NASA могло ненавмисно вбити життя на Марсі
NASA могло ненавмисно вбити життя на Марсі

NASA могло ненавмисно вбити життя на Марсі

У всіх наших дослідженнях Марса на сьогодні не було знайдено жодних доказів, які б відповідали суворим стандартам, що дозволяють стверджувати, що ми остаточно знайшли життя. Але десятиліття тому, у 1970-х роках, коли «Вікінг» став першою американською місією, яка безпечно здійснила посадку на Червону планету і дослідила її, ми могли бути близькими до цього.

Один дослідник висловив припущення, що життя існувало у зразку марсіанського ґрунту. А потім, намагаючись його знайти, ми його знищили. Ось так просто. За словами астробіолога Дірка Шульце-Макуха з Берлінського технічного університету в Німеччині, експеримент з виявлення ознак мікробного життя на Марсі міг бути смертельно небезпечним.

У колонці, опублікованій на сайті Big Think минулого року, і в коментарі, опублікованому в журналі Nature Astronomy у вересні, він припускає, що самі наші методи могли бути руйнівними самі по собі. Якщо це так, то нам необхідно ретельно враховувати екологію Марса при плануванні майбутніх експериментів. І, радить Шульце-Макух, людство повинно відправити ще одну місію, присвячену насамперед пошуку життя, з урахуванням цих міркувань.

Приземлившись на Марс у 1976 році, два апарати «Вікінг» мали перед собою перелік завдань. Однією з них було проведення низки експериментів, покликаних перевірити марсіанський ґрунт на наявність біосигнатур — слідів молекул, які вказують на присутність життя. На сьогодні це були єдині цілеспрямовані біологічні експерименти, проведені на Марсі.

В одному з таких експериментів газовий хромато-мас-спектрометр (ГХМС) виявив хлоровані органічні речовини. У той час цей результат інтерпретували як забруднення від людських миючих засобів, а отже, як нульове виявлення ознак біологічних організмів. Тепер ми знаємо, що хлоровані органічні речовини є рідними для Марса, хоча залишається невідомим, чи виробляються вони біологічними або небіологічними процесами.

Читайте також -  Таємничі тіні розкрили, як Земля пов’язана з Сонцем

Останніми роками з’явилися припущення про згубність біологічних експериментів «Вікінга». ГХМС потрібно було нагрівати зразки, щоб відокремити різні матеріали, що містилися в них. Це, як показав подальший аналіз, могло призвести до спалення тієї самої органіки, яку він сподівався знайти.

Тепер Шульце-Макух припускає, що інші експерименти також могли знищити докази, а саме: експерименти з міченим вивільненням і піролітичним вивільненням, які передбачали заливання марсіанських зразків рідиною, а потім перевірку результатів на наявність ознак метаболізму і фотосинтезу, відповідно.

Результати свідчили про позитивний сигнал, який, здавалося, суперечив нульовим результатам четвертого експерименту — газообміну. Це було і залишається незрозумілим, пише Шульце-Макух.

Але в ретроспективі експерименти з вивільненням, ймовірно, були погано продумані. У той час ми припускали, що життя на Марсі буде схоже на життя на Землі і процвітатиме за наявності води — чим більше, тим краще. Але, як ми нещодавно дізналися, життя може оптимізувати себе, щоб процвітати в дуже сухих умовах. А Марс дуже сухий. Змініть ці умови, і процвітання цілком може припинитися.

«Тепер давайте запитаємо, що станеться, якщо ви виллєте воду на ці пристосовані до сухості мікроби. Чи може це їх знищити? Говорячи технічною мовою, ми б сказали, що гіпергідратуємо їх, але якщо говорити простими словами, це було б більше схоже на їхнє утоплення», — пояснює Шульце-Макух у своїй колонці.

Це було б так, якби інопланетний космічний корабель знайшов вас напівмертвими в пустелі, і ваші потенційні рятівники вирішили: «Людям потрібна вода. Давайте покладемо людину посеред океану, щоб врятувати її!». Це теж не спрацювало б».

Цікаво, зазначає він, що ознаки життя, виявлені в експерименті з піролітичним вивільненням, були набагато сильнішими в сухому контрольному експерименті, в якому до зразка не додавали воду. Тож цілком природно задатися питанням, як це робили інші: чи виявили ці експерименти ознаки життя, які ми відкинули?

Читайте також -  SpaceX готує Starship Flight 6 до старту 18 листопада

Ці ознаки, зрозуміло, все ще суперечливі і далекі від остаточних. Однак вони можуть бути підставою для подальшого дослідження.

Шульце-Макух ще у 2007 році припустив, що на Марсі може існувати пристосоване до сухості життя, яке використовує перекис водню. Результати «Вікінга», як стверджують він та його співавтор Юп Хоуткупер, не є несумісними з цією гіпотезою.

«Якщо ці висновки про організми, що виживають у гіпераридних марсіанських умовах, правильні, то замість того, щоб «йти за водою», що вже давно є стратегією НАСА в пошуках життя на Червоній планеті, ми повинні додатково шукати гідратовані та гігроскопічні сполуки — солі — як спосіб знайти мікробне життя», — підсумовує Шульце-Макух.

«Майже через 50 років після біологічних експериментів «Вікінга» настав час для нової місії з виявлення життя — тепер, коли ми набагато краще розуміємо марсіанське середовище».

Коментар опубліковано в Nature Astronomy.

Источник материала
loader
loader