Термінали Starlink продаються на "чорному ринку" і SpaceX не контролює ситуацію, – Bloomberg
Термінали Starlink продаються на "чорному ринку" і SpaceX не контролює ситуацію, – Bloomberg

Термінали Starlink продаються на "чорному ринку" і SpaceX не контролює ситуацію, – Bloomberg

Супутниковий інтернет-сервіс Starlink компанії SpaceX покликаний забезпечити високошвидкісний зв'язок, "доступний майже в будь-якій точці Землі", однак офіційно він працює лише в тих країнах де укладено відповідні угоди.

Водночас сьогодні термінал Starlink можна легко придбати в інтернеті з рук обійшовши офіційні канали постачання. Ще ж і надто, такий термінал можна легко налаштувати, запустити і він працюватиме, і SpaceX не може (або не хоче) нічого робити, щоб перешкодити роботі таких "сірих" терміналів.

Starlink та війна

У країнах, охоплених військовими конфліктами, таких як Ємен і Судан, Starlink став для багатьох рятівним колом, пропонуючи спосіб обійти цензуровані і ненадійні інтернет-послуги. Попри ризики, пов'язані з ворогуючими угрупованнями, люди роблять все можливе, щоб придбати ці термінали для особистого та ділового спілкування.

Starlink зіграв важливу роль і у війні в Україні. Після повномасштабного вторгнення Росії Ілон Маск на прохання України відправив тисячі терміналів Starlink, а згодом розширив покриття послуг включивши Україну в перелік країн де супутниковий інтернет надається офіційно.

Однак нещодавно стало відомо, що термінали Starlink використовують також росіяни. SpaceX поспішила заперечитибудь-яку причетність до постачання техніки в Росію, однак це жодним чином не знімає відповідальності з компанії, яка, очевидно, здатна обмежити роботу терміналів в конкретних місцях, як це було влітку 2023 року, коли українські військові зіткнулися з проблемами в роботі Starlink.

Країни по всьому світу борються з напливом обладнання Starlink на чорному ринку. Однак зусилля, спрямовані на боротьбу з нелегальними терміналами, призвели лише до зростання цін, а не до обмеження їх використання. Крім того, і сама SpaceX, схоже спішить боротися з проблемою.

Наприклад, комплекти Starlink продаються для використання у Венесуелі, де фізичні та юридичні особи перебувають під санкціями США вже майже десять років. Карта зон покриття на сайті Starlink показує, що південноамериканська країна залишається поза зоною дії послуг. Проте в соціальних мережах, як стверджує Bloomberg, активно рекламуються пакетні пропозиції на обладнання Starlink, яке широко доступне і має популярність завдяки своїй надійності і портативності.

Що кажуть у SpaceX

SpaceX заявила, що розслідує і деактивує термінали, які використовуються підсанкційними або несанкціонованими сторонами, але зростання чорного ринку свідчить про те, що для запобігання зловживанням можуть знадобитися більш жорсткі заходи.

Оскільки Starlink продовжує розширювати свою супутникову мережу, перед компанією стоїть складне завдання збалансувати свої комерційні амбіції з необхідністю дотримання нормативних вимог і міркувань національної безпеки.

З огляду на нещодавнє розслідування США проти SpaceX, останній, схоже, таки доведеться вжити конкретних заходів щодо незаконних терміналів, однак якими вони будуть і коли, залишається питанням часу.

Теги по теме
Илон Маск SpaceX Техно
Источник материала
Упоминаемые персоны
loader
loader