Служба безпеки України повідомила, що розслідує обставини незаконного прослуховування та відеозйомки журналістів проєкту Bihus.Info. Заяву про це оприлюднила пресслужба СБУ.
Повідомляється, що за фактом прослуховування відкрите кримінальне провадження за ст. 359 Кримінального кодексу України — незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації.
«На переконання СБУ, прозора і безперешкодна робота незалежних і фахових ЗМІ є важливою умовою розвитку України як демократичної держави. Подібним фактам стеження слід дати правову оцінку, незалежно від того, були чи ні в матеріалах прихованої зйомки оприлюднені факти можливого порушення закону, які стосуються обігу наркотичних речовин.
Оцінку цьому можуть дати виключно правоохоронні органи згідно своєї підслідності», — йдеться у заяві спецслужби.
Керівник Bihus.Info Денис Бігус підтвердив, що на нещодавній новорічний корпоратив редакції «декілька персонажів (не з журналістів) притягли трави», і повідомив, що ті працівники, які вживали під час корпоративу наркотики, звільнені. Крім того, він заявив про незаконне спостереження та прослуховування і що за командою Bihus.Info стежили впродовж кількох місяців.
Медіаюрист ІМІ Володимир Зеленчук зазначив, що відео має ознаки кримінального правопорушення, адже «відбулося порушення права на приватне життя працівників медіа з імовірною метою тиску на це медіа». «Тут два варіанти: це або законне втручання (на підставі ухвали суду) — з подальшим незаконним розголошенням таємниці досудового розслідування, або незаконне втручання (сторонніми особами чи працівниками правоохоронного органу). В будь-якому разі, всі ці дії є злочинами, на відміну від вживання наркотиків працівниками медіа», — сказав юрист.
Після цього, а також низки інших інцидентів журналісти та медіа — учасники Медіаруху заявили про системний тиск на незалежних журналістів та розслідувачів і закликали президента Володимира Зеленського рішуче засудити цю кампанію тиску та взяти під свій контроль розслідування злочинів проти медійників.
Медіаюристка, виконавча директорка Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова вважає стеження за членами команди Bihus.Info явним і грубим втручанням у приватність. На її думку, мета організаторів стеження та оприлюднення запису новорічного корпоративу Bihus.Info — домогтися охолоджувального ефекту: щоб журналісти тричі подумали про наслідки, перш ніж робити чергове розслідування або критичний матеріал.
- Медіарух заявляє про системний тиск на незалежних журналістів та розслідувачів
- Директорка ІМІ заявила про системний тиск на журналістів і закликала владу відреагувати
Фото: СБУ / вікіпедія
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.