Президент Росії Володимир Путін підписав закон, згідно з яким забороняється розкривати відомості про тактику та методи роботи ФСБ, органів зовнішньої розвідки, а також органу влади у сфері мобілізації. Тепер ті, хто розповідає, що їм не дали екіпірування і належні гроші або що їх відправили на війну без підготовки, — злочинці, бо оприлюднили закриту інформацію.
Мобілізовані з Орловської області поскаржилися на низьку якість товарів, які їм як допомогу постачає губернатор області Андрій Кличков. Рюкзаки та чоботи рвуться, а ножі ламаються при першій спробі відкрити консервну банку.
У відповідь на претензії мобілізованих, губернатор заявив, що автори роликів зі скаргами п’яні. А товари придбав ті, що були, просто їх не потрібно ламати.
“Ну, якщо комусь не подобається, купуйте самі, чого не вистачає. Колір не той, ну, на смак і колір ніхто милий не буде”, — заявив Кличков.
Подібні претензії висловили й мобілізовані з Архангельської області. У пакеті гуманітарної допомоги були гумові чоботи, замість тактичної сумки — простий мішок з лямкою, тонка білизна, а також прострочені упаковки сушок і пряників.
З початку часткової мобілізації скарги на неякісне забезпечення надходять майже з усіх регіонів.
Новобранці повідомляють також, що їх селять у неопалювані казарми, гарячого харчування і навіть дров для обігріву не дають, а екіпірування — від бронежилетів до медикаментів — їхні сім’ї змушені купувати за власний кошт.
Масове невдоволення не залишилося непоміченим владою. Так, голова Чувашії Олег Ніколаєв заявив про виплату 50 тисяч рублів кожному мобілізованому після бунту чуваських призовників у частині в Ульяновську.
Журналісти видання “Важные истории” підрахували, що на проведення мобілізації витрачено понад 22 млрд рублів, чого недостатньо для заявленої Міністерством оборони РФ кількості мобілізованих — 300 тисяч осіб. Найбільший розрив у Хабаровському краї. Там призвалии 15 тисяч людей, а виділених грошей вистачило б не більше як на 5 тисяч. На думку редакції, це може означати, що призвали менше людей або просто не всі отримують необхідні виплати.
У Росії відправляють на фронт без розбору: багатодітних батьків, тяжко хворих, людей з інвалідністю. Так, у Тульській області мобілізували чоловіка із розладом особистості. Воюють проти української армії та ув’язнені. У Красноярському краї священик благословив на війну не менше ста ув’язнених, завербованих ПВК “Вагнер”, повідомляє “Настоящее время”.
Ще один ефект мобілізації — масовий виїзд із Росії. Видання Forbes, посилаючись на аналітичну службу ЦІАН, пише, що кількість російських громадян, які бажають терміново продати своє житло та готові занижувати ціну, з початку березня зросла на 85%. Люди їдуть до різних країн. Якщо раніше це були переважно Казахстан та Грузія, то тепер втікачі від мобілізації дісталися Балі, Парагваю та Камбоджі.