Як повідомляє корпоративний сайт Суспільного, автори фільму показують як особисті трагедії та національна пам’ять переплітаються у творчості художниці, яка понад десятиліття бореться за правду про трагедії 1946–1947 років, досліджуючи Голодомор та його наслідки для українських болгар.
Художниця Йона Тукусер народилася й виросла в селі Главані Арцизької громади Одеської області, де проживають українські болгари. Главані та навколишні села найбільше постраждали через штучно створений голодомор 1946-1947 років, Йона Тукусен з дитинства чула історії родичів та односельців про страждання, які випали на долю людей в ті роки. Ці розповіді перетворились на творчий імпульс, який спонукав художницю до створення серії картин про голодомор та виживання. Після навчання в Ізмаїльському гуманітарному університеті та Національній художній академії у Софії (Болгарія) Йона Тукусер жила й працювала в Римі, Нью-Йорку та Лондоні. Художниця стала авторкою багатьох персональних виставок й учасницею низки міжнародних виставок у Болгарії, Україні та США. З 2018 року вона проводить дослідницьку роботу в місцевих архівах, щоб відтворити історичну правду про Голодомор у своїх картинах, зберігаючи пам’ять про трагедію, що назавжди позначила долю її спільноти. Напередодні повномасштабної війни Йона Тукусер повернулась у рідне село, де переобладнала батьківський будинок під майстерню і завершує роботу над серією картин «Голод».
На серією картин «Голод» Йона Тукусен працює понад 13 років, вона зібрала численні підтвердження загибелі понад 100 тисяч бессарабських і таврійських болгар під час Голодомору в Україні, а також понад 100 свідчень очевидців.
«Слухаючи історію, реальну історію, у якийсь момент я починаю як творець, як художник далі трансформувати її у свій світ, який не є нереальним. Голод — це холод. Тому що немає енергії. Тіло холоне», — говорить Йона Тукусен.
У своїй творчості художниця проводить паралелі між голодом 1946–1947 років та гуманітарною кризою в окупованому Маріуполі у 2022 році, нагадуючи, що боротьба за свободу і гідність триває. Цьогоріч Йона Тукусен представила свої роботи у Європарламенті на виставці «Голод», привертаючи увагу міжнародної спільноти до злочинів Росії як в минулому, так і в сучасності.
Над створенням проєкту «Йона. Голодне марення» працювала команда Департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного. Над стрчкою працювали: Олена Кривенко — авторка та режисерка; Надія Стадницька — редакторка; Юнус Сейтаблаєв, Микола Зоценко — оператори-постановники; Надія Діновська, Руслан Кузьгов — оператори; Сергій Петренко, Олександр Грідін — звукорежисери; Олена Мамай — режисерка монтажу; Марія Харакоз-Лапаєва, Олена Кваша — лінійні продюсерки; Олена Адамчук, Оксана Мигаліско — літературні редакторки; Ігор Грицик — дизайнер графіки; Вікторія Польченко — акторка дубляжу; Анна Терзівець — гостьова редакторка; Поліна Чечкова — колористка; Анастасія Гудима — продюсерка та керівниця.
21 листопада о 17:15 у Будинку кіно (Київ, вул. Саксаганського, 6) відбудеться прем’єрний публічний показ документального фільму «Йона. Голодне марення» приурочений до вшанування пам’яті жертв Голодоморів різних років. Відвідати показ можна за попередньою реєстрацією.
Фото: Суспільне
Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.
Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».