"Тегеранський м'ясник": що відомо про загиблого президента Ірану Раїсі
"Тегеранський м'ясник": що відомо про загиблого президента Ірану Раїсі

"Тегеранський м'ясник": що відомо про загиблого президента Ірану Раїсі

Усередині іранської влади президента Раїсі називали прихильником вкрай жорсткої лінії. Його також вважали одним із головних претендентів на те, щоб змінити Алі Хаменеї на посаді верховного лідера Ірану.

Президент Ірану Сеїд Ібрагім Раїсі загинув 19 травня в гірському регіоні біля іранського міста Джульф під час перельоту на гелікоптері. Тіло очільника Ірану та кількох членів з його оточення знайшли. Президенту Раїсі було 64 роки. Фокус зібрав основні факти з біографії іранського президента.

Усередині іранської влади президента Раїсі називали прихильником вкрай жорсткої лінії. В народі його називали "тегеранським м'ясником" та "іранським м'ясником. Раїсі вважався ставлеником і можливим наступником довічного "вищого лідера" теократичної ісламської республіки — шиїтського аятолли Алі Хаменеї, який править з 1989 року.

"Зразковий і побожний мусульманин"

Майбутній президент Ірану Сеїд Ібрагім Раїсі народився 14 грудня 1960 року в родині священнослужителя, рано втратив батька. Початкову освіту здобув в одному з медресе у себе в Мешхеді,а далі продовжив навчання в медресі міста Кум, у школі махаллі Навваб у Тегерані, а також у школі Аятолли Саїд Мухаммад Мусаві-Неджада. Мав ступінь доктора приватного права в Університеті Мотахарі.

У 19 років брав активну участь в Ісламській революції 1978—1979 років і виступав за повернення способу життя країни та суспільства до "норм шиїтського ісламу".

20-річний Ібрагім Раїсі

У 1981 році Раїсі був призначений прокурором міста Карадж як "зразковий і побожний мусульманин". Трохи пізніше одночасно був призначений прокурором міста Хамадану і паралельно обіймав посади прокурорів Караджа та сусіднього Хамадану. За 4 роки обійняв посаду заступника прокурора міста Тегерана. У 1988 став одним з головних організаторів різанини іранських політичних ув'язнених. За роль у масових стратах Раїсі отримав прізвисько "тегеранський м'ясник". Далі пішов на підвищення — був начальником Генеральної інспекції Ірану, заступником прокурора Ірану. У серпні 2014 року Ібрагім Раїсі став Генеральним прокурором Ірану.

Ібрагім Раїсі

У 2017 році балотувався на пост президента Ірану, але програв Хасану Роухані. Проте вже на наступних президентських виборах 2021 року Раїсі здобув перемогу, заручившись підтримкою консервативних груп. Тоді він набрав 62% голосів, при цьому явка того року виявилася найнижчою за історію Ісламської Республіки. У тому ж році Раїсі увійшов до рейтингу 100 найвпливовіших людей світу за версією Time.

Погляди

Президент Ірану належав до ультраконсервативного політичного крила. У 2009 році він санкціонував жорсткі заходи проти учасників антиурядового "зеленого" руху та протестів, які спалахнули після президентських виборів. Також Раїсі підтримував ісламську ґендерну сегрегацію, яка застосовується в Ірані, та виступав за ісламізацію вищих навчальних закладів країни.

Ібрагім Раїсі також був прихильником жорсткої лінії у відносинах із Заходом, підтримував цензуру елементів західної культури. Санкції з боку ЄС та США він вважав корисними для країни та бачив у них можливість розвитку економіки. Проте він був не проти відновлення іранської ядерної угоди, яка втратила чинність у 2018 році.

Раїсі був одружений з доценткою Тегеранського університету імені Шахіда Бехешті та головою Інституту фундаментальних досліджень науки і техніки Джаміле Аламолходе. Влітку минулого року перша леді Ірану стала відома завдяки гучній заяві про те, що робота та навчання нарівні з чоловіками – це насильство для жінок. У пари дві доньки та двоє онуків.

Дружина Раїсі Джаміле Аламолходе

Масові страти

Ібрагіма Раїсі називають одним із архітекторів масових страт політичних ув'язнених в Ірані в 1988 році. За різними даними, того року було страчено від 2800 до 30 тисяч осіб. Здебільшого це були політичні опоненти правлячого режиму аятол – комуністи, монархісти, моджахеди та інші. Страти проводилися цілодобово, були випадки, що громадян вішали на підйомних кранах по 6 людей у зв'язці. Саме за це Раїсі отримав від влади аятол прихильність, а від людей – прізвисько "Тегеранський м'ясник".

Воював із жінками

Раїсі наполягав на посиленні дотримання іранського "закону про хіджаб і цнотливість жінок", який контролює жіночий одяг та поведінку. Через кілька тижнів молода курдська іранка Махса Амініпомерла після того, як була заарештована поліцією моралі за підозрою в порушенні цього закону. Послідувані місяці загальнонаціональних протестів стали одним із найсерйозніших викликів для правителів Ірану. У цей час Раїсі виступав на захист кривавих репресій та звинувачував іноземні держави та опозиційні груп у підбурюванні до заворушень.

Протести в Ірані після вбивства дівчини через хіджаб
Фото: Al Arabiya

ООН звинувачувала Раїсі у злочинах проти людяності. Після його приходу на пост президента в Ірані посилилися протести, які жорстоко придушують. У зовнішній політиці Тегеран почав порушувати ядерну угоду та розширювати вплив в Іраку, Ємені, Лівані, Сирії та на палестинських територіях, а також атакувати Ізраїль.

Як пише видання Sky News, Ібрагім Раїсі був одним із найжорсткіших прихильників жорсткої лінії Ірану, фанатичним і цілковито віруючим в іранську революцію та її місію.

Саме під час його правління було здійснено перший прямий напад на Ізраїль в історії Ірану. Під його керівництвом Іран допомагав хуситам створювати загрозу міжнародному судноплавству в Червоному морі, допоміг Хезболлі втягнути Ізраїль у семимісячну дуель за його північний кордон, допомагав ополченцям в Іраку атакувати, а в деяких випадках і вбивати американських солдатів.

"Після двох років заворушень, економічних невдач і невпевненого відновлення після пандемії Іран розділений і ослаблений. Його уряд втратив більшу частину свого авторитету і підтримки через звірства, які він чинив щодо своїх жінок", — ідеться в матеріалі.

Підтримка ХАМАС і Росії у війні проти України

У жовтні 2023 року Іран офіційно підтримав ХАМАС та закликав союзників приєднатися, а у вересні 2023 року запропонував посередництво Ірану у російсько-українських переговорах.

Президент Ірану заявляв, що якщо Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) атакує територію Ірану, то від єврейської держави навряд чи щось залишиться.

Іран з 2022 року фактично є союзником Росії у війні проти України та постачає їй зброю.

Ібрахім Раїсі і президент РФ Володимир Путін

Нагадаємо, раніше офіційні іранські ЗМІ назвали смерть Раїсі "мученицькою". А також одразу після новин про його смерть швидко з'явилося, а потім зникло повідомлення про те, що він попрямував до Тебріза машиною, а не вертольотом.

Теги по теме
Президент авиакатастрофа
Источник материала
loader
loader