Комісія зі стандартизації географічних назв за межами Польщі, що діє при Головній геодезичній службі країни, прийняла рішення відтепер називати російський Калінінград історичну польською назвою цього міста — Крулевець, а Калінінградську область відтак — Крулевецькою.
Відповідне рішення комісія ухвалила на своєму засіданні ще 12 квітня, йдеться у комюніке комісії, опублікованому 9 травня, передає видання Rzeczpospolita.
Комісія рекомендувала для міста Калінінград уживати лише польську назву Крулевець, а назву Калінінград у польській мові використовувати не слід.
Для адміністративної одиниці, в якій розташоване це місто, комісія рекомендує вживати польську назву Крулевецька область, а не Калінінградська.
У комюніке зазначили, що зміна набуде чинності з дня оголошення, тобто у вівторок 9 травня 2023 року.
Комісія при внесенні змін врахувала, що «місто, яке зараз має російську назву Калінінград, відоме в Польщі під своєю традиційною назвою Крулевець (Królewiec)», і що нинішня російська назва є штучною та не пов'язана ні з містом, ні з областю.
«Факт присвоєння великому місту поблизу польських кордонів імені Калініна, злочинця, співвідповідального, серед іншого, за ухвалення рішення про масове вбивство поляків (Катинський розстріл), має в Польщі емоційний, негативний характер», — йдеться в заяві комісії.
Комісія підкреслила, що географічні назви, окрім ідентифікаційної функції, можуть мати символічну функцію, і що «нинішня російська назва міста є елементом російського символічного простору, нав'язаного також аудиторії за межами країни».
«Події, пов'язані з російським вторгненням в Україну, нав'язуванням так званого "русского мира", веденням Росією інформаційної війни, змушують нас по-іншому поглянути на питання нав'язаних назв, які викликають великі суперечки і не зустрічають схвалення в Польщі», — заявила комісія.
У заяві додали, що жодна держава не може бути змушена використовувати у своїй мові неприйнятні для неї назви.
Далі користувачі створили жартівливу онлайн-петицію про проведення «референдуму» із заздалегідь відомим результатом в 98% голосів «за», а потім «провели» референдум та оголосили про приєднання Краловецького краю до Чеської республіки. Вони також оголосили про початок «будівництва» першого важливого інфраструктурного об’єкта — «Пивного потоку-1» та «Пивного потоку-2» з «материкової» Чехії до Краловецького краю.
Відзначимо, місто Калінінград отримало свою нинішню назву у 1946 році після анексії частини території німецької Східної Прусії до Російської ФРСР. Воно назване на честь одного з лідерів більшовиків Михаїла Калініна.
До анексії Росії місто мало назву Кенігсберг (Кьоніґсберґ, Königsberg) — дослівно: «королівська гора». Місто було засноване в 13 столітті німецькими тевтонськими лицарями на місці давнішого пруського поселення і назване на честь чеського короля Пржемисла Отокара II, який очолював тевтонські війська під час експедиції проти прусів.
При цьому у слов’янських та балтійських мовах вживали власний варіант назви міста: польською Królewiec, чеською Kralovec, литовською Karaliaučius. У руських літописах траплялась також назва «Королевець».