З початку війни до Росії було вивезено понад 480 тисяч творів мистецтва, що зберігались в українських музеях
З початку війни до Росії було вивезено понад 480 тисяч творів мистецтва, що зберігались в українських музеях

З початку війни до Росії було вивезено понад 480 тисяч творів мистецтва, що зберігались в українських музеях

Надії повернути вкрадене окупантами мало, вважають автори статті про це в The Economist.

З початку повномасштабного російського вторгнення в України були пошкоджені або знищені щонайменше 38 українських музеїв, в яких зберігалися півтора мільйони експонатів та художніх робіт. Про це повідомляє The Economist, посилаючись на дані Міністерства культури та інформаційної політики України.

З початку війни, йдеться у статті, що опублікувало медіа, з України до Росії було вивезено понад 480 тисяч творів мистецтва. Визначити ціну вкрадених робіт майже неможливо, оскільки лише частина з них була застрахована. У квітні минулого року в ООН підрахували, що війна завдала шкоди культурній спадщині України на суму 2,6 мільярда доларів США.

Як розповіла виданню Ольга Гончарова, співробітниця Херсонського обласного краєзнавчого музею, російські чиновники за сприяння місцевих співробітників та тодішнього директора вилучили із музею понад 28 000 артефактів, завантажили їх у вантажівки та відправили до незаконно анексованого Криму. Серед вкраденого були стародавні монети, грецькі скульптури, скіфські прикраси, дорогоцінна бухарська шабля і навіть жорсткі диски з каталогом музею.

Відслідкувати долю вкрадених росіянами музейних експонатів складно. Оскільки чимало українських музеїв, особливо регіональних, покладались на паперові каталоги, часто застарілі або неповні, сказала директорка Департаменту культурної спадщини МКІП Мар’яна Томин. За її словами, деякі з каталогів музеїв вже зникли, а зусилля із оцифрування музейних цінностей, розпочаті три роки тому, набули нової актуальності.

Водночас Україна домагатиметься відшкодування завданих збитків: прокуратура Києва наразі перевіряє російських чиновників та українців, причетних до розкрадання. Зокрема, Томин працює над новим законом про реституцію та переглядом застарілого закону про захист культурної спадщини. А з кінця жовтня спецпідрозділ армії почав стежити за пошкодженням культурних об’єктів.

«Але надії повернути вкрадене окупантами мало», — йдеться у матеріалі.

Як повідомлялось, Міністерство культури та інформаційної політики України продовжує фіксувати пошкодження об’єктів культурної інфраструктури в Україні внаслідок повномасштабної російської агресії. Так, станом на 25 грудня 2023 року збитків зазнали 1907 об’єктів культурної інфраструктури (в тому числі заклади культури, підпорядковані МКІП та іншим ЦОВВ) без урахування пам’яток культурної спадщини; з них 306 – знищені (16%).

У ніч на 1 січня внаслідок атаки російських безпілотників у Львові зруйновано музей головнокомандувача Української повстанської армії Романа Шухевича. У Дублянах на околицях Львова пошкоджено будівлю аграрного університету початку XX століття, де навчався Степан Бандера.

  • Читайте також: Другу зиму зруйнований Музей Григорія Сковороди не переживе: співробітники звертаються по допомогу

Фото: Finbarr O’Reilly / The New York Times

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
война российская агрессия
Источник материала
loader
loader