Експерти розповіли, чи можна приватизувати землю в дачному кооперативі
Експерти розповіли, чи можна приватизувати землю в дачному кооперативі

Експерти розповіли, чи можна приватизувати землю в дачному кооперативі

Багато хто купує дачні ділянки, проте в Україні можна отримати її безоплатно, тобто отримати таку земельну ділянку в установленому порядку із земель комунальної чи державної власності. І хоч сама передача є безоплатною та все ж витрат, пов’язаних із самим процесом відведення та формування земельної ділянки – не уникнути. Про це повідомляє Земельний фонд України, пише agronews.ua.

Дачний кооператив — це об’єднання власників земельних ділянок на певній території. Вони гуртуються, щоб спільно вирішувати організаційні питання, платити внески і розвивати своє дачне господарство.

Ось які плюси має членство в кооперативі:

  • менші витрати на утримання інфраструктури (дороги, електрика, вивіз сміття).
  • простіше оформити документи на будівництво та підключення комунікацій.
  • можливість колективно відстоювати свої інтереси перед владою та забудовниками.
  • безпека та добросусідство завдяки спільним правилам та обов’язкам.

Цікавий факт: перші дачні кооперативи з’явилися в СРСР ще в 1960-х роках. Це був спосіб забезпечити городян земельними ділянками для вирощування овочів та фруктів. А зараз дача — це більше місце для відпочинку та єднання з природою.

Земля кооперативу складається із земельних ділянок, наданих йому в оренду або придбаних ним у власність. Землі загального користування дачного кооперативу безоплатно передаються йому у власність із земель державної або комунальної власності відповідно до закону.

Член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу – і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно.

У разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна. Право власності на таке майно у члена кооперативу виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.

Відповідно до статті 51 Земельного кодексу України до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об’єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об’єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об’єктів стаціонарної рекреації.

Відповідно до статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм у власність земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

  • для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
  • для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;
  • для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;
  • для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара;
  • для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара;
  • для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.

При цьому слід пам’ятати, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Земельним кодексом України, провадиться один раз по кожному виду цільового призначення.

Зверніть увагу, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей:

  • безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності Земельного кодексу України.

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що у разі якщо на земельній ділянці, право власності (користування) на яку не зареєстровано, розташований житловий будинок, інші об’єкти нерухомого майна (будівлі, споруди, лінійні об’єкти енергетичної інфраструктури), право власності на які зареєстровано, кадастровий номер на таку земельну ділянку присвоюється за заявою власників таких об’єктів на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Забороняється вимагати для присвоєння земельній ділянці кадастрового номера інші документи. Такий кадастровий номер є чинним з моменту його присвоєння.

Враховуючи вищевказане зацікавлена особа (громадяни України) подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

До заяви додається розроблена відповідно до Закону України “Про землеустрій” технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.

В деяких випадках відповідно до вимог органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування – розпорядників земель державної чи комунальної власності, формування земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва може відбуватися на підставі розробленого в установленому порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Розроблення проекту землеустрою, реєстрація земельної ділянки та його затвердження  можливе лише у випадку наявності на земельній ділянці зареєстрованого майна – дачного будинку.

Відповідно до вимог статті 186 Земельного кодексу України документація із землеустрою підлягає затвердженню.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, приймає рішення про затвердження документації із землеустрою  та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1141 «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» об’єктами речових прав є – земельна ділянка, житловий будинок, будівля, споруда, а також їх окремі частини, квартира, житлове та нежитлове приміщення, об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості, меліоративна мережа, складова частина меліоративної мережі.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав(стаття 125 Земельного кодексу України).



Перегляди: 0
Теги по теме
Земля
Источник материала
loader
loader