Якими будуть ціни на землю у 2025 році в Україні
Якими будуть ціни на землю у 2025 році в Україні

Якими будуть ціни на землю у 2025 році в Україні

Як зміниться ціна на землю у наступному році

До кінця 2024 року не варто очікувати різкої зміни цін на землю в Україні, можливе лише помірне зростання цін в центральних регіонах до 5 – 10% від поточного рівня. Втім, ця динаміка може варіюватися залежно від багатьох факторів, говорять опитані РБК-Україна учасники ринку.

Варто зазначити, що зміна механізму оподаткування, зокрема підвищення військового збору, може вплинути на чисту прибутковість оренди землі. Проте загальна тенденція до підвищення цін збережеться",
– говорить комерційний директор компанії "Твоє Коло" Єгор Лісничий.

У 2025 році, швидше за все, ринок землі продовжить висхідну динаміку, з помірним зростанням цін та орендних ставок.

За нашими оцінками, земля в центральних регіонах може додати у вартості 8 – 10% річних в доларах, або 15 – 20% у гривнях. Кількість привабливих земельних ділянок з оптимальними параметрами, ймовірно, не зростатиме, а, можливо, навіть зменшуватиметься. Це створить додатковий тиск на ціни та посилить конкуренцію. Ми також очікуємо зростання вартості оренди,
– говорить експерт.

Втім, оптимізму додає те, що аукціони з оренди державних земель створили передумови, коли держава сама зацікавлена в регулярному перегляді нормативної грошової оцінки (НГО) землі. Це може вплинути на договори оренди, де ставки оренди прив'язані до НГО, і потенційно призвести до зростання цих ставок.

Крім того, ті ж таки аукціони продемонстрували, що аграрії можуть платити значно вищу оренду. Тому в сегменті короткострокових договорів можна очікувати перегляд поточних умов і зростання оренди на 20, або навіть 50%.

Закінчення війни перемогою України стимулюватиме стрімкий ріст ринку землі, а, отже, і цін. Ріст може бути кратним.

Важливо! Фактор, який може сприяти здорожчанню землі, – зростання прибутків від продажу сільгосппродукції, що позитивно впливатиме на заробітки виробників, а відтак – і на потенційний попит на землю з боку цих виробників. Але цей фактор має відкладений ефект, тому можна радше очікувати помірного зростання ціни вже у 2025 році, прогнозує аналітик Центру досліджень продовольства і землекористування Київської школи економіки Роман Нейтер.

Керівник проєкту Concorde Capital "Kupy Pay" Володимир Радько переконаний, що в умовах війни попит і цінова ситуація на ринку землі буде залежати в першу чергу від можливостей агровиробників обробляти свої землі та експортувати продукцію. Також важливе значення матимуть темпи розмінування сільгоспземель на деокупованих територіях.

Источник материала
loader