Лаюк отримав премію імені Юрія Шевельова за збірку «Бахмут»
Лаюк отримав премію імені Юрія Шевельова за збірку «Бахмут»

Лаюк отримав премію імені Юрія Шевельова за збірку «Бахмут»

Лауреатом премії імені Юрія Шевельова у 2024 році став письменник Мирослав Лаюк за збірку репортажів та есеїв "Бахмут".

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Суспільне Культура.

"Хоч ця книжка називається іменем міста, це — книжка про людей. Для мене книжки в цей час — це те, що робить фундамент. Іноземці, зокрема, кажуть, що ми хитка, невизначена країна. Книжки записують цей фундамент", – сказав у своїй промові письменник.

У анотації до книги зазначається, що Лаюк разом із фотографом Данилом Павловим провели кілька місяців узимку та в березні 2023 року, у період найінтенсивніших боїв за Бахмут, разом із військовими.

"Результатом тих поїздок стала книжка репортажів та есеїв про побут війни, про те, чому військові роблять манікюр і як зʼявляються позивні, про непоправні втрати, історію Бахмута та феномен пам’яті й забуття".

Книга складається з двох частин. Перша - це репортажі про військових які воювали на передовій. Друга складається з есеїв про історію міста Бахмут і культурну спадкоємність. Вона вийшла у видавництві Ukraїner.

Мирослав Лаюк - український письменник, упорядник "Антології молодої української поезії ІІІ тисячоліття" (від видавництва "А-ба-ба-га-ла-ма-га", 2018).

Його роман "Баборня" увійшов до короткого списку "Книги року ВВС-2016", а поетичні книжки "Метрофобія" і "Осоте" були названі найкращими поетичними книжками 2013 і 2015 років за версією порталу "Літакцент".

До короткого списку номінантів на здобуття цьогорічної премії також увійшли Юлія Буйських, "На захід від Бугу" і Антон Санченко, "На чорноморській хвилі: 33 століття копаного моря".

Спеціальну відзнаку капітули у 2024 році вручили Василеві Махну "за особливий голос в українській есеїстиці останніх двадцяти років і розбудову мостів культурного порозуміння".

Ще одну спецвідзнаку від Радіо Культура вручили Станіславу Асєєву за книгу "Мельхіоровий слон, або Людина, яка думала".

Премію імені Шевельова заснували у 2013 році PEN Ukraine, Києво-Могилянська бізнес-школа, видавництво "Дух і Літера", Центр юдаїки та Український науковий інститут Гарвардського університету. Нагорода носить імʼя Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику, та відзначає внесок у невідʼємні для цього жанру цінності: незалежність думки та витонченість стилю. З 2020 року також вручають дві спеціальні відзнаки премії - Спеціальна відзнака капітули та Спеціальна відзнака UA: Радіо Культура.

Головою капітули у 2024 році став український філософ та президент PEN Ukraine Володимир Єрмоленко. Загалом до капітули ввійшли 11 людей.

Як повідомляв Укрінформ, лауреатами премії минулих років стали Тарас Прохасько (2013, "Одної і тої самої") та Андрій Портнов (2013, "Історії для домашнього вжитку"), Костянтин Москалець (2014, "Сполохи"), Олександр Бойченко (2015, "Більше/менше"), Вахтанґ Кебуладзе (2016, "Чарунки долі"), Андрій Любка (2017, "Саудаде"), Володимир Єрмоленко (2018, "Плинні ідеології"), Діана Клочко (2019, "65 українських шедеврів. Визнані й неявні"), Тарас Лютий (2020, "Культура принад і спротиву"), Андрій Бондар (2021, "Ласощі для Медора"), Андрій Павлишин (2022, "Нам і далі загрожує вічність"), Олександр Михед (2023, "Позивний для Йова. Хроніки вторгнення").

Фото: Кирило Русанівський

Источник материала
loader
loader