Про це пише Financial Times, передає Укрінформ.
Відповідно до даних організації Gas Infrastructure Europe, обсяг газу в сховищах ЄС скоротився приблизно на 19% з кінця вересня, коли на газових ринках закінчується сезон поповнення запасів, і до середини грудня. У попередні два роки за той самий період спостерігалося вичерпування лише на «однозначні цифри», чому сприяла тепла погода та високі ціни, які стримували попит промисловості.
«Цієї зими Європідовелося набагато більше покладатися на свої підземні сховища, ніж за останні два роки, щоб компенсувати зниження імпорту скрапленого природного газу і задовольнити зростання попиту», - сказала керівник відділу ціноутворення на газ в Європі в ціновій агенції Argus Media Наташа Філдінг.
Європа також зіткнулася з посиленням конкуренції за імпорт СПГ з боку азійських покупців, яких приваблюють нижчі ціни. Це призвело до уповільнення імпорту і необхідності більше використовувати накопичені запаси.
Востаннє газові сховища в Європі так швидко спустошувалися в грудні 2021 року, коли Росія почала скорочувати постачання газу трубопроводами напередодні свого повномасштабного вторгнення в Україну.
Зараз рівень запасів газу в ЄС становить 75%, що трохи вище за середній показник останніх 10 років, до того, як уряди західноєвропейських країн почали намагатися зменшити свою залежність від російського імпорту. Станом на середину грудня минулого року рівень зберігання був близьким до 90%.
Спустошення запасів у сховищах взимку може ускладнити і зробити дорожчим поповнення запасів газу наступного року - відповідно до встановленого Європейською комісією обов'язкового показника, країни блоку повинні заповнити свої сховища на 90% до початку листопада, хоча для деяких країн є винятки.
Значна частина газу зараз надходить у вигляді СПГ. США є найбільшим постачальником СПГ до ЄС, а Катар - третім за величиною. Однак новообраний президент США Дональд Трамп попередив ЄС, що він повинен взяти на себе зобов'язання купувати «великі» обсяги американської нафти і газу або зіткнутися з тарифами, а Катар пригрозив припинити поставки СПГ, якщо країни ЄС дотримуватимуться нового законодавства, яке каратиме компанії, що не відповідають встановленим критеріям щодо викидів вуглецю, дотримання прав людини та трудових прав.
Ще однією причиною швидкого використання запасів стало те, що Європа переживає періоди похолодання, а також так звані Dunkelflaute - дні, коли ні сонячні панелі, ні вітряки не виробляють жодної енергії, - що збільшило попит на газ для виробництва електроенергії.
Очікується, що російський газ, який надходить до Європи через Україну, також припиниться наприкінці наступного року, оскільки закінчується термін дії транзитного контракту. На цей маршрут припадає близько 5% імпорту газу в ЄС.
Як повідомляв Укрінформ, Єврокомісія підтвердила, що Європа готова до припинення транзиту російського газу через Україну з 1 січня 2025 року.
Фото: volkskrant.nl