Російські катівні на Харківщині: офіційно визнані потерпілими 319 людей
Російські катівні на Харківщині: офіційно визнані потерпілими 319 людей

Російські катівні на Харківщині: офіційно визнані потерпілими 319 людей

На Харківщині правоохоронці розслідують 12 кримінальних проваджень щодо російських катівень, офіційно визнані потерпілими 319 людей.

Про це повідомив в інтерв’ю Укрінформу начальник Слідчого управління ГУ Нацполіції в Харківській області Сергій Болвінов. 

“Загалом знаємо, що на території Харківської області було облаштованo 31 місце, де утримували і катували цивільних. Ми відпрацювали 27. Інші катівні недоступні через бойові дії і неможливість там безпечно працювати. Розслідуються 12 кримінальних проваджень, у яких 319 людей офіційно визнані потерпілими (для порівняння: усічні 2024-го офіційно визнаних потерпілими було 227 – ред.). Однак кількість людей, які пройшли через ці катівні, набагато більша. Хтось поїхав, хтось не хоче говорити, намагається забути весь той жах”, – говорить Болвінов.

Одна з найбільших катівень – у Куп'янську, яку окупанти розташували у відділку поліції.

“Там одночасно утримували близько 200 людей. Вони перебували в нелюдських умовах – це вже само собою кваліфікується як катування. І майже до всіх застосовували тортури. По Куп'янську в нас є 93 потерпілих. Важливо сказати, що росіяни вдягали маски, щоб приховати обличчя, а постраждалим – мішок на голову. Але хтось запам’ятав специфічну вимову, хтось чув прізвище чи позивний, хтось бачив якісь елементи одягу. По крихтах зіставляємо інформацію та встановлюємо дані”, – зазначає керівник слідства.

Розслідуючи справу про масове поховання в ізюмському лісі та катівні, поліція опитала практично все місто.

“В Ізюмі ми свого часу взяли карту, поділили місто на 300 секторів, за кожним закріпили поліцейського. І протягом місяця обходили кожний будинок, кожну квартиру: «Були в місті в період окупації? Бачили якісь злочини окупантів? Знаєте, хто постраждав?». Опитали все місто! А потім ці 10 тисяч показів треба було зіставити, проаналізувати”, – розповідає Болвінов.

У селі Піски-Радьківські на Ізюмщині катівня була не така велика за кількістю утримуваних, як у містах. У ній після деокупації правоохоронці виявили пластиковий контейнер із зубними протезами – слідство вважає, що це було одним із інструментів залякування, підтверджень, що окупанти катували людей вириванням зубів, не знайшли.  

“Але людей там били так сильно, що дехто навіть не сподівався вижити. Ми знайшли металеві палиці, прути, які використовували, і встановили ката, який був там головним. Повідомили про підозру і скерували справу до суду. Це російський військовий із позивним «Морячок», прізвище Поляков”, - розповів Болвінов.

За його інформацією, слідчим загалом вдалося встановити особи понад 5300 військовослужбовців рф, «омонівців», росгвардійців, міліціонерів, які діяли на території Харківщини.

“Створили базу воєнних злочинців. Загалом до системи, яка є в Національній поліції України, внесено 678 тис. 807 окупантів. І коли слідчі приймають заяву від потерпілих, маємо змогу показати їм обличчя, і людина може когось упізнати. Наявна база допомагає сортувати дані за місцем та датами перебування, за підрозділом, за позивним”, – зауважує Болвінов.

Як повідомлялося, на Харківщині у жовтні 2022-го, після масштабного контрнаступу ЗСУ, правоохоронцям було відомо про 22 катівні, влаштовані окупантами. 

Теги по теме
война полиция
Источник материала
loader
loader