Лідери ЄС проведуть неформальний саміт щодо зміцнення оборони Європи
Лідери ЄС проведуть неформальний саміт щодо зміцнення оборони Європи

Лідери ЄС проведуть неформальний саміт щодо зміцнення оборони Європи

Президент Європейської Ради Антоніу Кошта запросив глав держав та урядів країн ЄС до неформальної зустрічі, яка має відбутися в одному із замків неподалік Брюсселя 3-го лютого, й буде присвячена зміцненню європейської оборони.

Як повідомляє Укрінформ, про це йдеться у листі-запрошенні, яке Антоніу Кошта надіслав лідерам країн ЄС. Повний текст цього документа оприлюднений на сайті Європейської Ради.

«Хотів би запросити вас на неформальну зустріч, яка відбудеться 3-го лютого у Château de Limont, що неподалік від Брюсселя, і буде присвячена темі європейської оборони. Переконаний, що ми всі поділяємо схожі оцінки загроз, перед якими постає Європа. Російська агресія проти України повернула на наш континент війну високої інтенсивності, - у порушення ключових принципів міжнародного права та із загрозою для європейської безпеки», - йдеться у документі.

Як наголосив Кошта, російська агресія проти України супроводжується збільшенням кількості гібридних та кібернетичних атак проти країн-членів ЄС, проти їх економіки та суспільства.

«Мир в Європі залежить від того, як Україна виграє всеохоплюючий, справедливий та тривалий мир. Цей геополітичний контекст, який також позначений ситуацією на Близькому Сході, буде залишатися викликом в осяжному майбутньому», - зазначив президент Євроради.

За його словами, метою майбутньої зустрічі буде підготовка політичних директив для Єврокомісії та високої представниці ЄС із зовнішньої та безпекової політики з підготовки «білої книги» щодо майбутнього європейської оборони. За задумом, цей документ має охоплювати спільні ініціативи у сфері оборони та визначати необхідні ресурси для їх втілення. Офіційне обговорення питань європейської оборони, як зазначається у листі, лідери зможуть провести під час зустрічі Європейської ради у червні 2025 року.

Президент Євроради визначив головні принципи, навколо яких будуватиметься неформальна дискусія лідерів ЄС.

Перший напрямок стосується прийняття Європою більшої відповідальності за власну оборону, підвищення її стійкості та ефективності як автономного та надійного актора у сфері безпеки й оборони. У цьому контексті ЄС має стати більш потужним трансатлантичним партнером, у тому числі, - в контексті НАТО, з урахуванням інтересів всіх країн-членів ЄС у сфері оборони.

Таке завдання, зокрема, має передбачати подальше збільшення країнами-членами оборонних витрат, додаткові інвестиції у розвиток оборонної промисловості для поповнення військових складів та для підвищення готовності ЄС відповідати на широкий спектр загроз.

Другий напрямок дискусії стосуватиметься продовження розвитку національних збройних сил, що залишається обов’язком кожної з країн-членів ЄС, та забезпечення при цьому їх взаємосумісності та ефективності. Це ж стосується розвитку європейської оборонної промисловості, яка має отримати перспективу довгострокових замовлень, уникати дублювання у виробництві та бути здатною до спільних зусиль у сфері досліджень та розвитку технологій. Це дозволить вирішувати завдання, які не зможе вирішити жодна країна ЄС, якщо діятиме окремо.

«Ефективна оборона є «спільним благом», яке приносить користь усім європейцям», - наголосив Кошта.

До участі у зустрічі європейських лідерів запрошений генеральний секретар НАТО Марк Рютте, що надасть учасникам неформального саміту можливість обговорити найбільш актуальні питання, що пов’язані із обороною, зокрема, продовження підтримки України та розвиток співробітництва між НАТО і ЄС.

Як очікується, у неформальному саміті ЄС також візьме участь прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, - для нього це буде перша нагода зустрітися з лідерами усіх 27 країн Євросоюзу, та можливість обговорити з ними розвиток партнерства між Великою Британією і ЄС і сфері оборони.

Як вже повідомлялося, після початку повномасштабної російської агресії проти України у лютому 2022 року, Європейський Союз ухвалив Стратегічний компас, головний директивний документ ЄС у сфері безпеки й оборони. Цей документ визначає головні напрямки діяльності ЄС у зміцненні власної стратегічної автономії у сфері оборони, окреслює головні загрози та виклики, що постають перед Європою у сфері безпеки, а також шляхи їх вирішення, за тісної координації зусиль між країнами-членами.

Теги по теме
Евросоюз Еврокомиссия
Источник материала
loader