У Києві вчора, 19 грудня, відбулась пресконференція президента Володимира Зеленського.
Вона тривала більше двох годин. Основні тези подала LIGA.net та інші видання.
Зеленський зокрема заявив, що Генштаб та головнокомандувач Збройних сил Валерій Залужний порушили питання мобілізації на засіданні Ставки та запропонували додатково мобілізувати від 450 тис. до 500 тис. осіб. «Це дуже серйозна цифра. Я сказав, що мені потрібно більше аргументів, щоб підтримувати цей напрямок, тому що це питання людей, справедливості, обороноздатності та фінансів», — сказав він.
Зеленський зазначив, що потрібно не забувати про воїнів, які майже два роки перебувають на передовій, а також про ротації та відпустки. «У новому законі про мобілізацію мають бути надані відповіді для суспільства. Вони почали працювати над цим планом, поки я там не побачив демобілізації, хоча це питання номер один. Питання у справедливості для наших воїнів. Я б дуже хотів, щоб військове керівництво розуміло ці виклики, щоб найкращі з наших людей не виснажились морально. Якщо ми говоримо про додаткову мобілізацію, то треба розв'язувати питання демобілізації», — заявив він.
Зеленський додав, що необхідний «комплексний план» від військових на випадок мобілізації ще 450 тис. осіб: «Потім вони спілкуватимуться з Верховною Радою щодо змін до законодавства. Не можна втратити стійкість і потенціал, але потрібна справедливість. Мобілізація в такому форматі додатково коштуватиме Україні 500 млрд грн. Я б хотів розуміння від прем'єр-міністра та міністра фінансів, де нам взяти гроші».
Він виступив проти мобілізації жінок — заявив, що не підпише відповідний законопроєкт, якщо його ухвалить Рада.
Щодо зниження граничного віку мобілізації чоловіків з 27 до 25 років він сказав, що підпише відповідний закон, «якщо будуть адекватні аргументи».
Зеленський нагадав, що заробітну плату військовим платять цивільні зі своїх податків.
«Один воїн дорівнює шести цивільним, які сплачують податки. Якщо помножити 500 тис. осіб, яких потрібно залучити до лав ЗСУ, потрібно цю кількість помножити на шість і зрозуміти, як уряду знайти плюс 3 млн до того, що у нас є, плюс 3 млн платників податків з січня місяця», — заявив він.
Зазначимо, що 30 травня Рада підтримала зниження граничного віку перебування громадян на військовому обліку призовників з 27 до 25 років.
Зеленський також досить своєрідно прокоментував критику Залужного з боку «слуги» Мар'яни Безуглої. Він сказав, що у нього з Залужним «робочі стосунки», що Залужний є його представником, а на «коментарі у Facebook» у нього нема часу.
«Щодо Мар'яни та Валєри, вони дуже люблять коментувати, лайкати у Facebook, це складні питання для мене. Нам усім потрібно давати результат, а селфі встигнемо», — сказав він.
Зеленський заявив, що Україна планує випустити мільйон дронів наступного року та збільшити кількість артилерії наступного року: «Щодо виробництва — мільйон дронів у наступному році ми виробимо. Що стосується артилерії — вона буде збільшуватися, снаряди 155-мм калібру. На жаль, з пострілами поки що дуже складно, дуже дефіцитний продукт».
Він зажадав «спеціальну інфраструктуру щодо управління дронами».
«Коли 26 тис. дронів лежали на одному складі й не доїхали до фронту. Було дуже гучно на ставці, але не може бути таких пауз і проблем. Я шокований від того, як може не доїхати те, що вироблене нами», — додав Зеленський для чогось.
Судячи з відповідей, Зеленський наразі виключає проведення виборів. Його запитали про, як пише LIGA.net, «проблеми корупції, тиск на бізнес, гулящих депутатів, розрив між тилом і фронтом».
