Вчені знайшли джетам можливе пояснення
Вчені знайшли джетам можливе пояснення

Вчені знайшли джетам можливе пояснення

Від багатьох чорних дірок та молодих масивних зірок йдуть величезні потоки речовини під назвою релятивістські струмені. Вони часом простягаються на тисячі світлових років, і вчені давно намагаються розібратися, що підтримує їхню чітку структуру на таких відстанях. Нещодавно астрономи розглянули зірку, яка тільки формується і при цьому випускає такі ж плазмові струмені, які походять від чорних дірок. У результаті вчені дійшли висновку, що конструкція цих потоків тримається на каркасі магнітних полів.

Коли поруч із чорною діркою накопичується особливо багато речовини, вона починає притягувати і вбирати його з такою силою, що виявляється фізично не в змозі «з’їсти» все одразу, і частина речовини розлітається від неї геть у дві протилежні сторони від обох полюсів. Виникають ефектні плазмові потоки, які отримали назву релятивістських струменів.

Один із найяскравіших прикладів — струмінь, що б’є в наш бік із центру галактики М87, де ховається чорна діра масою кілька мільярдів Сонців. Потік із протилежного боку, звичайно, теж є, просто його погано видно. Зате, наприклад, галактика Центавр А розташована по відношенню до нас так вдало, що чудово простежуються обидва струмені. Так «фонтанувати» можуть не лише чорні дірки, а й дуже молоді зірки, що насправді ще народжуються, — так звані протозірки. Відбувається це з ними загалом з тієї ж причини — навколо них обертається диск речовини, що притягується, і її там стільки, що частина, знову ж таки, розлітається від полюсів зірки.

Але астрофізики давно зрозуміли, що це не суто механічний процес: з якою б силою плазма не вилітала, вона повинна швидко розсіюватися в космічній порожнечі, проте щось утримує її в дуже сконцентрованому вигляді на великих відстанях.

Читайте також -  Космічне сміття стало дуже великою проблемою на низькій навколоземній орбіті

Як це працює, спробували пояснити астрофізики з Мексики, Аргентини, Іспанії та Індії у своїй недавній статті для журналу The Astrophysical Journal Letters. доказ цього спостерігають у потоці, або, як його ще називають, джете, надмасивної чорної діри в галактиці М87. Але вченим важливо було зрозуміти, чи діє такий самий механізм у струменях, що йдуть від протозірок.

Це виявилося дуже важко, тому що від їх джетів в основному виходить теплове випромінювання, тобто свічення від нагріву, а для відстеження магнітного поля в них потрібне випромінювання, яке виникає з інших причин. Завдяки високочутливій техніці все ж таки вдалося вибрати відповідну мету: протозірку в об’єкті IRAS 18162-2048, розташовану приблизно в п’яти з половиною тисячах світлових років від нас у напрямку сузір’я Стрільця.

Від неї, як неважко здогадатися, теж виходять плазмові струмені, і вдалося встановити, що вони обертаються: речовина в них рухається по спіралях, що закручуються. зірка речовини. Вчені припускають, що це універсальний принцип виникнення будь-яких плазмових джетів незалежно від маси та енергії їхнього джерела. Суперечки про справжню природу релятивістських струменів точаться вже не перше десятиліття, тому цілком імовірно, що й нова робота зустріне заперечення прихильників альтернативних гіпотез.

Источник материала
loader