Створюється унікальний механізм компенсації збитків від війни – Мін’юст
Створюється унікальний механізм компенсації збитків від війни – Мін’юст

Створюється унікальний механізм компенсації збитків від війни – Мін’юст


Поки що мова не йде про добровільні репарації з боку Росії. Тільки примусово, зазначила Ірина Мудра.

Україна вже рік працює над тим, щоб змусити Росію в майбутньому сплатити сповна за свою агресію. Для цього створюється унікальний компенсаційний механізм. Про це сказала заступниця міністра юстиції Ірина Мудра в ефірі телемарафону.

Вона нагадала, що Росія не визнає, що йде війна і назаває її “спеціальною військовою операцією”.

“У минулому році, під час роботи переговорної групи, в якій я теж приймала участь, в обговорюваному мирному договорі йшла мова про репарації, – Росія навіть чути не хотіла про якісь відшкодування. Єдине, що їх турбувало тоді – це зняття санкцій. Тому, за умов існування влади, що зараз у Росії, казати о добровільних репараціях – це з боку Росії неможливо взагалі. Тільки примусово”, – сказала Мудра.

За її словами, Україна вимушена була запропонувати нашим партнерам унікальний компенсаційний механізм.

“Оскільки мова не йде про репарації, у нас немає поки що країни, яка програла. У нас немає мирного договору, немає договору про нейтралітет. Тому потрібно створити механізм для отримання компенсацій. Це те, що країна робила минулого року, і це те, який результат ми отримали у листопаді 2022 року під час голосування Генасамблеї ООН, де було прийнято резолюцію про репарацію Україні. Це те, що в травні, у Рейк’явіку було підписано договір про створення Реєстру збитків. А Реєстр збитків, відповідно до резолюції Генасамблеї, це перший етап в отриманні компенсації”, – зазначила заступниця міністра.

Мудра підкреслила, що сума майбутньої компенсації з боку Росії постійно зростає. А те, що було офіційно представлено Львівською школою економіки у співпраці зі Світовим банком станом на жовтень 2022 року – ця сума (прямих збитків) – 450 млрд доларів.

“Якщо на старті ми зможемо отримати російські активи без згоди Росії – то все одно прийдеться виплачувати різницю. Різницю буде зафіксовано, і вона буде зафіксована Реєстром збитків, який ми зараз запускаємо і який буде розташований у Нідерландах”, – повідомила вона.

Також Ірина Мудра пояснила різницю між українським та міжнародними реєстрами збитків: “Різниця між українським та Міжнародним є, оскільки український фіксує виключно збитки, що нанесені житлу, – матеріальні збитки, які понесла особа від втрати майна. Міжнародний буде ширшим, всеохоплюючим, і він включатиме компенсації не лише матеріальних збитків, а й шкоду нанесену здоров’ю, шкоду від тортур, сексуального характеру, депортація, вбивство. Міжнародний реєстр буде містити категорії позивачів”.

Вона запевнила, що міжнародний реєстр буде співпрацювати з реєстром українським.

“Які б реєстри не були створені, а на сьогодні ми маємо Дію, Реєстр пошкодженого, втраченого майна, буде налагоджено обмін інформацією. Фізична особа може заявитися і в український і в Міжнародний одночасно”, – зазначила Мудра.

За її словами, Мінюст як керівник проекту, та лідер буде інформувати як, коли, яким чином, яку доказову базу прикріпляти. Буде проводитись просвітницька роботу щодо Міжнародного реєстру та користування ним та надаватись безоплатна правову допомогу.

“Подаватися до реєстру можуть і громадяни, і держава, і юридичні особи. Буде відпрацьована окрема методологія відповідно до норм міжнародного права та разом з нашими міжнародними партнерами”, – резюмувала Мудра.

Нагадаємо, 17 травня в рамках саміту Ради Європи у столиці Ісландії Рейк’явіку було підписано політичну декларацію про створення Реєстру збитків, завданих агресією Росії проти України.



Теги по теме
Украина Россия Минюст
Источник материала
loader
loader