Helsing став одним із найдорожчих європейських стартапів, створивши програмне забезпечення зі штучним інтелектом для дронів і реактивних винищувачів. Тепер він виготовляє власну зброю.
Компанія, нещодавно оцінена в 5 мільярдів євро (5,27 мільярда доларів), розробила ударний дрон під назвою HX-2, який може перевозити боєприпаси та здійснювати навігацію без інструкцій пілота чи GPS. Зрештою, Хельсінг вважає, що ескалація військової напруги призведе до зростання попиту на тисячі цих безпілотних літаків в Україні та на кордоні Європи з Росією.
Торстен Рейл , спів головний виконавчий директор Helsing, сказав в інтерв’ю, що підключення цих дронів за допомогою програмного забезпечення до іншої зброї, танків і артилерійських систем «має можливість створити рівень стримування, який зараз просто неможливий». Компанія ще не підписала жодних контрактів на новий ударний безпілотник.
Підприємство Хельсінга зі створення ударних безпілотників, про яке раніше не повідомлялося, робить його одним із найбільш добре капіталізованих стартапів, які виходять на ринок, який переважно заповнений десятками дрібних виробників. Цей крок відбувається, коли європейські уряди готуються до того, щоб США залучили підтримку України у її війні.
Helsing пропонує свій новий безпілотник Україні та іншим союзникам з Організації Північноатлантичного договору , сказав Рейл. «У нас не так багато часу», — сказав він.
Минулого тижня президент України Володимир Зеленський заявив, що готовий до припинення вогню з Росією в обмін на членство в НАТО.
Стартап має на меті виробляти десятки тисяч дронів HX-2 на рік, продаючи їх за нижчими цінами, ніж аналогічні безпілотні ударні машини, які вже є на ринку. Рейл відмовився поділитися конкретними планами виробництва або цінами, але сказав, що пристрої будуть виготовлені без китайських компонентів. Хельсінг почав працювати над виробництвом безпілотників наприкінці 2023 року, а пізніше буде виробляти більше апаратних пристроїв, додав він.
Райл, підприємець із відеоігор, заснував Helsing у 2021 році разом із Нікласом Келером і Гундбертом Шерфом, колишнім комісаром міністерства оборони Німеччини. Відтоді стартап залучив 770 мільйонів євро (813 мільйонів доларів) від інвесторів, включаючи фонд засновника Spotify Деніела Ека . Хелсінг має офіси в Мюнхені, Парижі та Лондоні, а цього літа відкрив базу в Естонії в рамках зусиль із кращого захисту східного флангу НАТО.
Стартап був скромним щодо деталей своєї технології та продажів і відхилив запит на демонстрацію своїх дронів. Він підписав угоди з Airbus SE і Saab AB , включаючи контракт на модернізацію Eurofighter, розробку системи штучного інтелекту для аналізу радіолокаційних даних для покращення можливостей розвідки та захисту реактивного винищувача, повідомляє Helsing .
Україна Розгортання
У червні Німеччина оголосила про плани надати Україні більше військових поставок, у тому числі ударних безпілотників, на суму близько 500 мільйонів євро. У рамках цієї угоди Німеччина заплатить за 4000 фанерних ударних безпілотників, які використовують програмне забезпечення Helsing, починаючи з грудня.
Helsing сказав, що його партнер з виробництва обладнання для цих безпілотників знаходиться в Україні, але відмовився назвати фірму, посилаючись на проблеми безпеки. Зброя під назвою HF-1 була сертифікована українським урядом як стійка до перешкод GPS, додали в компанії.
Представник міністерства оборони Німеччини підтвердив, що уряд фінансує доставку. «Ці безпілотники були ретельно випробувані та заздалегідь сертифіковані для використання в Україні», — написав речник в електронному листі, не уточнюючи процес випробувань або деталі контракту «з міркувань військової безпеки». Представники українських військових не відповіли на запит про коментар.
Дешеві дрони з бомбами повсюди в Україні, змінюючи обличчя та економіку війни. Основною проблемою в Україні є російські електромагнітні перешкоди, які порушують сигнали GPS і зв’язок між дронами та дистанційними пілотами.
Хельсінг каже, що цю проблему вдалося вирішити за допомогою системи, яка використовує комп’ютерне зір і штучний інтелект для картографування місцевості без необхідності GPS-координат. Компанія планує оснастити моделі HF-1 і HX-2 новим програмним забезпеченням під назвою Altra.
Altra може об’єднувати канали даних з кількох безпілотників, щоб сканувати більшу територію та виявляти цілі, даючи операторам «більше часу для прийняття рішень, а потім бути більш точними», – сказав співдиректор компанії Шерф. «І так, якщо потрібно, більш смертоносний».
У компанії підкреслили, що дрони HX-2, які розраховані на політ до 100 кілометрів, збережуть «повний контроль і нагляд людини».
Зграї трутнів
Інші компанії запропонували обхідні шляхи глушіння GPS, зокрема Auterion , постачальник програмного забезпечення для дронів. Деякі оборонні стартапи розробляють орди безпілотних дронів, які можуть націлюватися на цілі та атакувати без керівництва людини. Один із таких стартапів, німецький Stark, отримав фінансування від Sequoia Capital , повідомляє Bloomberg News .
Франц-Стефан Гаді, науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень, сказав, що ці «ройові дрони» все ще вимагають багато солдатів для роботи, і їх важко координувати, попри сміливі бачення технологічних стартапів. Він сказав, що сприймає їх як «допоміжний інструмент» для України.
Щоб «Хельсінг» досяг бажаної мети з HX-2, ймовірно, йому потрібно, щоб союзники України в Європі витрачали більше на оборону. Згідно з нещодавнім звітом Bloomberg Intelligence , члени НАТО в Європі мають витратити наступного року додаткові 340 мільярдів доларів на посилення можливостей проти Росії.
Шерф сказав, що тяга з урядами за межами України була уповільнена через тяганину, але «ми думаємо, що це прискорюється» з HX-2.