Він відповів, і відповів емоційно, наступне: «Всі державні діячі мають бути моральним прикладом. Такого, на жаль, не має. Що я можу зробити як президент? Розпустити я їх не можу, бо тоді будуть вибори. Вибори не можна проводити під час війни».
До речі, про війну. Зеленського спитали, чи готовий він змінювати стратегію війни, ціль виходу на кордони 1991 р. та чи планує змінювати військове керівництво.
Ось що він відповів: «Стратегія не може бути зміненою. Згідно з нашою Конституцією, це все наші території... Може бути змінена тактика після врахування наших дій на півдні. До кінця року ми отримаємо розуміння».
Щодо ймовірних переговорів з Росією, він зазначив, що для них нема передумов. «Якщо вона (Росія - ред.) буде готова той документ (українську „“формулу миру - ред.) сприймати, то тоді питання щодо перемовин буде актуальне. Зараз воно не актуальне.. Запиту від РФ не бачу. В діях їх цього не бачу. В риториці їх бачу тільки нахабство та вбивства», — заявив він.
Зеленський повідомив, що наступна зустріч, що стосується «формули миру», має відбутись у Швейцарії на рівні політичних радників.
Він також заявив, що частковий вступ до НАТО — це маячня. Взагалі-то його спитали, чи вважає він «прийнятним» варіант поетапного вступу України до НАТО, за моделлю Німеччини. «Нас не запрошують у НАТО. І сигнали щодо часткової участі якихось… чесно кажучи, маячня», — відповів він.
Зеленський додав, що Україна жодного разу не отримувала подібних пропозицій: «Жодного разу від жодного з партнерів. Чесно кажучи, дуже складно уявити собі, як це може бути. Якщо людина, якщо вона людина, каже із Москви: „Цілі СВО не змінено“. Це сигнал, що миру людина не хоче, правда? Він каже: „Цілі є, ми хочемо йти до них“. Миру не хоче. Уявімо собі, що буде, якщо частина України буде в НАТО. Я думаю, що це високі ризики для нас».
Він висловив сумнів щодо того, як діятиме НАТО за умов окупації частини території України: «...буде запитання: чи будуть вступати країни НАТО і боротися за частину української території, яка має той чи інший статус в НАТО — не повністю, а якийсь статус. Бо ми ж не визнаємо з вами території, які окуповані, російськими. Тобто це буде говорити, що ми з вами не зовсім в НАТО — частина наша якимось чином в безпековому союзі, а частину ми не визнаємо, що вона російська».
Звісно, було й питання експорту аграрної продукції. Конкретно — чи готова Україна до компромісів з Польщею щодо зерна, блокади перевізників на кордоні.
Зеленський подякував Польщі, її президенту Анджею Дуді, попередньому уряду Матеуша Моравецького та назвав поляків братнім народом.
«Блокада кордонів (для вивезення зерна — ред.) — це не бізнес у час війни. Це було питання виживання, коли не було коридора через море», — сказав він.
За словами Зеленського, влітку та восени з вивезенням зерна дуже допомогла Румунія.
Він висловив упевненість у тому, що новий уряд Польщі допоможе повністю розблокувати кордони.
Загалом Зеленський не вважає, що «Україна рухається до програшу». Він заявив, що у минулого року Україна була у найскладнішій ситуації, коли центральні регіони країни були «майже повністю окуповані», а можливості фінансувати тимчасово окуповані міста країни були «вбиті повністю кіберударами».
«Ми були в повній блокаді. Ми вийшли з неї. А після цього була зима, вона інша, ми не сприймаємо цю зиму як перемогу. Вибачте, вона дуже дорого дістається, і я знаю кожну цю систему і кожний наш захист, кожну хвилину, як і що прибуває в Україну, як ми боремося за ці ракети, за кожну цю систему захисту», — сказав Зеленський.
«Зараз у нас інша ситуація, і я погоджуюся, що є виклики з кількістю допомоги щодо артилерійських снарядів, протитанкових ракетних комплексів, щодо артилерійських систем, особливо 155-мм калібру, щодо ремонтів цих систем», — додав він.