Фільм «Якби Чорновіл?»: версія, але не істина
Фільм «Якби Чорновіл?»: версія, але не істина

Фільм «Якби Чорновіл?»: версія, але не істина

Альтернативні моделі історичних подій можливі лише у вигляді багатьох різних версій. У фільмі ж версію зі сфери якбитології подано як безальтернативну.

Перший канал Суспільного показав фільм «Якби Чорновіл?». Тобто як розвивалася б і якою була б Україна, якби 1991 року її президентом став не Леонід  Кравчук, а В’ячеслав Чорновіл. Його автор і ведучий — Олександр Зінченко, режисер — Сергій Лисенко.

Дивитися фільм було цікаво — він повертав до вже досить далеких часів, тим паче що навіть нинішні тридцятирічні їх або зовсім не застали, або застали в ніжному віці. Оповідь була динамічною й інформативною.

Чорновола справедливо порівняли з Вацлавом Гавелом — теж колишнім дисидентом із дуже схожою долею, який став моральним авторитетом реформ і реформованої країни.

У фільмі містяться фрагменти публічних виступів Чорновола, які давали уявлення про шляхи реформ, якими він їх собі уявляв.

Але в сумарному хронометражі саме про Чорновола було досить мало — в основному натомість про контекст. Мабуть, головне упущення авторів полягало в тому, що підтримувати тематичний зв’язок контексту з Чорноволом не вийшло, політик ніби відійшов із поля уваги. Основна канва сюжету — це оповідь про економіку України від 1991 до аж 2010 року, до обрання президентом Януковича. Нагадаю: В’ячеслав Чорновіл загинув — можливо, його було вбито — 1999 року.

Графіки та цифри гіперінфляції, падіння, а потім зростання ВВП, іноземних інвестицій в Україну — Чорновіл як альтернатива тут був зовсім нібито ні до чого: те, що було тих років, виглядало як абсолютна даність.

Розповідь про те, що за СРСР Україна не мала замкнених циклів виробництва, її економіка була тісно пов’язаною з іншими країнами СРСР. Про закриття промислових підприємств. Про відсутність після проголошення Незалежності приватної власності взагалі й на землю зокрема. Про відсутність державних інституцій, створення яких вимагало дуже тривалого часу.

Багато часу було приділено порівнянню з Польщею після падіння комунізму та швидким реформам у цій країні. Кілька хронометражних синхронів Лєшека Бальцеровича. Розповідь про те, що студенти могли вільно виїжджати з країни та навчатися за кордоном. І констатація: у Польщі ніколи не було колгоспів, власність на землю була приватною, та й приватний бізнес за комуністичних часів існував. І — коротенький синхрон Чорновола: реформи треба проводити поступово. А Бальцерович щойно казав, що вони мусять бути дуже швидкими…

Кілька коротких згадок про Чехословаччину «за компанію» з Польщею — там за комунізму також були й інституції, й приватний бізнес, і приватна власність за землю.

І порівняння з Україною, де не було кому очолити реформи — не було людей, які зналися на ринковій економіці. Один зі спікерів заперечив цю тезу, згадавши про Віктора Пинзеника, Віктора Ющенка. Але вони потонули в загальній безвиході. Так ніхто й не розглянув представників діаспори — того ж таки Богдана Гаврилишина. Утім, не полишає відсутнє у фільмі запитання: невже в разі перемоги Чорновола українці не консультувалися би з поляками? Невже не враховували б їхній досвід — адже починали б реформи на два роки пізніше?

Досить багато часу було приділено прем’єрству та президентству Віктора Ющенка — й інфляція припинилася, й ВВП зростав астрономічно, й іноземних інвестицій за його каденцію було більше, ніж за обидві каденції Леоніда Кучми та каденції Петра Порошенка й Володимира Зеленського, разом узяті. Не було тільки згадано, що під час каденцій Порошенка та Зеленського була війна, й саме вона стримувала інвестиції. Не дуже етично вийшло — ніби Порошенка та Зеленського порівняли з Кучмою. Тільки олігархічні медіа навіювали громадянам, що Ющенко «перетворив Україну на руїну». Це була єдина у фільмі про економіку згадка про олігархів.

