Переробники змінюють стратегію: чому українські заводи переходять на сою?
Переробники змінюють стратегію: чому українські заводи переходять на сою?

Переробники змінюють стратегію: чому українські заводи переходять на сою?

Зростання цін на насіння соняшнику на українському ринку, коли ціни зросли у порівнянні початком 2023/24 МР майже вдвічі - з 13-14 тис. грн/т до 25-26 тис. грн/т (на $250), при тому, що ціни на олію соняшникову на світовому ринку зросли на $130, є невиправданим. На цьому наголошують в асоціації "Укроліяпром".

Також зазначається, що політика стримування продажів аграріями насіння соняшнику в очікуванні більш високих цін призведе до того, що олійнодобувні мультифункціональні заводи в Україні зменшать переробку соняшнику і будуть нарощувати переробку соєвих бобів, що деякі вже й роблять. 

«Тим з українських аграріїв, хто стримує продаж соняшнику, треба також враховувати тенденції світового ринку, де ніхто не розглядає соняшник як окрему культуру, що формує ціни», - вказується у повідомленні асоціації.

Як пояснюється, на формування цін на світовому олійному ринку впливають, головним чином, пальмова та соєва олії, питома вага яких у світовому виробництві олій (так звана олійна корзина, що складає  близько 227 млн тонн) складає відповідно 40% та 30%. На ріпакову олію припадає 15% і лише 9% - на соняшникову.

При цьому зауважується, що наразі на світовому ринку зменшення виробництва соняшникової олії частково компенсується соєвою олією. 

«Очікується додаткове збільшення врожаю сої, а відповідно її стабільна ціна. Це напряму впливатиме на  корекцію цін за всіма оліями, зокрема може призвести до зниження цін на соняшникову олію», - вважають експерти.

Источник материала
loader