Олександр Буюклі: Кооператив «ПУСК» планує відвантажити пробну партію зерна через порти Великої Одеси
Олександр Буюклі: Кооператив «ПУСК» планує відвантажити пробну партію зерна через порти Великої Одеси

Олександр Буюклі: Кооператив «ПУСК» планує відвантажити пробну партію зерна через порти Великої Одеси

Олександр Буюклі: Кооператив «ПУСК» планує відвантажити пробну партію зерна через порти Великої Одеси - Фото 1
Оксана Король
Заступниця головного редактора

В Україні завершуються жнива та все гострішою стає необхідність реалізації продукції. Про можливості, які відкриває для експорту Стамбульська угода, результати збиральної кампанії, цінові очікування на ринку, розповів виконавчий директор «Першого українського сільськогосподарського кооперативу» (ПУСК) Олександр Буюклі.

Запрацював «зерновий коридор», які переваги отримала Україна?

З початку серпня було розблоковано наші глибоководні порти: Південний, Одеса, Чорноморськ. Перший тиждень всі трейдери з обережністю спостерігали за тим, як запрацює даний механізм у військовий час, проте з надходженням першого порожнього судна під завантаження, всі розпочали активно закуповувати зерно на даних портах. З початку серпня з одеських портів було вивезено понад 1,3 млн тонн зернових. Звісно, початок роботи портів Чорного моря, разом з портами Дунаю і західними сухопутними кордонами,  значно покращує можливості України по експорту сільськогосподарської продукції. Це призведе до зменшення логістичних витрат, а звідси, до покращення ціни, яку отримає фермер за своє зерно. Це вже позитивно вплинуло на переробку соняшнику, відкриття нових шляхів реалізації олії – сприяло зростанню закупівельних цін на сировину.

Проте навіть цих потужностей недостатньо на даному етапі. Неможливість проводити відвантаження через заблоковані порти Миколаєва, Херсона та Азовського моря призведе до швидкого утворення черг і заторів з автомобільним транспортом біля глибоководних портів Великої Одеси, особливо це буде відчутно з початком збиральної кампанії кукурудзи.

Які можливості відкрила деблокада одеських портів для кооперативу «ПУСК»?

До війни кооператив продавав агропродукцію через трейдерів, тепер у нас з’являється можливість продавати напряму контрагентам, які знаходяться, до прикладу,  в Туреччині та на Близькому Сході.

Раніше наші можливості торгувати напряму були обмежені, оскільки всі квоти в порту забирали трейдери і дуже гарно відпрацьовували свої позиції. Всі порти були зайняті, кораблі зайняті, мала місце висока  конкуренція між зернотрейдерами. Тож в довоєнних умовах кооперативу  було вигідніше мати справу з посередниками: з великими партіями агропродукції ми отримували максимально високу ціну. Наразі не всі трейдери повернулися до діяльності.

Сьогодні ми торгуємо через дунайські порти і західні кордони, з початку війни вивезли не менше 2 млн тонн продукції. Але на ці напрямки дуже важко доставляти збіжжя.

Тож плануємо напрацювати шлях через одеські порти. Тобто задача зараз - знайти судно і відвантажити зерно безпосередньо до покупців.

Олександр Буюклі: Кооператив «ПУСК» планує відвантажити пробну партію зерна через порти Великої Одеси - Фото 2

Які обсяги буде мати перша партія?

Наразы кооперативу не цікаво формувати великі партії ні на дунайські, ні на одеські порти, це наслідок складної логістики. Змушені дрібнити партії для перевезень авто- і залізничними шляхами. 

Вихід на судна з’явився пару тижнів тому, коли кораблі пішли з порту один за одним. Маємо потенційну можливість сконцентрувати певні обсяги в одеському порту і спробувати поставити першу пробну партію на постачальника, це буде близько 20 тис. тонн. 

Що сьогодні вигідніше аграріям: продавати зерно чи притримувати, якою має бути справедлива ціна?

Відчуваємо брак  обігових коштів, тож змушені реалізовувати частину продукції. Але будемо стримувати реалізацію через низькі ціни. Закупівельні ціни на пшеницю дуже низькі, враховуючи ціну добрив та інших складових собівартості. Справедлива ціна на пшеницю має становити сьогодні не менше 10 тис. грн за тонну. Хотілося б дочекатися гарного співвідношення витрат та вартості зерна.

Яка врожайність зернових у кооперативі «ПУСК»?

Врожайність зернових на рівні минулого року. Співвідношення продовольчої і фуражної пшениці на користь високих борошномельних сортів. Натура у ячменю, а також вміст олії в ріпаку, теж вищі порівняно з попереднім роком. По кукурудзі очікуємо показники врожайності не менші, ніж минулого року.

Продовольча пшениця становить не менше 60% врожаю, це великий плюс. З огляду на посуху у ЄС, можна очікувати, що ціни на продовольчу пшеницю у жовтні-листопаді підуть вгору. Гарну врожайність та якість пшениці вдалося отримати завдяки сприятливих погодних умов.

               

Источник материала
loader
loader