Чому Міноборони не використовує бюджет та зриває поставки боєприпасів?
Чому Міноборони не використовує бюджет та зриває поставки боєприпасів?

Чому Міноборони не використовує бюджет та зриває поставки боєприпасів?

Наприкінці листопада країну сколихнув скандал – розпорядженням №1191-р Кабмін передав 23 мільярди гривень Міністерства оборони України Адміністрації Державної прикордонної служби для закупівлі озброєння для потреб Збройних Сил України. Рішення, на думку багатьох експертів, дивне та нелогічне – зброю для ЗСУ має закуповувати «Агенція оборонних закупівель», сформована кілька років тому - спеціальне державне підприємство, якому в цьому році на закупівлю зброї виділено більше 300 мільярдів гривень.

Передача двох десятків мільярдів від Агенції до Держприкордонослужби, як виявили журналісти-розслідувачі, була спланована для закупівлю боєприпасів у єдиного постачальника - польської компанії-посередника («прокладки», як часто називають посередників у подібних угодах) “PHU Lechmar Sp.z.o.o”, яка до цього мала невиконаний контракт з тією ж Агенцією оборонних закупівель.

Державна прикордонна служба відреагувала розлогим поясненням – цікаво, що в цьому році Кабмін вже передавав за подібною моделлю майже 37 мільярдів гривень прикордонникам і на ці кошти вони вчасно поставляли боєприпаси для Сил оборони України. Ситуація, коли закупівельні органи Міноборони не справляються з забезпеченням Збройних Сил не нова – найбільшим постачальником дронів, наприклад, є… Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації, яка організовує закупівлі на десятки мільярдів гривень та потім передає беспілотники нашим захисникам. Знову ж таки, не без скандалів – нещодавно журналісти «Громадського» виявили завищення цін на дрони у ДССЗІ на сотні мільйонів гривень.

Передача 23 мільярдів від МОУ до ДПСУ – це коктейль з присмаком корупції та … саботажу. Бажання одних чиновників заробити на закупівлі у єдиного постачальника-посередника вдало співпало з непрофесіоналізмом інших чиновників та небажанням розподілити наші з вами кошти на вчасну поставку боєприпасів.

14 грудня Міністерство оборони України прокоментувало виданню «LIGA.net» рішення щодо такого розподілу коштів: на кінець листопада Агенція оборонних закупівель мала 45 мільярдів гривень нерозподілених коштів (невзятих бюджетних зобов’язань) і закупівельники не надали інформацію, на які контракти вони планують використати 23 мільярди.

Вдумайтеся: листопад місяць, а Агенція оборонних закупівель досі не визначила, куди направить 1/7 частину свого річного бюджету! Відчуття, що наші захисники повністю забезпечені дронами, боєприпасами, якісними мінометними мінами і всім іншим. Але ж саме через відсутність озброєння українські воїни вимушені залишати позиції та відступати.

Джерела нашого видання у Міноборони розповідають, що невдоволення роботою Марини Безрукової зростає – Агенція не тільки не використовує надані бюджетом кошти, але й жонглює потребами військових, укладаючи контракти тільки на те, що пропонують афілійовані постачальники – без уваги на строки чи ціни. Це, зокрема, і стало причиною бурхливої реакції самої Агенції на передачу 23 мільярдів гривень «чужому» посереднику. «Агенція працює за принципом: краще не використати кошти, аніж купити щось не у своїх» - кажуть у Міноборони.

Критична ситуація знову виникає з 120 мм мінометними боєприпасами – на цей рік Агенція законтрактувала більше 1 мільйону мін такого калібру, але Збройні Сили отримали … лише 35% планованих обсягів. Це при тому, що Агенція не зупиняє постачання «проблемних» мін від державних заводів.

Директорка «Агенція оборонних закупівель» Марина Безрукова
Директорка «Агенція оборонних закупівель» Марина Безрукова

Подібні провали і у інших категоріях озброєння. За наявною інформацією, результати 2024-го року вже не хвилюють Марину Безрукову – вона зараз намагається укласти якомога більше контрактів на наступні періоди, забезпечивши собі успішне життя після звільнення з Міноборони.

Автор – Андрій Миселюк, політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування «Діалог»

Источник материала
Упоминаемые персоны
loader
loader