«Той факт, що земні мікроби є найкращими колонізаторами Землі, означає, що ми ніколи не можемо повністю скидати з рахунків земне забруднення».
Вчені виявили, що зразок астероїда Рюгу був заповнений земними формами життя після доставки на нашу планету. Дослідження показує, наскільки успішно земні мікроорганізми колонізують навіть позаземні матеріали.
Зразки були зібрані космічним кораблем Японського агентства аерокосмічних досліджень (JAXA) Hayabusa2, який стартував у грудні 2014 року та зустрівся з Рюгу в червні 2018 року. Потім Haybusa2 провів рік, вивчаючи астероїд, діаметр якого становить близько 3000 футів (900 футів). метрів), перш ніж пірнути на її поверхню та зачерпнути зразок.
Цей зразок Ryugu був повернутий на Землю 6 грудня 2020 року, але Haybusa2 продовжив дослідження інших астероїдів. Зразок був розділений і надісланий різним групам вчених, включаючи групу, яка зробила це нове відкриття.
з’явилися на скелі та поширилися з часом, перш ніж остаточно загинути», — сказав Space.com керівник групи Метью Гендж з Імперського коледжу Лондона. «Зміна в кількості мікроорганізмів підтвердила, що це живі мікроби. Однак це також припустило, що вони лише нещодавно колонізували зразок безпосередньо перед нашим аналізом і були наземного походження».
Відкриття прийняло форму паличок і ниток органічної речовини, які команда інтерпретувала як ниткоподібні мікроорганізми. Команда не знає, який саме це був тип мікроорганізмів, але Гендж має хороше уявлення про те, що це може бути.
«Без вивчення їх ДНК неможливо визначити їхній точний тип», — сказав дослідник. «Однак, швидше за все, це були бактерії, такі як Bacillus, оскільки це дуже поширені ниткоподібні мікроорганізми, особливо в ґрунті та скелях».
Звичайно, оскільки людство зараз займається пошуком мікробного життя за межами нашої планети, зокрема на Марсі, питання полягає в тому, чи могли ці мікроорганізми бути присутніми на Рюгу, коли збирали зразок, і, таким чином, чи могли вони представляти інопланетне життя?
На жаль, команда успішно й остаточно виключила це.
«Перед тим, як підготувати зразок, ми провели нанорентгенівську комп’ютерну томографію, і жодних мікробів не було виявлено», — сказав Гендж. «У будь-якому випадку, зміни в популяції припускають, що вони з’явилися лише після того, як камінь потрапив в атмосферу, більше ніж через рік після того, як він був повернутий на Землю».
Дослідники виявили, що протягом тижня після потрапляння зразка в атмосферу Землі на його поверхні були присутні 11 мікробів. Лише через тиждень кількість наземних колонізаторів зросла до 147 осіб.
«Було дуже несподівано знайти земні мікроби в скелі», — сказав Гендж. «Ми зазвичай поліруємо зразки метеоритів, і на них рідко з’являються мікроби. Однак для колонізації потрібна лише одна спора мікроба».
Хоча ці результати насправді нічого не говорять нам про позаземне життя, вони говорять про витривалість форм життя тут, на Землі, зокрема мікроорганізмів. Отримані дані також впливають на вплив космічних кораблів і марсоходів на планети, які вони відвідують.
«Це показує, що мікроорганізми можуть легко метаболізувати і виживати на
позаземних матеріалах. На Землі є велика кількість органічного матеріалу, вирощеного в домашніх умовах, але на таких планетах, як Марс, позамарсіанські органічні матеріали можуть підтримувати екосистему», — сказав Гендж. «Наші висновки свідчать про те, що космічні польоти можуть забруднювати космос. Це також показує, що земні мікроорганізми здатні до швидкої колонізації».
На щастя, як зазначив Гендж, космічні агентства вживають заходів із захисту планети, спрямованих на мінімізацію ймовірності зараження. Гендж також попереджає, що вчені повинні бути обережними щодо забруднення, коли майбутні зразки будуть повертатися на Землю, перш ніж припускати виявлення позаземного життя.
«Той факт, що земні мікроби є найкращими колонізаторами Землі, означає, що ми ніколи не можемо повністю скидати з рахунків земне забруднення», — продовжив дослідник. «Здебільшого забруднення не є проблемою, доки ви знаєте його джерело. Проблема виникає, коли вчені намагаються стверджувати, що «незаймана» природа зразка є доказом того, що особливості є позаземними».
Що стосується дослідника з Імперського коледжу Лондона та його команди, то вони з нетерпінням чекають на дослідження нових зразків астероїдів, сподіваємось, без відвідувачів із Землі!
«Команда продовжує вивчати зразки з Рюгу та Бенну. Сподіваюся, наступного разу без земних бактерій, які колонізують ці матеріали!» — підсумував Генґе. Дослідження команди було опубліковано в журналі Meteoritics&Planetary Science.