Чий «Отелло» кращий? Столичні театри змагаються за Шекспіра
13 вересня у Київському академічному театрі драми і комедії на лівому березі Дніпра відбувся допрем'єрний показ вистави «Отелло» режисерки Оксани Дмітрієвої. На сучасній інтерпретації п'єси Вільяма Шекспіра побував «Главком».
Дія трагедії «Отелло» розгортається в самому серці Венеції. «Отелло, величний полководець, який пройшов довгий шлях від раба до шанованого воїна, опиняється на вершині слави. Його життя могло б бути ідеальним: він закоханий у прекрасну Дездемону, яка відповідає йому взаємністю. Але в тіні цієї гармонії ховається темний задум. Яго, офіцер, що служить під командуванням Отелло, таїть у собі невисловлений гнів і заздрість. Він вирішує зруйнувати життя Отелло, граючи на найвразливіших струнах його душі – коханні та довірі», – йдеться в описі на офіційному сайті театру.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F28%2F893dcbed3528f5ab53ff3b08823dcc6a.jpg)
Творці вистави переосмислили класичну п’єсу «Отелло». Тут вам і стильні сонцезахисні окуляри Кассіо, і запальні танці, і неочікуваний музичний супровід. А в один момент Отелло навіть заговорить про бажання їсти з коханою фастфуд. Ненав'язливі «стрибки в часі» органічно вплітаються в канву тієї доби, під час якої відбувається дія п'єси.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F28%2F43e62c71938dec4bd6eee02fc9659715.jpg)
Утім, поміж влучних жартів простежуються паралелі з нинішньою російсько-українською війною. А одна з головних проблем, які порушує вистава – це виклики, із якими зіштовхнеться наше суспільство після перемоги.
«Події у цій п’єсі розгортаються, коли війна закінчується. А зараз найголовніше наше бажання, щоб війна закінчилася, і закінчилася нашою перемогою. Але для суспільства це буде великим викликом, оскільки з фронту повернуться наші воїни, які нас захищають, і повернуться вони з великим болем, а ми повинні бути готові до цього. Щоб не сталося, як у великій п’єсі Шекспіра, коли батистова хусточка може зруйнувати цілий всесвіт людини», – розповіла режисерка постановки Оксана Дмітрієва.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F28%2F9e0d282210971d35ed91b8b267c1e6a3.jpg)
Будьте готові до щемливого монологу Б'янки про нелегке подружнє життя з чоловіком-військовим та до відвертості Отелло, якому навіть колір шкіри Дездемони нагадує про жахи війни. У кульмінаційні моменти в залі чулися сльози. Вочевидь, творцям вистави вдалося торкнутися сердець глядача та відтворити класичну п'єсу, написану понад 400 років тому, проникливо й співзвучно з реаліями сьогодення.
Окремо варто відзначити зірковий акторський склад. Отелло й Дездемону зіграли Андрій Ісаєнко та Марина Клімова, а в ролі Яго побачимо Дмитра Олійника. Другорядних персонажів зіграли Ірина Ткаченко (Емілія), Катерина Качан (Б'янка), Владислав Писаренко (Родріго), Олег Гоцуляк (Кассіо), Андрій Марченко, Костянтин Корецький та Станіслав Мухін (хлопці).
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F28%2F77b8e24df209a4c578beeb67f3408e30.jpg)
Кілька разів гучні оплески ставили дійство на паузу, а наприкінці зала вибухнула оваціями. Прем'єра вистави відбудеться 14 вересня.
Зазначимо, що «Отелло» – перша вистава в Театрі на лівому березі Оксани Дмітрієвої, української режисерки театру ляльок, головної режисерки Харківського державного академічного театру ляльок ім. Віктора Афанасьєва й театрознавиці родом із Краматорська. У 2006 році мисткиня отримала звання Заслуженої артистки Криму. А у 2024 році – стала однією з переможниць премії Women in Arts у номінації «Жінки в перформативному мистецтві».

