Шахраї використали образ двох захисниць для фейкового збору
Шахраї використали образ двох захисниць для фейкового збору

Шахраї використали образ двох захисниць для фейкового збору

Фактчекери «По той бік новин» викрили коло шахрайських акаунтів у Фейсбуці.

Обліковий запис «Margarita Oliynyk» у соцмережі «Фейсбук» 17 травня поширив допис про збір коштів для доброволиці Катерини Балюк із позивним «Пташка». За чотири дні допис отримав 16 тисяч коментарів та 1,9 тисяч поширень. Однак він фейковий, це простежели фактчекери проєкту «По той бік новин».

«Обліковий запис "Margarita Oliynyk", на якій розміщений допис, належить шахрайській мережі. Ми знайшли вісім майже ідентичних сторінок, які пов’язані із нею. Зазвичай, ми не даємо посилання на таке, щоб не робити популярнішим, але цього разу робимо виключення і навіть просимо перейти і поскаржитися (тільки не коментуйте, ваш коментар усе одно видалять):

Усі ці сторінки злочинці склепали за єдиним мілітарним шаблоном і наповнили краденими фотографіями», — зазначено у дописі.

Шахраї використали образ двох захисниць для фейкового збору - Фото 1

Зі скриншоту, представленого «По той бік новин», випливає нібито військовослужбовиця розвідроти 3 ОГШБ (окремої гірської штурмової бригади) просить підтримати збір для надзвичайно понівеченої Катерини Балюк із позивним «Пташка».

При цьому допис починався із емоційного заклику, характерного для таких фейкових дописів «Терміновий РЕПОСТ!». Варто зазначити, що на момент зловмисної провокації у сторінки Margarita Oliynyk уже було 6,6 тис. підписників, котрі з тих чи інших причин не заходили передивитися, чи варто довіряти справжності акаунту, серед них і реальні військовослужбовці.

У більшості згаданих шахрайських сторінок використали світлини бойової медикині з Івано-Франківщини Марти Дем'янчук, яка служить в ОГШБ, однак її номер є іншим.

Військовослужбовиці Катерини Балюк не існує, однак позивний «Пташка» дуже врізався у пам’ять українцям, адже він належить захисниці «Азовсталі» Катерині Поліщук.

Фото у фейковому зборі для «Пташки» — Діани Цимбарович із Козятина на Тернопільщині, яка в 2021 році потрапила під потяг. Коли вона перебувала у лікарні, про неї писали в багатьох медіях, приміром у  «Голосі», а небайдужі люди скидали гроші на її лікування.

У коментарях до допису шахраї хизувалися, що скинули на вигаданий збір по 200 гривень, щоб заохотити попвнювати картку махінатора дійсних громадян.

  • Читате також: Фактчекери нагадали про ознаки шахрайства у зборах на лікування дітей у соцмережах

Після публікації новини фактчекерами, читачі зокрема представники справжніх благодійних організацій почали скаржитися на викриті сторінки, та тегати Кіберполіцію у коментарях.

Додамо, ця мережа є значно ширшою, приміром у «Дарини Дарини», яка підтримує збір для вигаданої Катерини Балюк, позначено ще 45 сторінок, та дійсно вимагає блокування.

Шахраї використали образ двох захисниць для фейкового збору - Фото 2

Користувачів закликають скаржитися на фейкові сторінки у Фейсбуці

Варто зазначити, що «Margarita Oliynyk» зрозуміла, що її викрили, і напередоні видалила допис із згаданим збором, оновила основну світлину, та відкоригувала інформацію про те, де вона нібито служить.

  • Читайте також: У кіберполіції розповіли, як перевіряти волонтерів та благодійні організації, щоб не стати жертвою шахрайства

Шахраями у дійсності можуть бути російські військовослужбовці, або терористи з тимчасово окупованих територій, адже і в основному дописі, і в описі супутніх сторінок помітний недолугий автопереклад, чим найчастіше видають себе ті, хто не володіє українською мовою.

З технології афери зрозуміло, що зловмисники відстежують дійсні сторінки підрозділів ЗСУ у всіх порпулярних серед українців соцмережах та збори, які відкриваються на їїх користь.

Загалом шахрайства у соцмережах після початку повномасштабного російського вторгнення стали постійним явищем, зловмисники всілякими способами намагаються наживатися на бажанні цивільних осіб здійснювати благодійну підтримку Сил оборони та заволодівати їх персональними даними.

Відтак в Україні триває інформаційна кампанія з попередження таких шахрайств, до якої долучаються журналісти, а також поліція і її підпрозділ — кіберполіція.

Фото: шахрайський збір у Фейсбуці / «По той бік новин»

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги по теме
Соцсети Facebook
Источник материала
loader
loader