«Глобальний переділ починається». Пропагандистські телеграм-канали про територіальні претензії Трампа
«Глобальний переділ починається». Пропагандистські телеграм-канали про територіальні претензії Трампа

«Глобальний переділ починається». Пропагандистські телеграм-канали про територіальні претензії Трампа

У перші дні 2025 року у ворожих пропагандистських телеграм-каналах чекають, що після приходу до влади Дональда Трампа США перестануть підтримувати Україну, і хвалять Трампа за ідеї «приєднання» до США територій інших держав, адже це виправдовує окупацію Росією Криму.

7 січня обраний президентом Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп дав пресконференцію. Там він, як повідомили Associated Press, сказав, що не виключає застосування сили для отримання контролю над островом Гренландія і Панамським каналом. Також Трамп повторив свої ранішні висловлення, що Канада має стати 51-м штатом США. Щодо України, то Дональд Трамп звинуватив чинного президента США Джозефа Байдена у «провокуванні» президента Росії Володимира Путіна:

«Більша частина проблеми була в Росії протягом багатьох років, задовго до того, як Путін сказав, що НАТО ніколи не може втручатися у справи України. Це було наче викарбувано на камені. А Байден сказав: ні, вони повинні мати можливість вступити в НАТО. Тоді в Росії є хтось просто на порозі. Я можу зрозуміти їхні почуття», — цитують The Guradian Дональда Трампа.

У день пресконференції Дональда Трампа у 84 проросійських телеграм-каналах, націлених на аудиторію з України, створили 270 повідомлень зі згадками майбутнього 47-го президента США. Ці дописи були присвячені обговоренню ідей майбутнього президента і його оточення, а також іншим новинам зі США. У святковий у Росії період від 31 грудня до 7 січня, коли росіяни мають державні вихідні, в аналізованих телеграм-каналах був лише один день — перший у новому році — коли кількість повідомлень зі згадками Дональда Трампа становила менш ніж 50. Тоді як в інші дні коливалась від 62 до 270-ти.

Теми публікацій про Дональда Трампа у пропагандистських телеграм-каналах, націлених на українців, від 31 січня 2024 до 12:00 8 січня 2025

Протягом аналізованого періоду у проросійських телеграм-каналах відпрацьовували відносно сталий набір тез щодо України, які мали б збільшувати серед українців невпевненість у продовженні підтримки США України при Дональді Трампі-президенті США. Їх вкраплювали в актуальні інфоприводи, як наїзд авто у натовп із 15 загиблими у Новому Орлеані, чи вибух в авто Tesla Cybertruck біля готелю Дональда Трампа у Лас-Вегасі 1 січня, чи слова про плани приєднати до США територій інших держав.

Проросійські телеграм-канали — про вибух в авто в Новому Орлеані та теракт у Лас-Вегасі

Україну 1 січня почали звинувачували у причетності до наїзду авто у людей у Новому Орлеані та вибуху Tesla Cybertruck у Лас-Вегасі. Зокрема, телеграм-канал із майже 160 тисячами підписників поширював брехню про те, що чоловік, який загинув у Tesla CynerTruck у Лас-Вегасі, начебто мав фото у футболці з написом «Слава Україні».

«Військовий американських сил спеціальних операцій Меттью Лівелсбергер (який був у машині на момент вибуху) був у відрядженні в Україні у 2016 році. Ба більше, він служив у Німеччині в підрозділі, який навчав військовослужбовців ЗСУ… Лівелсбергер підтримував правонаціоналістично налаштованих колег із ЗСУ», — написали 3 січня в іншому телеграм-каналі зі 172 тисячами підписників.

Схожі пов’язування звинувачених у терактах 1 січня у США в аналізованому масиві зустрічалися ще 26 разів. Що становить понад чверть повідомлень про теракти 1 січня у США.

«І “зелений берет” Меттью Лівелсбергер, який, за офіційною версією, застрелився всередині Cybertruck, що вибухнув, і відставник Шамсуддін Джаббар — обидва служили на військовій базі Форт-Брегг. Тепер вона називається Форт-Ліберті... На київський слід, що добряче набив оскому, наводить і фотографія Лівелсбергера у футболці з нацистським слоганом Slava Ukraini*», — йшлось у публікації від 3 січня в телеграм-каналі зі 160 тисячами підписників.

На цій же військовій базі начебто колись бував Веслі Рут, якого звинувачують у спробі замаху на Дональда Трампа у вересні 2024 року. Щодо Рута, то немає доказів, що він мав стосунок до Сил оборони України, хоча і відвідував Україну. А на військових базах у США у різний час служать тисячі інших людей, які не причетні до терактів у США.

«Глобальний перерозподіл починається з України»

Слова Дональда Трампа про включення до складу США територій інших держав найбільше обговорювали 7 і 8 січня після пресконференції новообраного президента США. У 74 зі 164 повідомлень з цієї теми згадували про «приєднання» до США Гренландії, у 44 зі 164 — потенційну анексію Канади. Слова Трампа про встановлення контролю над Панамським каналом фігурували у 26 повідомленнях. А ідею Трампа перейменувати Мексиканську затоку на Американську згадували у 15.

