Назріла необхідність реформувати як Раду Безпеки ООН, так і Бреттон-Вудську фінансову систему, щоб привести їх у відповідність до "реалій сьогоднішнього світу". Про це заявив на пресконференції в Хіросімі Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, повідомляє Reuters.
Виступаючи на полях зустрічі лідерів Великої сімки в Японії, Гутерріш сказав, що обидва інститути (Рада Безпеки ООН та Бреттон-Вудська система) відображають глобальне співвідношення сил у 1945 році, а тому застаріли і потребують оновлення.
"Глобальна фінансова архітектура застаріла, стала нефункціональною та несправедливою... Перед економічними потрясіннями, викликаними пандемією COVID-19 та російським вторгненням в Україну, вона не змогла виконати свою основну функцію глобальних гарантій безпеки", – сказав Генсек ООН.
У грудні 2022 року Україна розпочала компанію щодо позбавлення Росії статусу постійного члена Ради безпеки та виключення її з ООН на підставі того, що Росія не проходила процедури вступу до Організації Об'єднаних Націй і просто узурпувала повноваження зниклого СРСР.
ДОВІДКА. Рада Безпеки ООН заснована у 1945 році. Статутом ООН у ньому передбачено п'ять постійних членів (США, Великобританія, Франція, СРСР та Китай) та 10 непостійних. Росія, яка зайняла в Раді безпеки (але не в Статуті ООН) місце СРСР, неодноразово зловживала правом вето для блокування дій міжнародной спільноти.
Бреттон-Вудська система – міжнародна система фінансових та торговельних відносин, яка була прийнята у 1944 році і започаткувала такі організації, як Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР) та Міжнародний валютний фонд (МВФ), завдання яких – забезпечувати глобальну фінансову безпеку та валютну співпрацю.
- 5 квітня 2022 року у виступі на Раді безпеки ООН президент Володимир Зеленський сказав, що Рада безпеки ООН має або позбавити країну-окупанта Росію права вето, або показати іншу ефективність у встановленні миру в Україні, або саморозпуститися.
- 23 вересня президент Європейської ради Шарль Мішель з трибуни Генасамблеї ООН заявив, що якщо постійний член Ради безпеки ООН розпочинає неспровоковану та невиправдану війну, йому більше не місце в Раді безпеки.
- 28 грудня глава МЗС Естонії Урмас Рейнсалу заявив, що вважає нелегітимним перебування Росії серед постійних членів Ради Безпеки ООН.