Зокрема, як пояснила 24 Каналу народна депутатка та членкиня комітету ВР з питань фінансів Галина Васильченко, допомога розподіляється на виплату пенсій, заробітні плати вчителям і лікарям, різні соціальні програми – культуру, спорт тощо.
Що дозволило отримати 9 мільярдів євро
Як пояснила Васильченко, всі невійськові видатки, які потрібно щомісяця покривати з держбюджету, протягом повномасштабної війни допомагають покривати українські міжнародні партнери.
Протягом минулих років за час війни Україна отримувала 3 – 5 мільярдів доларів допомоги. З огляду на блокування комплексної допомоги у Конгресі США, наші партнери з ЄС більше активізувалися та переглянули свої бюджети, тому й Київ отримав 9 мільярдів євро.
Про інші джерела надходження коштів
Членкиня комітету ВР з питань фінансів виокремила інші джерела надходження допомоги Україні у березні:
- Європейський союз – 4,8 мільярда доларів;
- Міжнародний валютний фон – 800 мільйонів гривень. Якщо МВФ надає кошти, це певний маркер і сигнал для інших фінансових донорів, а також міжнародних партнерів;
- Світовий банк – 1,5 мільярда доларів. Завдяки тому, що депутати прийняли законодавчі акти, зокрема, закон про ринок капіталів;
- Канада – майже 1,5 мільярда доларів;
- Японія – 200 мільйонів доларів.
У січні – лютому, коли була складна ситуація, Японія справді підставила плече для України й протягом всього часу нам допомагала,
– сказала народна депутатка.
Про допомогу в наступні місяці
Україна отримає 1,5 мільярда доларів у квітні в разі виконання політичних умов та зобов'язань щодо вступу в ЄС.
Також ще 1,9 мільярда доларів згідно з планом Ukraine Falicity надійдуть у травні.
Крім того, передбачається, що у липні, вересні та грудні держава отримає по 2,1 – 2,2 мільярда доларів на кожний місяць.
Наші міжнародні фінансові партнери розуміють, що є критично важливими для нас в тому, щоб ми могли фінансувати невійськові бюджетні видатки,
– зазначила Галина Васильченко.
Куди спрямовуються податки
Усі кошти, які надходять в держбюджет з податків чи інших речей, використовуються для оборони країни. Зокрема, на закупівлю снарядів, оборонні споруди, виплату зарплати військовим, утримання армії та інше.
Надзвичайно важливо те, що ми донатимо й кожен допомагаємо армії. Але навіть більш важливо сплачувати податки та мати можливість з державного бюджету закуповувати всі необхідні речі для наших Сил оборони,
– констатувала народна депутатка.
Чехія знайшла снаряди для України
Спочатку Чехія в межах своєї ініціативи знайшла можливість придбати 800 000 артилерійських снарядів від різних постачальників по всьому світу, які не входять до Євросоюзу і НАТО, для потреб Сил оборони України.
За словами президента Чехії Петра Павела, йдеться про 500 000 одиниць боєприпасів натовського калібру та ще 300 000 одиниць радянського калібру.
Згодом у Чехії повідомили, що планують розширити ініціативупісля того, як закупівля перших 800 тисяч снарядів буде профінансована. Мовиться про 700 тисяч великокаліберних снарядів, які можна придбати додатково за наявності необхідних коштів.
- Найбільший фінансовий внесок у купівлю снарядів для України зробила Німеччина – 300 мільйонів євро. Це має покрити вартість приблизно 180 тисяч снарядів.
- На другому місці за розміром внеску у чеську ініціативу – Нідерланди. Міноборони країни обіцяло надати 250 мільйонів євро. Бельгія дасть на снаряди 200 мільйонів євро.
- Норвегія обіцяла допомогти із закупівлею боєприпасів, виділивши 153 мільйони доларів. Ще 100 мільйонів євро надійде від Португалії.
- Литва обіцяла дати на чеську ініціативу 35 мільйонів євро, а Фінляндія та Швеція – по 30 мільйонів євро. Канада оголосила про виділення 30 мільйонів доларів.