Коломойський отримав від держави дешеву електроенергію та облаштував криптоферму на заводі – "Схеми"
Коломойський отримав від держави дешеву електроенергію та облаштував криптоферму на заводі – "Схеми"

Коломойський отримав від держави дешеву електроенергію та облаштував криптоферму на заводі – "Схеми"

Запорізький завод феросплавів (ЗЗФ) з орбіти Ігоря Коломойського у 2021 році закупив у Грузії та Китаї обладнання для майнінгу криптовалют на сотні мільйонів гривень. Відбулося це після того, як інша компанії, яку відносять до сфери впливу олігарха, купила в держави електроенергію з відчутним дискаунтом.

Про це мовиться у свіжому розслідуванні програми "Схеми".

Посилаючись на джерела в митних органах, журналісти вказують, що від лютого-місяця ЗЗФ почав завозити великі партії спеціального обладнання, необхідного для здобування найпопулярнішої криптовалюти – біткоїну.

Зазначається, що грузинська компанія Georgian Manganese – знову ж, з орбіти Коломойського – відвантажила понад 1,2 тис. блоків фірми Bitfury на суму майже $3 млн (75 млн грн на той час). У березні – ще близько 1,4 тис. блоків.

Тоді ж ЗЗФ купив у двох компаній в Гонконгу майже 12,5 тис. блоків обробки інформації та стільки ж блоків живлення фірми Bitmain на понад $6 млн (понад 170 млн грн). Їх зазвичай використовують для майнінгу біткоїнів.

Загалом протягом 2021 року завод завіз із Грузії та Китаю крипто-обладнання на суму майже 750 млн грн. Відомий факт – для майнінгу необхідна велика кількість електроенергії.

А перед тим, як почати масштабно "перепрофільовувати" Запорізький завод феросплавів – у грудні 2020 року пройшов аукціон з продажу великого обсягу електроенергії. Більшу її частину в "Енергоатом-трейдингу" (підрозділ державного "Енергоатому") зі знижкою викупив "Юнайтед Енерджі" – трейдер зі сфери впливу все того ж Коломойського. Замість початкової вартості у 1,4 грн/кВт⋅год він заплатив 1,15 грн/кВт⋅год.

За інформацією журналістів, через цей аукціон держава могла недоотримати майже 3 млрд грн. Аналітики енергоринку стверджують, що правила проведення торгів були прописані так, щоб уникнути чесної конкуренції.

Як написав у Facebook бізнесмен Ігор Тинний, за таких цін на електрику конкурувати зі структурами олігарха просто неможливо: "Щойно подивився нове, водночас і блискуче, і шокуюче розслідування "Радіо Свобода" щодо майнінгу криптовалюти за ціною 1,15 грн за кВт⋅год. Перевірив рахунки своїх офісних будівель, ресторанів і фабрик. Ми неконкурентні, бо купуємо по 5,3-5,60 за кВт⋅год. За що мусимо "дякувати" злочинцям у "Енергоатомі", НКРЕКП та у Кабміні".

Придбану електроенергію компанія "Юнайтед Енерджі" із січня по червень 2021 року – за даними учасників енергоринку – постачала на підприємства Коломойського, серед яких і Запорізький завод феросплавів. Джерела журналістів у податковій службі також вказують, що завод протягом півроку отримував електрику за ціною "трохи більше ніж 1 грн/кВт⋅год".

Законність цієї закупівлі нині є предметом офіційного розслідування Національного антикорупційного бюро (НАБУ). За версією детективів, "Енергоатом" міг недоотримати навіть більшу суму – понад 4,35 млрд грн. Купівлю компанією Коломойського підозріло дешевої електроенергії підтверджує і ревізія Держаудитслужби, проміжний акт якої отримали журналісти.

Очільник НАЕК "Енергоатом" Петро Котін у коментарі "Схемам" заперечив бідь-які незаконні оборудки. Водночас за даними розслідувачів, представників бізнес-групи "Приват" неодноразово помічали в державній енергогенеруючій компанія – і саме напередодні аукціонів з продажу електрики структурам Коломойського.

Журналісти підрахували: якщо увімкнути усе закуплене на Запорізький завод феросплавів обладнання на повну потужність, то це може принести близько 80 біткоїнів на місяць. За курсом на 10 грудня 2021 року – це понад 100 млн грн ($3,7 млн).

Керівник ЗЗФ у коментарі підтвердив, що на підприємстві облаштували криптоферму, але запевнив, що її ще не запускали. Також заперечив доступ до дешевої електроенергії. Ігор Коломойський обговорювати розслідування відмовився.

"Тобто державна компанія продає дешеву електроенергію приватному трейдеру з орбіти олігарха. Трейдер постачає цю енергію на завод олігарха. І завод, виходить, за рахунок майнінгу криптовалюти має можливість отримати прибуток. Але завод, який відносять до сфери впливу Коломойського, не платитиме з цього податків у казну – через неврегульовані законодавчі правила. Принаймні, поки що", – резюмували автори.

Теги по теме
электроэнергия Игорь Коломойский
Источник материала
loader
loader