Д-р Ірина Пташник, радниця з питань досліджень та політики, Razom We Stand
Перехід Європи від використання викопного палива (вугілля, нафти, газу) до відновлюваної енергетики (користування енергією вітру, сонця тощо) — це не лише екологічний та економічний виклик, але й геополітичне поле битви. У центрі цієї боротьби перебуває Росія, яка веде дезінформаційні кампанії, спрямовані на ринки відновлюваної енергетики з запеклою рішучістю зберегти своє домінування в енергопостачанні Європи.
Попри ухвалення в ЄС Європейського закону про свободу медіа, який передбачає гарантії проти політичного втручання в редакційні рішення, необхідно зробити ще більше. Кремлівська дезінформаційна машина продовжує робити все можливе, щоб зберегти залежність Європи від російських нафти й газу, використовуючи вразливі місця та підриваючи саму політику, спрямовану на захист енергетичної незалежності континенту.
Протягом десятиліть багато європейських країн — зокрема Німеччина та Австрія — залежали від російського викопного палива. Ця залежність створила критичну вразливість, яку Росія використала як зброю, особливо в той час, коли ці країни прагнуть перейти на відновлювані джерела енергії. Через мережу дезінформації Росія намагається підірвати довіру громадськості до технологій відновлюваної енергетики, граючи на наявних економічних страхах і політичних розбіжностях, щоб сповільнити енергетичний перехід Європи.
Росія визнала цінність дезінформації як інструменту геополітичного впливу та вкладає в неї кошти. Наприклад, у 2021 році російський уряд спрямував понад 1,5 мільярда доларів на свій дезінформаційний апарат, збільшивши цей бюджет до 1,9 мільярда доларів у 2022 році. Державні медіа, такі як RT (Russia Today) і «Россия сегодня», а також мережа «ферм тролів», фейкових акаунтів у соціальних мережах і прихованого фінансування стали основними інструментами у просуванні неправдивих наративів.
Ці зусилля з дезінформації інтенсивні в енергетичному секторі. Як один із найбільших світових експортерів вуглеводнів, Росія зацікавлена в дискредитації ініціатив у сфері відновлюваної енергетики, які становлять життєво важливу загрозу для її економіки. Надходження від викопного палива складають понад 35% російського бюджету, і в умовах, коли Європа намагається відмовитися від російського газу, Москва має всі підстави дестабілізувати цей процес.
- Читайте також: Російська дезінформація про ринки відновлюваної енергетики: як це працює
У міру того як Європа прискорює свій перехід до «зеленої» енергетики, масштаби російської дезінформації зростають. Згідно з Оцінкою інформаційного середовища НАТО за період з травня 2022-го до травня 2024 року, Росія є провідним джерелом ворожих повідомлень, пов’язаних із відновлюваною енергетикою, в соціальних мережах і новинних інтернет-виданнях. Заповнюючи інформаційний простір неправдивими наративами, Росія прагне створити плутанину та сумніви щодо технологій відновлюваної енергетики, вважаючи їх непрактичними, ненадійними або навіть шкідливими.
У першій половині 2024 року половина електроенергії в ЄС вироблялася з відновлюваних джерел, а частка імпорту російського газу в ЄС знизилася з 45% у 2021 році до 18%. Ці зрушення стали ударом для Росії, яка залежить від доходів від викопного палива. Чим більше Європа відмовляється від російських енергоносіїв, тим менше важелів у Кремля для ведення війни на знищення в Україні.
Саме в цей вразливий для Росії момент її дезінформаційні кампанії вийшли на повну потужність. Чи то просування теорій змови про вплив вітрових турбін на навколишнє середовище, чи то сіяння страху щодо економічних витрат на сонячну енергетику, — Росія використовує всі наявні в її розпорядженні інструменти, щоб уповільнити темпи переходу Європи на відновлювані джерела енергії.
Російські дезінформаційні кампанії є дуже цілеспрямованими та використовують методи мікротаргетингу, щоб апелювати до конкретних демографічних груп і регіонів. Наприклад, у країнах Балтії російські медіа представляють місцеві зусилля з енергонезалежності як невдачі, пояснюючи зростання цін на електроенергію і газ політикою «зеленої» енергетики, а не зовнішніми факторами, такими як санкції або динаміка світового ринку.
Німеччина також стала мішенню російської дезінформації. Ультраправа партія «Альтернатива для Німеччини» (АдН), яка є проросійською, побудувала частину свого електорального успіху в таких регіонах як Тюрингія та Саксонія на платформі проти вітроенергетики. Партія поширює бездоказові твердження, що вітряки заважають жителям і шкодять дикій природі — й ці тези знаходять відгук у виборців, стурбованих впливом на навколишнє середовище на місцевому рівні. Зростання впливу «АдН» загрожує ініціативам Німеччини у сфері відновлюваної енергетики та її ширшим кліматичним цілям.
У решті ЄС Росія намагається скористатися зростанням цін на енергоносії, використовуючи їх як привід для того, щоб стверджувати, що відновлювані джерела енергії є занадто дорогими або ненадійними. Розпалюючи економічні страхи та просуваючи скептицизм, російська дезінформація намагається спрямувати громадську думку проти кліматичних дій.
Примітно, що в той час, як Росія намагається підірвати перехід Європи на відновлювану енергетику, вона непомітно нарощує свої власні потужності відновлюваної енергетики. Станом на червень 2024 року встановлена потужність відновлюваних джерел енергії в Росії досягла 6,16 ГВт, подвоївшись за останні п’ять років. Російські виробники нафти й газу все частіше звертаються до відновлюваної енергетики, що зменшує витрати й логістичні виклики.
Таким чином, дезінформаційні кампанії Росії спрямовані не на скептичне ставлення до відновлюваних джерел енергії як таких, а на збереження свого економічного домінування на енергетичних ринках Європи якомога довше.
Європейський Союз повинен вжити негайних і скоординованих заходів для протидії російській дезінформації. Кампанії з інформування громадськості, ініціативи з перевірки фактів і програми медіаграмотності мають вирішальне значення для забезпечення людей інструментами для виявлення та відкидання неправдивих наративів. Необхідно підтримувати незалежну журналістику, яка зосереджується на питаннях енергетики та клімату, а самі журналісти повинні проходити тренінги з цифрової грамотності та перевірки фактів, пов’язаних з енергетичною тематикою.
Уряди й інституції повинні посилити свою співпрацю, створивши постійний орган, незалежний від урядів, для швидкого реагування на виклики дезінформації. Тільки працюючи разом, європейські країни можуть захистити свій енергетичний перехід від російського втручання.
Якщо Європа піддасться дезінформації, вона ризикує відкласти свій перехід до чистішого й безпечнішого енергетичного майбутнього. Гірше того, вона ризикує продовжити свою залежність від російського викопного палива, яке фінансує не лише економіку Москви, а і її воєнні зусилля. Боротьба за відновлювану енергетику — це не лише питання екологічної стійкості; це боротьба за незалежність і безпеку Європи.
Фото: Getty Images
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.