Не оминули увагою слова Дональда Трампа й блогери-громадяни України, які підтримують Росію. Їхня головна думка, що ідеї Трампа нічим не відрізняються від «возз’єднання» з Росією української Автономної республіки Крим, Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України.

«Дональд Альфредович обіцяє незабаром помилуватися красою “поки що” данської Гренландії, а Ілон Маск узагалі заявив, що гренландці самі “хочуть стати частиною Америки”. Прем’єр-міністр Гренландії у своєму новорічному зверненні до населення острова чисельністю 56 тисяч запропонував усім разом і кожному окремо залишити склад Данського королівства. Чи не досвід Криму і ЛДНР тощо їх усіх надихнув», — написала 7 січня у телеграм-каналі з 507 тисячами підписників підозрювана у закликах до насильницької зміни конституційного ладу України й колабораціонізмі Тетяна Монтян.

У анонімних, не асоційованих із відомими прихильними Росії блогерами проросійських телеграм-каналах або схвалювали, або намагались обґрунтувати слова Дональда Трампа про приєднання до США територій інших держав. Зокрема, у проросійському телеграм-каналі з 249 тисячами підписників, який має у назві згадку українського міста Одеса, «абсолютно схвалили» приєднання до США Гренландії:

«“Глобальний переділ” починається з України Гренландії. Дональд Трамп заявив, що угода щодо входження до складу США Гренландії, проти якої категорично виступає данський уряд, має обов’язково відбутися… Перегляду світових кордонів бути!».

А у телеграм-каналі з 206 тисячами підписників «пояснили», що прихильники Росії повинні радіти ідеям приєднання Гренландії до США, як каже Трамп, «для економічної безпеки» США. І «використати по максимуму переваги цієї події», адже:

«Трамп власними руками добиває стару систему взаємин, що принесе більше хаосу. Захоплення частини Сирії Ізраїлем, Гренландії США ставить їх в один ряд із відчуженням Криму і Новоросії від України, таким чином легітимізуючи їх. До того ж такий хід Трампа добре вдарить по НАТО і ЄС, виходить, що головний союзник і захисник Європи своїми руками відірве шматок їхніх володінь».

«Трамп і Україна»

«Глобальний переділ починається». Пропагандистські телеграм-канали про територіальні претензії Трампа - Фото 1

Ключові теми повідомлень зі згадками Дональда Трампа протягом 31 грудня 2024 — 12:00 8 січня 2025 року

У наведених вище повідомленнях Україну згадували побічно, як приклад або аргумент на підтвердження пропагандистських тез чи фон для повідомлень на інші теми. Україна ж була головною темою у 453 публікаціях, що становить понад 49% від аналізованих публікацій. Переважно вони містили спекуляції про погляди Дональда Трампа на завершення бойових дій в Україні.

У 44 повідомленнях обговорювали скасування візиту в Україну спеціального представника Дональда Трампа з питань України та Росії Кіта Келлога. За інформацією Reuters, візит Келлога до України мав відбутися на початку січня 2025 року. Під час візиту до Європи Келлог планував зустрітися з українськими високопосадовцями, а також відвідати Рим і Париж.

«Ми сподіваємося, що перші візити нових американських керівників відбудуться в Україну. Для нас візити й зустрічі з генералом Келлогом дуже важливі й ми перебуваємо в контакті, щоб визначити часові рамки та наповнити зустріч максимальним змістом», — прокоментував перенесення візиту Келлога в Україну міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.

Пропагандисти, коли намагалися пояснити причини перенесення візиту Келлога, вкладали в подію, яка не відбулася, максимум символізму:

«Згадайте розворот Примакова (експрем’єра Росії — “ДМ”) над Атлантикою, коли він дізнався, що НАТО почало бомбардування Югославії. Утім тоді НАТО, попри розворот Примакова над Атлантикою, так і не припинило бомбардування Югославії. Так і Зеленський, попри всі сигнали з боку оточення Трампа, сам війну не припинить. Доведеться примушувати до миру. Легко не буде», — написав у телеграмі колаборант Олег Царьов. Він там має 363 тисячі підписників.

У іншій публікації у телеграм-каналі Царьова йшлося, що Келлог відклав візит, щоб краще підготуватись і знайти вразливе місце Володимира Зеленського, враховуючи, що опоненти Трампа представники Демократичної партії США «накачали Україну зброєю»:

«Натиснути на Зеленського, погрожуючи заморозити допомогу, не вийде. Треба шукати інші важелі. Що перше спадає на думку — це знайти вразливе місце Зеленського і вдарити по ньому. Зеленський накрав багато грошей. Таку суму складно заховати. Гроші Зеленського — це як яйце Кощія Безсмертного... Знайти гроші Зеленського Трамп може, тільки перебуваючи на посаді й поставивши своїх людей на чолі ФБР і ЦРУ. Думаю, з цим пов’язано, що візит Келлога до Києва відкладено. Трамп хоче розмовляти з Зеленським із позиції сили».

