Анімація, фантастика та аеророзвідка знайшли поєднання під час прем’єрного показу короткометражного фільму «Непотрібні речі», який 16 травня відбувся в Києві. Як зазначають організатори заходу, тут зібралися люди, які творять культуру, та люди, які її захищають.
Анімаційний фільм «Непотрібні речі» — це кінодебют українського режисера Дмитра Лісенбарта. Він створений за мотивами оповідання «Лавка старовинних дивин» письменника-фантаста Роберта Шеклі. І саме любов до фантастики й надихнула режисера на створення стрічки.
«Я дуже люблю фантастику, читаю її з дитинства. А Шеклі — це найкрутіший хуліган у фантастиці у світі. Він дуже легко пише, у дуже зрозумілих формах. Він бере будь-яку соціальну ситуацію і перевертає її як хоче. Я завжди мріяв зняти фільм, і ось нарешті це сталося», — розповідає Дмитро Лісенбарт.
За плечима в режисера фільму «Непотрібні речі» — більше 25 років роботи в анімації, а чотири роки тому він вирішив створити власний авторський короткий метр. За підтримки Державного агентства України з питань кіно мрія Дмитра Лісенбарта була втілена в життя.
«Я з чотирьох років знав, ким я хочу стати у майбутньому. У мене така сім’я, що по-іншому і бути не могло. Дід працював на кіностудії імені Довженка художником-постановником, тато — актор. Я з дитинства малюю, мріяв бути художником, потім аніматором, ким і став. Я у сім років заприсягся: усе життя дивитися мультфільми та їсти морозиво. Так і роблю: постійно дивлюсь мультфільми й інколи їм морозиво», — з посмішкою розповідає Дмитро Лісенбарт про свої дитячі мрії та їх втілення в дорослому житті.
В основі сюжету мультфільму — історія з недалекого майбутнього, історія про зміну ролей, де робот Роб знаходить собі домашнього улюбленця — Людину. Він побачив дідуся з ім’ям Роберт і табличкою «Продається» у крамниці непотрібних речей і забрав його до себе додому. За 14 хвилин фільму глядачі спостерігають трансформацію, яка відбувається з Робом під час взаємодії з людиною. І вміння здивувати, яким позначені оповідання Роберта Шеклі, знайшло продовження у стрічці режисера Дмитра Лісенбарта.
«Це наочна трансформація робота в людину, адже багато людей живуть і забувають, що вони люди», — так змалював основний посил свого фільму режисер Дмитро Лісенбарт.
Світова прем’єра анімаційного фільму «Непотрібні речі» відбулася на Шанхайському міжнародному кінофестивалі у 2021 році. І далі він мандрував світом і збирав нагороди. «Фільм мандрував, а ми — ні, бо ж були карантинні обмеження через covid», — посміхається продюсер стрічки Віталій Хало.
«У нас було десь 50 фестивалів, з яких у десятьох ми здобули перемоги, були визнані кращим анімаційним фільмом фестивалю. Ми представляли Україну дуже достойно. Це інший бік авторського кіно. З одного боку, це творча лабораторія, де ти даєш можливість режисеру створити те, про що він мріяв. З іншого боку, це можливість спробувати нові технології. І це імідж держави на міжнародних конкурсах», — розповідає Віталій Хало.
Зазначимо, що фільм здобув визнання на дев’яти міжнародних кінофестивалях, зокрема статус переможця на Praga Film Awards, FantaSci Short Film Festival та Fantasy/sci-fi film & screenplay festival.
За словами творців фільму, вони влаштували прем’єрний показ анімації «Непотрібні речі» в Києві не лише для того, щоби продемонструвати свою роботу глядачам, а й для збору донатів на аеророзвідку. Режисер фільму Дмитро Лісенбарт і продюсер Віталій Хало є членами громадської організації «Аеророзвідка».
«Це наш фронт. Цей культурний захід ми проводимо, щоб підтримати наших бійців», — зазначає Віталій Хало.
На прем’єрному показі були присутні й митці, які змінили кінокамеру на камеру дронів і пішли захищати країну.
Фотограф Сергій Рістенко протягом багатьох років фотографував Київ за допомогою дрона, є автором фотокнижки «Kyiv. On Air». Тепер із цим дроном він в аеророзвідці, бо хоче бути максимально корисним для своєї країни. І зараз Сергій навчає працювати з дронами.
«Я у цій війні переслідую доволі прагматичні цілі. Я хочу навчити якомога більшу кількість людей убивати якомога більше русні. Щоб я міг скоріше повернутися до своєї улюбленої справи — фотографувати», — розповідає Сергій Рістенко.
Голова правління громадської організації «Аеророзвідка» Ярослав Гончар розповів, що з Дмитром Лісенбартом вони познайомилися дев’ять років тому.
«Те, що ви зараз бачите, є наочною демонстрацією того, що ми ведемо народну війну, до якої залучені всі. Не тільки люди в однострої, а й митці. Ваші роботи наповнюють сенсом ті подвиги, які роблять люди на лінії розмежування. Це все недарма, бо в Україні буде кіно, життя продовжується, ми не москалі, ми — інші, вільні люди. Навколо цього й існує наша організація. Ми робимо свій посильний внесок у нашу перемогу не стріляниною єдиною, не аеророзвідкою, боротьба точиться ще й тут. Ми підтримуємо те, що роблять митці, і це є те, що ми вважаємо суцільним національним спротивом. Кожний на своїй ниві робить свою роботу», — розповідає Ярослав Гончар.
Організатори заходу повідомили, що переглянути мультфільм «Непотрібні речі» трохи згодом можна буде на українських онлайн-платформах. А зібрані під час прем’єрного показу фільму кошти будуть спрямовані на підготовку операторів дронів.
Фото: Максим Поліщук/«Детектор медіа»