Підсумки 31.05: Дозвіл США і безпекові угодиСюжет
Підсумки 31.05: Дозвіл США і безпекові угодиСюжет

Підсумки 31.05: Дозвіл США і безпекові угодиСюжет


США дозволили Україні бити своєю зброєю по Росії; Україна уклала безпекові угоди ще з трьома країнами. Kореспондент.net виділяє головні події вчорашнього дня.

Адміністрація президента США дозволила Україні використовувати американську зброю для свого захисту і бити по військах РФ поблизу кордону там, де це необхідно. Про це сказав представник Ради нацбезпеки США Майкл Карпентер. У свою чергу президент Володимир Зеленський зазначив, що не може розкрити деталі стосовно цього питання і хоче побачити, “що відбудеться на практиці”.

Також німецький уряд зняв обмеження, пов’язані з використанням переданої Україні зброї. Тепер українські захисники зможуть завдавати ударів по території РФ. Водночас у Німеччині наголосили, що не будуть поновлювати дискусії про постачання Україні німецьких крилатих ракет Taurus. 

Кабінет Міністрів підвищив вартість електроенергії для населення з 1 червня 2024 року.  Новий тариф на електроенергію для населення тепер буде єдиним і становитиме 4,32 грн/кВт. При цьому зараз він складає 2,64 грн/кВт. Очікується, що новий тариф діятиме з 1 червня 2024 року до кінця квітня 2025 року, тобто менше року. У Міненерго уточнили, що “нічний тариф” (при встановленому відповідному двозонному лічильнику) складатиме 2,16 грн за кВт*год.

Під час візиту до Стокгольму, де відбувся третій саміт Україна – Північна Європа, президент Володимир Зеленський підписав безпекові угоди з прем’єр-міністрами трьох країн: Швеції, Норвегії та Ісландії.

Так, упродовж 2024-2026 років Швеція надасть Україні військову допомогу на суму 75 млрд шведських крон (близько 6,5 млрд євро), що приблизно становитиме 2,2 млрд євро на рік. Сума допомоги зростатиме протягом десятирічного терміну дії документа. Унікальною частиною угоди зі Швецією є надання спеціалізованих літаків ASC 890, а також перспектива передачі Україні літаків JAS 39 Gripen. 

Норвегія в межах угоди надасть Україні щонайменше 13,5 млрд норвезьких крон (близько 1,2 млрд євро) військової допомоги. А загалом у довгострокову програму з підтримки України Норвегія заклала майже 6,4 млрд євро на 2023-2027 роки. Норвегія допомагатиме Україні розвивати спроможності у сфері сучасних бойових літаків та зробить внесок у розвиток морських спроможностей у Чорному й Азовському морях, продовжить надавати системи ППО NASAMS.

Ісландія зобов’язалася протягом 2024-2028 років щороку виділяти щонайменше 4 млрд ісландських крон (майже $30 млн). Ісландія також готова фінансувати, закуповувати та постачати оборонні матеріали й спорядження. Унікальність угоди полягає в тому, що Ісландія зобов’язується продовжувати транспортувати в Україну військові вантажі та обладнання від союзників із НАТО зафрахтованими вантажними літаками.

Російські воєнні злочинці у ніч на суботу завдали удару по житловому масиву Харкова. Шестеро людей загинуло. Від удару була зруйнована п’ятиповерхівка. Рятувальники продовжують розбирати завали. Також повідомляється про десятки пошкоджених будівель.

Україна повернула з російського полону 75 громадян, серед яких 71 військовослужбовець. Це перший обмін полоненими з 8 лютого. Цього разу з російського полону визволили воїнів ЗСУ та Нацгвардії, прикордонників та чотирьох цивільних. Омбудсмен Дмитро Лубінець уточнив, що загалом з полону повернулись 3210 українців.

У США присяжні винесли вердикт у кримінальній справі колишнього президента Дональда Трампа стосовно “грошей за мовчання”. Так, суд визнав Трампа винним у всіх 34 пунктах обвинувачення. Усі вони стосуються щомісячних виплат Майклу Коену – помічнику Трампа – який виступав посередником у виплаті 130 000 доларів зірці фільмів для дорослих Стормі Деніелс. Яким буде покарання для Трампа – наразі невідомо. Офіційний вирок Трампу оголосять 11 липня.

Українські військові провели кількаденну операцію зі знищення логістики, яка забезпечує життєдіяльність військ РФ у тимчасово окупованому Криму. Про це повідомила Українська правда з посиланням на джерела в СБУ. Мова йде про комплексний удар по підстанціях і мережах електропостачання, а також запасах світлих нафтопродуктів у Краснодарському краї РФ. 

Китаю важко брати участь у саміті миру, який пройде у Швейцарії, оскільки вимоги Пекіна не були враховані. Про це заявила речниця Міністерства закордонних справ КНР Мао Нін. За її словами, серед вимог Пекіну була рівноправна участь, як Росії, так й України на Саміті миру, а також “чесне обговорення всіх мирних планів”.



Теги по теме
Украина США тарифы
Источник материала
loader
loader