Новий пристрій дасть змогу обслуговувати морські вітроелектростанції за допомогою підводних дронів навіть серед бурхливих хвиль, стверджують учені.
Нове дослідження інженерів Единбурзького університету показало, що підводні роботи, здатні прогнозувати хвилі в режимі реального часу, можуть знизити вартість виробництва відновлюваної енергії на морських об'єктах. Про це пише Renewable Energy Magazine.
Як зазначають у виданні, раніше використання роботів в обслуговуванні морських платформ було обмежене через непередбачувану природу хвиль. Однак нові технології, які дають змогу роботам стабільно працювати в неспокійних морях, можуть зробити обслуговування морських вітряних електростанцій і приливних турбін дешевшим, швидшим і безпечнішим.
Інженери розробили інструменти, що дозволяють автономним роботам зберігати стійке положення серед сильних хвиль. Вони протестували систему в університетському випробувальному резервуарі FloWave, використовуючи дані про хвилі, отримані буєм у Північному морі, щоб імітувати типи умов, у яких можуть працювати роботи.
Йдеться про пристрій для виявлення хвиль, який прив'язується до морського дна і вимірює напрямок і висоту хвиль, передаючи інформацію в режимі реального часу найближчому роботу. Таким чином дрон може протистояти стихії, зберігаючи стабільне положення.
За словами вчених нова технологія покращує звичайні системи управління, які повільно реагують на зміни в океані. Крім того, вона сумісна з роботами, що працюють як близько до поверхні, так і на великих глибинах.
"Формуючи прогноз майбутніх хвиль та інтегруючи його в систему управління, ми можемо розширити можливості робота, практично не змінюючи його апаратну частину", — зазначив дослідник Кайл Вокер.
Зі свого боку керівник дослідження доктор Франческо Джорджіо-Серкі додав, що розширення використання автономних роботів для обслуговування морських вітряних турбін може скоротити витрати на виробництво чистої енергії. Відповідно, поновлювана енергія може стати дешевшою.