«В Україні евакуйовують собак через загрозу наступу північнокорейських військових». Огляд російської дезінформації за 11—17 жовтня 2024 року
«В Україні евакуйовують собак через загрозу наступу північнокорейських військових». Огляд російської дезінформації за 11—17 жовтня 2024 року

«В Україні евакуйовують собак через загрозу наступу північнокорейських військових». Огляд російської дезінформації за 11—17 жовтня 2024 року

Досліджуємо, про що писала російська пропаганда минулого тижня.

З 24 лютого 2022 року «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж і кремлівські медіа та щоденно документує хроніку російської дезінформації про війну Росії проти України. Також ми робимо огляд фейків за тиждень ― читайте останній за 4—10 листопада. Підсумковий текст про дезінформацію та її основні тенденції у 2023 році читайте тут.

Протягом аналізованого періоду пропагандисти писали, що в Сумах оголосили евакуацію безпритульних собак через «залучення до бойових дій» військових із КНДР, а ще дописували, ніби в київському метро оприлюднили рекламу курсів воєнного вишколу для жінок зі слоганом «І макаку можна навчити водити».

«В Україні евакуйовують собак через загрозу наступу північнокорейських військових». Огляд російської дезінформації за 11—17 жовтня 2024 року - Фото 1

Фейк про «оголошення з макакою»

У проросійському сегменті соціальних мереж поширювали нібито рекламне оголошення від організації «Українська жіноча варта», у якій ідеться про курси воєнного вишколу для жінок. На підробному «рекламному банері» зображена жінка у військовій формі та на задньому фоні — фото мавпеня, яке сидить за кермом автівки. І такий слоган: «жіночі двотижневі курси військової допомоги — і макаку можна навчити водити!».

Однак це рекламне оголошення — несправжнє. Ми перевірили зображення з телеграм-каналу за допомогою спеціального інструмента FotoForensics, яке встановлює, чи було втручання у зображення. Наприклад, фотошоп або інші фото- чи відеоредактори. Відтак вдалося встановити, що світлина, яку поширили пропагандисти, містить ознаки редагування. Понад те, жодні українські медіа не публікували схожу рекламу. Так само як і на сайті організації жодної інформації про таку рекламу ми не знайшли.

«В Україні евакуйовують собак через загрозу наступу північнокорейських військових». Огляд російської дезінформації за 11—17 жовтня 2024 року - Фото 2

Скриншот — VoxCheck

Жінки в умовах збройних конфліктів — одна з найбільш вразливих соціальних груп. Деякі дослідники називають російську агресію війною за гендерний порядок, гендеризованим протистоянням, адже Москва бореться за так звані «традиційні цінності», які передбачають торжество патріархальних практик і нівелювання гендерної рівності.

  • Читайте наше дослідження про російський вимір мізогінії: Оболонка феміни з чорним змістом». Як агітпроп намагається дискредитувати українських жінок.

Фейк про новину «Укрінформу»

У соціальних мережах, зокрема в пропагандистському телеграм-каналі Niezależny Dziennik Polityczny поширювали новину, посилаючись на українську інформагенцію «Укрінформ». У фейковій новині йдеться, що до Українського легіону, який формується на території Польщі, набрали 500 добровольців — але серед них немає жодного українця.

«Україні швидко потрібно зібрати достатню кількість людей, щоб сформувати батальйон. Україна робить усе, щоб завербувати іноземців воювати», — ішлося в пропагандистському дописі.

Проте фейкороби спотворили контекст новини. Адже насправді йдеться, що до Українського легіону — військового підрозділу, що нині формується у Польщі з-поміж українських добровольців, які живуть за кордоном — станом на початок листопада подали понад 500 заявок із 30 країн світу. Рішення про створення Українського легіону, який готуватиметься за сприяння і допомоги міноборони Польщі, було оголошено за результатами підписання безпекової угоди між Україною та Польщею 8 липня у Варшаві.

Тобто в цей підрозділ записуються винятково українські добровольці, які зараз живуть за кордоном. Про жодне «вербування іноземців» не йдеться.

Російська пропаганда систематично підживлює наратив, що в Україні воюють кадрові військові інших держав — так звані «іноземні найманці». У такий спосіб російська пропаганда намагається також виправдати невдачі російської армії. Мовляв, вони воюють не зі «слабкими» українцями, а зі «спеціально тренованими натівцями» чи американцями. Понад те, агітпроп вкидає такі фейки, аби показати, що в Україні вже нікому воювати й набирають «всіх підряд».

До речі, в нашій рубриці «Новомова» ми розповідали, що це саме Росія набирає до себе найманців, зокрема вагнерівців. Адже це по суті терористична організація у складі російської армії.

Брехня про «евакуацію» собак

Серед іншого, російські пропагандистські джерела поширювали фото фейкового оголошення про евакуацію безпритульних собак у Сумах. Причиною назвали «загрозу північнокорейських окупантів».

Однак Сумська міська рада не публікувала такої інформації ні на сайті, ні в соцмережах. До того ж в оголошенні немає жодних даних організації, яка могла б займатись евакуацією собак. Щодо контактів, куди порадили звернутися, маємо замилений QR-код бота в телеграмі, гарячу лінію Сумської міськради та Кабінету міністрів. Тож оголошення — фейкове.

«В Україні евакуйовують собак через загрозу наступу північнокорейських військових». Огляд російської дезінформації за 11—17 жовтня 2024 року - Фото 3

Скриншот — VoxCheck

У Сумах не оголошували евакуацію ні для містян, ні для собак. Так російські пропагандисти намагаються посіяти паніку через можливий прямий вступ Північної Кореї в російсько-українську війну.

  • Читайте ще: В Україні нібито мобілізують собак

Щоб не пропускати найголовніших матеріалів Центру досліджень «Детектора медіа», підписуйтеся на розсилку. Вона виходить що два тижні

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
КНДР
Источник материала
loader
loader