![В Україні потенційно забруднені мінами 150 тисяч квадратних кілометрів - посол у Нідерландах](https://thumbor.my.ua/N5LONW9W7FTY9NU31VUfiVP_r_w=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F8cb9e3fe43076c154b103ea3ddb228d4.jpg)
В Україні потенційно забруднені мінами 150 тисяч квадратних кілометрів - посол у Нідерландах
Про це сказав посол України в Нідерландах Олександр Карасевич під час свого виступу на заході під назвою “Смертоносні залишки війни” в Лейденському університеті.
“Потенційно забруднено мінами понад 150 000 км² території України, фактично це понад три територій Нідерландів. Тож насправді йдеться про надзвичайно велику площу”, - сказав він.
![В Україні потенційно забруднені мінами 150 тисяч квадратних кілометрів - посол у Нідерландах - Фото 1](https://thumbor.my.ua/ACcDt84u5sNXq1HJA4LAZ0m5NhE=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F54853ec426935824e3bb0df135f89c93.jpg)
Карасевич наголосив, що Росія тероризує мирне населення України не лише заміновуючи міста, будинки та поля, а ще й ракетами та безпілотниками, які націлені виключно на цивільну інфраструктуру.
“Ми дуже багато працюємо, щоб подолати це. Ми повертаємо до життя заміновані території. сьогодні майже 20 000 км² повернуто в колективне користування. І це лише за попередній рік. Ми намагаємося підтримувати хороший темп, і з січня цього року додаткові понад 1 000 квадратних кілометрів повернуто до продуктивного використання. Попри вже досягнуті відносно хороші результати, попереду у нас ще дуже багато роботи”, - сказав він.
Посол Азербайджану в Нідерландах Рахман Мустафаєв під час свого виступу поділився досвідом розмінування територій Азербайджану. Робота з розмінування в Азербайджані активізувалася після повної деокупації Карабахського регіону.
![В Україні потенційно забруднені мінами 150 тисяч квадратних кілометрів - посол у Нідерландах - Фото 2](https://thumbor.my.ua/lHlNPr7qY7tFZwK86GJuJiMa82M=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2Fd5256369b5d67c2eacb8136a80013d0d.jpg)
“Після звільнення Карабахського регіону було спрямовано сили на розв'язання трьох основних питань. Перш за все, це безпека звільнених територій. Друге важливе питання – це реконструкція та розвиток територій, й, звичайно, забезпечення безпечного повернення на ці території”, - сказав він.
За його словами, одним із важливих аспектів щодо розмінування є міжнародне співробітництво та допомога.
Варто зазначити, що Азербайджан надає Україні значну практичну допомогу в процесі гуманітарного розмінування.
Своєю чергою посол Боснії та Герцеговини в Нідерландах Алмір Шахович також поділився досвідом розмінування своєї країни.
“Наш досвід трохи відрізняється від досвіду моїх українських та азербайджанських колег. Як відомо, війна припинилася в 1995 році після того, як була підписана Дейтонська мирна угода, і відразу після закінчення війни ми почали з вирішувати проблеми забруднення наших територій мінами. І це був дуже складний, дуже проблематичний і дуже дорогий процес з кількох причин. Перша полягає в тому, що коли війна, то ніхто не думає про розміновування, і це не є вашим першочерговим завданням складати точні карти, де розміщено міни, тому що вашим першочерговим завданням є захистити себе або атакувати свого ворога або щось подібне. Тому після війни у нас було багато мін. Ми повинні були розпочати процес розмінування, і водночас ми мали зобов’язання захистити наше населення, пояснити людям, що це дуже велика небезпека. Закликали їх не їхати в регіони, в яких були міни”, - розповів він.
Дуже важливим є питання мінної небезпеки для дітей, наголосила співзасновниця “Mine Mark Foundation” Лала ван дер Колк. І презентувала освітню програму з протидії мінній небезпеці.
“Ми відвідуємо школи, проводимо навчання. Ми також робили проєкти з місцевими неурядовими організаціями, як в Азербайджані, так і в Україні та Боснії та Герцеговини. У нас є мультфільми, ігри та інформаційні плакати. І все ми створили в основному з волонтерськими організаціями. Проєкт розрахований на дітей віком від 6 до 12 років. Ось декілька прикладів. Ми знаємо, що діти, які живуть у конфліктних регіонах, переживають багато травм. Вони бачили війну. І ми також помічали смуток в дитячих очах. Ми не хотіли засмучувати їх ще більше. Тож інформувати про небезпеку мін та роз'яснювати як діяти вирішили в ігровій формі”, - розповіла вона.
Як повідомляв Укрінформ, за даними міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка, станом на початок квітня вибухонебезпечними предметами забруднено близько 25% території України. Найщільніше замінованими залишаються звільнені від загарбників регіони.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)