Колишній нідерландський лідер згодом зберіг добрі робочі стосунки з Трампом, на відміну багатьох колег, пише Bloomberg.
Марк Рютте, досвідченний у протистоянні Дональду Трампу політик та прихильник ідеї підтримки України з 1 жовтня стає генеральним секретарем Організації Північноатлантичного договору. Про це повідомляє Bloomberg.
ЗМІ зазначає, що в разі, коли Трамп переможе на виборах у США, трансатлантична підтримка виявиться під питанням, що створить екзистенційну загрозу альянсу, створеному 1949 року. Це дестабілізує архітектуру безпеки Європи з огляду на те, що війна Росії проти України триває вже третій рік.
Рютте – колишній менеджер з персоналу, що став політиком, – показав, що може справлятися зі складними ситуаціями, і після майже 14 років управління урядом Нідерландів він має широку мережу контактів, на яку він може покластися.
Його репутація людини, здатної справлятися з Трампом, може виявитися особливо цінною, вважає інформагенція. Перед першою зустріччю з тодішнім президентом США в 2018 році Рютте був сповнений рішучості побудувати з ним стосунки, але при цьому відстоювати свою позицію.
Колишній нідерландський лідер згодом зберіг добрі робочі стосунки з Трампом, на відміну багатьох інших європейських лідерів, гадають журналісти.
Під час напруженого саміту у 2018 році, коли Трамп пригрозив вийти з НАТО, якщо європейські країни не збільшать військових витрат, Рютте вдалося розрядити напруженість, заявивши, що європейські союзники справді активізувалися і це через Трампа. Хоча реальність була в кращому разі спірною, гамбіт змінив настрій і дозволив президентові США піти переможцем.
З тих пір Рютте не відмовлявся від цієї лінії, заявивши в інтерв’ю Bloomberg TV у січні, що Трамп мав рацію, скаржачись на дефіцит витрат на оборону в Європі. Коли його запитали про можливий другий термін Трампа, він додав, що “ми маємо танцювати з тими, хто на танцполі”.
Bloomberg зазначає, що Україна може бути складнішим предметом суперечки. У той час, як Трамп відкрито критикував допомогу Україні, Рютте є її затятим прихильником. Ця позиція частково походить з його емоційної реакції на аварію рейсу 17 Malaysia Airlines в 2014 році, в результаті якого загинуло близько 200 громадян Нідерландів. Слідство довело вину Росії.
Незважаючи на внутрішні обмеження, Рютте, як і раніше, залишається ключовою фігурою на міжнародній арені. Він відіграв важливу роль у переконанні США щодо необхідності відправлення F-16 для зміцнення української оборони. Самі Нідерланди планують перекинути 24 винищувачі до Києва, а також надати 18 для навчання.
За час свого довгого перебування на посаді глави Нідерландів Рютте набув популярності, втілюючи голландський прагматизм та ощадливість і відмовляючись від атрибутів високої влади.
За словами обізнаних джерел, ця манера поведінки перейшла і до НАТО, де він відмовився від звичайних безпекових послуг, що надаються генеральним секретарям.
Робота в НАТО не була його першим вибором після виходу з голландської політики. Спочатку він націлився на керівництво Європейською комісією, але був змушений відступити після того, як стало зрозуміло, що Урсула фон дер Ляєн збирається балотуватися на другий термін.
Столтенберг сказав, яким Генсеком буде Рютте