Нарешті було зроблено висновок, що процес становлення держави був дуже довгим, і Чорновіл би просто згорів на посаді — вдруге його б не переобрали, й другим президентом став би або Петро Симоненко, або Олександр Ткаченко, а то й Наталія Вітренко.

І наостанок — як добре, що першим президентом став Леонід Кравчук, як багато він зробив для становлення України. Власне, фільм в основному й вийшов про довгий і складний шлях України. Шлях, яким він був, а не яким міг би бути. Спроби конструювання гіпотетичної позитивної альтернативи не було зроблено — й твердження про неможливість такої альтернативи, як на мене, не вийшло доведеним.

То що у фільмі не так?

От із Кравчука й почнімо. Так, він зробив українцям потужне щеплення демократії, показавши, що президент може ходити поміж людьми та їздити в загальному потоці машин. Показав, що він — не цар, а співгромадянин. Свобода слова за його президентства буяла — зокрема й найкритичнішого до нього слова.

Але він же не провів люстрації, зробивши Україну наступницею УРСР, а не УНР. Він був, мабуть, найсуперечливішим з усіх президентів.

Не було у фільмі згадано, що протягом усього свого президентства він узагалі не переймався економікою та економічними реформами. А тим часом міцнішали незаконні — й шахрайські, й бандитські, й корупційні — способи збагачення. Коли чимало людей вважали, що альтернатива комунізму — це бандитизм і вседозволеність.

За ним прийшов Леонід Кучма («скажіть мені, що ми будуємо — і я вам це побудую»), який просто скопіював російську кримінально-корупційну модель приватизації, що призвела до формування олігархічної системи. Він же скопіював російську модель сировинної економіки: «Продаємо сировину — закуповуємо все інше», що прирекло Україну на бідність унаслідок не такого вже й багатства на сировину. Під кінець своєї другої каденції  Кучма видав фоліант із банальною назвою «Україна — не Росія». Схоже, лише наприкінці своєї другої каденції він сам нарешті усвідомив, що Україна — таки не Росія, й поділився своїм відкриттям urbi et orbi.

Не розмірковували у фільмі над питанням: надто тривалий шлях економічного й інституційного становлення України — чи він був передумовленим, а чи прямо залежав від того, хто та як керував державою? І якби не олігархічна модель — може, був би він швидшим, а його результати — наочнішими для людей?

Щодо порівнянь із сусідами. Ніколи раніше не чув, щоби в комуністичній Чехословаччині був масовий приватний бізнес, а тим паче приватна власність на землю. У Польщі — так, але в Чехословаччині?

І на відміну від громадян комуністичної Польщі, громадяни комуністичної Чехословаччини не могли вільно виїжджати на Захід, а тим паче там навчатися.

І дуже дивно, що зовсім не було згадано про Естонію, Латвію та Литву, які 1991 року мали такі ж, як Україна, вихідні умови — й тісно інтегровану до загальнорадянської економіку, й відсутність державних інституцій. Але дуже швидко пройшли шлях реформ і стабілізації.

І технічне зауваження: спікерів, що з’являлися на екрані неодноразово, титрували лише під час першої появи, хоча більшість із-поміж них глядачі не знають в обличчя. Титри були досить дрібними й швидко зникали. Не всіх спікерів було титровано.

Якбитологія, припущення, що було б, якби — вони ґрунтуються на одному прийомі: ми уявляємо, що певних чинників не існувало б, або вони були б іншими за умови, що всі інші були б такими ж, якими були. І в цих вправах варто бути послідовними: якби 1991 року українці проголосували б за В’ячеслава Чорновола — навряд чи зберігався би сильний вплив комуністів, навряд чи у Верховній Раді їх була б бодай половина.

Альтернативні моделі історичних подій завжди є варіативними. Вони можливі лише у вигляді багатьох різних версій та гіпотез. У фільмі ж версію подано як безальтернативну — от у чому його вада.

Фільм «Якби Чорновіл?» із його чеснотами та вадами став зайвим свідченням: історія таки не знає умовного способу.

Колаж: Суспільне Мовлення

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Источник материала
loader