Про це йдеться в аналітичному звіті “Конфіскація”, який представили в Укрінформі ГО «Східна правозахисна група» та ГО «Інститут стратегічних досліджень та безпеки».
Директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки Павло Лисянський зазначив, що станом на 2024 рік на тимчасово окупованих територіях України конфісковано 856 499 квартир. Зокрема, в окупованому Луганську конфісковано 80% комерційної нерухомості.
“Це при тому, що починаючи з 2014 року бізнес там мали змогу вести ті, хто підтримав окупаційні адміністрації. Тож навіть у них конфісковують ці комерційні підприємства”, - наголосив Лисянський, додавши, що йдеться як про нерухомість тих людей, які виїхали з ТОТ, так і тих, хто там залишився.
Згідно зі звітом, кількість громадян України, які виїхали з окупації і можуть відвідувати ТОТ, значно зменшилась через фільтраційні заходи. Зокрема, торік тимчасово окуповані території відвідало лише 21 272 людини, що вдесятеро менше, ніж до 2023 року.
“Коли почали відбирати майно, люди почали їхати туди, щоб якимось чином його врятувати: або переписати на знайомих, або якось продати. Але в’їзд для таких уже був закритий”, - зауважив Лисянський.
При цьому конфісковане в українських громадян житло окупанти виставляють на продаж для громадян РФ всього під 2%, тоді як ставка іпотеки в Росії на сьогодні становить 27-30%.
“Це конфісковане майно вони ще й продають під 2%, таким чином заманюючи громадян РФ на окуповані території і “прив’язуючи” їх там на десятиріччя. Отож майже мільйон квартир конфіскували, та ще й продали. На цьому вони побудували цілий бізнес”, - наголосив Лисянський.
Крім того, на тимчасово окупованих територіях конфісковано родовища корисних копалин: 784 у Донецькій області, 478 у Луганській, 140 у Запорізькій, 59 у Херсонській.
“Йдеться про видобуток золота та рідких земельних металів. Окупантів, наприклад, цікавить ніобій — метал, який використовується в оборонній промисловості. І хоч у чистому вигляді на окупованих територіях цього металу немає, але є інші рідкісноземельні елементи, які дозволяють його виробляти, і в Солікамську (Росія - ред.) вже запрацювало таке підприємство. Йдеться виключно про ті рідкоземельні елементи, яких у РФ немає”, - зазначив Лисянський.
У звіті зазначається, що на ТОТ підлягають конфіскації 3,4 млн га сільськогосподарських земель, а також перевірці на предмет власності з подальшою конфіскацією 5,5 млн об’єктів нерухомості протягом 2024-26 років.
Як повідомляв Укрінформ, окупанти масово конфіскують житло у тимчасово окупованих Токмаку та Маріуполі, яке передають російським військовим.