У анонімному телеграм-каналі з мільйоном підписників описували іншу картину багатоходового «розкладу» від «джерел» пропагандистів. Писали про якусь комбінацію демократів, щоб не довести до припинення бойових дій в Україні при Трампі та щоб «Трамп не записав це у свої досягнення і не отримав премію миру». Щоб такого не сталося, пропагандисти пишуть:

«Демократам вигідно пожертвувати Україною, щоб отримати козир проти Трампа, який звучатиме так. Трамп програв війну, оскільки злив Київ Москві, а отже, це дасть козир демократам у глобальній грі проти респів і команди Трампа. Демократам вигідно затягнути війну, щоб поставити Київ на межу капітуляції та змусити Трампа вписатися у війну, тим самим затягнути його в їхню підготовлену пастку для нього. Потім його “медійно штовхати”».

Офіс Президента України начебто зараз і втілює таку схему:

«Також бачимо, ОП придумав новий аргумент продовження війни — гарантії США. Звичайно, це за задумом демів має персоналізувати відповідальність Трампа, а Росія не піде на це, тому що такий варіант нічим не відрізняється від НАТО. Офісу і демам тільки це і треба», — написали у телеграм-каналі з 451 тисячею підписників.

Пропагандисти сходяться на тому, що переговори про мир під проводом США у 2025 році «з великою ймовірністю будуть». Але вони, скоріше, не будуть результативними. Тому що «Трампу потрібен не мир у Східній Європі, а піар», щоб «відзвітувати перед своєю внутрішньою аудиторією про виконання своїх обіцянок»:

«Якщо міркувати винятково прагматично, то з точки зору інтересів США затягування ситуації так, як вона є зараз, видається найкращим варіантом. Справжня «угода» буде запропонована ними тоді, коли сторони максимально виснажаться або психологічно надломляться. Україна до такого стану досить близька, але американцям потрібно більшого», — написали у телеграм-каналі зі 140 тисячами підписників.

За роки опору російській агресії частина пропагандистів перестала хоча б зрідка відводити Україні роль лише інструмента у політиці інших держав. І пишуть, що Україна теж може впливати на політиків Заходу. Для ілюстрації цього разу використовували новини про контрнаступ Сил оборони України на Курщині. І вже до цього невигідного Росії інфоприводу пропагандисти додавали «традиційних» тез і конспірології:

«Роль “фортеці” уготована новим українським містам. Українське керівництво намагалося за допомогою наступу в Курській області довести обраному президенту США Дональду Трампу, що ЗСУ ще здатні воювати», — переказали у телеграм-каналі з майже 142 тисячами підписників частину інтерв’ю «політолога» Андрія Золотарьова ексведучому телеканалів Віктора Медведчука Олександру Шелесту.

  • Читайте також: «Колишні ведучі каналів Медведчука і Мураєва залишаються єдиною мережею. Чи є вона проросійською»

А пропагандист з 472 тисячами підписників поєднав той самий посил про «бажання показати Трампу, що Україна ще щось може», з тезою, що державна влада України «не цінує простих українців»:

«У недо-Рейху знову “криваве свято”, режимники Зеленського радіють із того, що відправили на забій тисячі людей у свій черговий “наступ”, яких вдалося викрасти на вулицях ТЦКашникам і поліцаям. Для того, щоб сподобатися Трампу, вбити тисяч 10—20 українців для Зеленського просто дрібниця, їхні життя зараз використовуються як “вітальний салют”, щоб торгуватися з Росією американцям було зручніше».

На основі проаналізованих проросійських телеграм-каналів можна виокремити три основних напрямки тез, які пропагандисти просували у перші вісім днів 2025 року щодо України в контексті підготовки Дональда Трампа до президентства.

Перший — спроби пов’язати Україну з терактами й інцидентами у США, зокрема з подіями в Новому Орлеані та Лас-Вегасі. Пропагандисти намагаються створити образ України як джерела загроз для американської безпеки, маніпулюючи фактами та створюючи штучні зв’язки між окремими особами та подіями.

Другий — використання слів Трампа про можливе приєднання територій інших держав до США для подання російської агресії проти України й анексії її територій як «нормальної». Пропагандисти проводять паралелі між словами Трампа про Гренландію та окупацією українських територій Росією, намагаючись легітимізувати агресивні дії Росії.

Третій напрямок стосується спекуляцій щодо майбутньої політики США стосовно України. Пропагандисти поширюють повідомлення, що Україна є лише інструментом у протистоянні між республіканцями та демократами США. При цьому вони намагаються створити враження, що українське керівництво готове жертвувати життями людей заради того, щоб справити враження на майбутнього президента США, применшуючи таким чином реальні успіхи української армії та державності.

Щоб не пропускати найголовніших матеріалів Центру досліджень «Детектора медіа», підписуйтеся на розсилку. Вона виходить що два тижні.

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги по теме
Украина Россия США Дональд Трамп российская агрессия Канада Соцсети пропаганда выборы в США
Источник материала
loader