Росія продовжить дестабілізувати Молдову напередодні парламентських виборів - експертка
Росія продовжить дестабілізувати Молдову напередодні парламентських виборів - експертка

Росія продовжить дестабілізувати Молдову напередодні парламентських виборів - експертка

Другий тур президентських виборів у Молдові призвів до впевненої перемоги Маї Санду, яка отримала 55,33% голосів, незважаючи на масові втручання, проте рівень її підтримки без урахування голосів діаспори виявився нижчим за 49%.

Таку думку висловила співробітниця Німецького товариства зовнішньої політики (DGAP) Анастасія Почумбан у коментарі Укрінформу.

«Ці вибори пройшли в умовах безпрецедентного втручання, включаючи маніпуляції думками виборців, організоване підвезення виборців на дільниці, кібератаки та підкуп. Незважаючи на перешкоди, Санду отримала перемогу; але всередині Молдови її підтримали лише 48,76% виборців», – зазначила експертка.

Почумбан підкреслила, що вибори відзначилися потужною мобілізацією електорату, в тому числі серед молдовської діаспори. Загалом у голосуванні взяли участь 329 775 виборців із діаспори (понад 19% із 1 699 945 голосів), а гасло урядової кампанії «ми дамо більше голосів, ніж вони вкрадуть» фактично підвищило явку у другому турі.

Активна участь діаспори виявилася вирішальною як для перемоги Санду, так і для референдуму щодо інтеграції в ЄС, який відбувся 20 жовтня, нагадала Почумбан.

Тим часом, за оцінками уряду Молдови, приблизно 15 мільйонів євро було витрачено зовнішніми силами для дестабілізації виборчого процесу, в тому числі через групи, пов’язані з олігархом-втікачем Іланом Шором.

Експертка зазначає, що, хоча референдум мав на меті об’єднати країну навколо теми інтеграції в ЄС, представляючи її як рішучий вибір молдован, мізерна різниця між голосами «за» і «проти» свідчить, що плебісцит не досяг запланованого ефекту, знову підкресливши критичну роль голосів діаспори.

Крім того, результати президентських виборів показують, що «керівна партія повинна зосередитися на економічному покращенні, соціальній згуртованості в Молдові та процесі реформ».

Результати голосування вказують на «значні розбіжності» в громадській думці, які уряд не може ігнорувати, оскільки «підтримувані Росією сили інструменталізують ці розбіжності та використовують внутрішні проблеми для впровадження «антиєвропейського порядку денного».

З наближенням парламентських виборів у 2025 році Молдова може очікувати посилення російського впливу, впевнена експертка. «Остання кампанія проти Санду та референдуму в ЄС сигналізує про те, що багато партій з різними програмами намагатимуться забрати голоси у правлячої партії PAS і ще більше поляризувати молдовське суспільство», – підсумувала експертка DGAP.

Як повідомлялося, Президент України Володимир Зеленський привітав Маю Санду з перемогою на президентських виборах у Молдові.

Чинний президент Молдови Мая Санду, кандидат від Партії Дії та Солідарності, набрала 55,25% голосів.

Кандидат від Соціалістичної партії Молдови Александр Стояногло отримав 44,75% голосів виборців.

 Фото: facebook/Maia Sandu

Теги по теме
Молдова
Источник материала
loader
loader