У Чернівцях за тепло – на 70% більше
У Чернівцях за тепло – на 70% більше

У Чернівцях за тепло – на 70% більше

Наступного опалювального сезону в українських містах різко подорожчає централізоване опалення. Причина, за словами чиновників, проста - різке зростання цін на газ для підприємств теплокомуненерго. І хоча у багатьох населених пунктах ще не знають, які будуть тарифи у новому опалювальному сезоні, чиновники вже морально готують людей, що ті будуть платити на 30-50% більше. У Чернівцях мерія вирішила не зволікати і виконком вже проголосував за підвищення тарифу на теплопостачання по-максимуму – на 70%.

Про те, що тарифи на тепло суттєво зростуть, ми вже писали. Причина - подорожчання газу в Європі, через це підвищують тарифи і в Україні. Крім того, підприємства теплокомуненерго (ТКЕ), скаржаться, що «Нафтогаз» змушує підписувати невигідні для них контракти, через що комунальники прогнозують зростання вартості опалення для населення як мінімум на третину.

Кабмін встановив, що придбання природного газу для виробництва теплової енергії здійснюється на підставі середньої ціни газу, що склалася попереднього опалювального періоду, або ціни, визначеної довгостроковим контрактом

Якщо додати до цього підвищений тариф на воду, електрику і обслуговування прибудинкової території, то взимку мешканці двокімнатних квартир можуть витрачати на комуналку близько 4 тисяч гривень.

Бюрократи - безсмертні

Експерти відзначають деякі невідповідності, з точки зору формування тарифів на тепло.

- Міські владники заявляють, що тарифи на опалення збільшено через подорожчання газу, - каже голова Житлового союзу України Олександр Скубченко. - Але є одне «але». Такі тарифи формують на підставі порядку формування тарифів на поставку тепла, який затверджений постановою Кабміну №896. Цей порядок встановлює, що планування витрат на придбання природного газу для виробництва теплової енергії здійснюється на підставі середньої ціни газу, що склалася попереднього опалювального періоду, або ціни, визначеної довгостроковим контрактом.

За його словами, середня ціна газу попереднього опалювального періоду по ПСО - 7,65 грн за куб, річний тариф - 7,96 грн за куб.

- Отже, під час формування тарифу зобов’язані використовувати або 7,65 грн, або 7,96 грн, - каже експерт. - Будь-яка інша ціна газу у тарифі - це грубе порушення чинного порядку формування тарифів. Сьогодні в усій країні діють тарифи 2018 року з ціною газу 8,55 грн. Формувати нові тарифи мають за ціною не вищою, ніж 7,96 грн (без урахування доставки), що навіть з доставкою нижче за 8,55 грн. Тому є питання: звідки береться +30-50-70%? Виходить, що Кабмін ухвалює постанови, щоб їх безкарно порушували.

Удар по ОСББ

Якщо більшість людей відчує всю красу нових тарифів на тепло і гарячу воду від жовтня, то деякі будинки, в яких є власні котельні, вже зараз у шоці від цін на газ.

- Деякі ОСББ отримали «листи щастя» від газовиків, - каже ексміністр ЖКГ Олексій Кучеренко. - Щастя прийшло до них у вигляді ціни на газ 15,6 тис. грн за тисячу кубів. Це все перетворюється у маразм - десять років розповідати народу про пріоритетність створення ОСББ і зараз почати методично їх знищувати. А від 1 серпня подорожчає й електрика – це «щастя» для тих, хто має бойлери для нагрівання води.

Серед тих міст, де немає централізованого гарячого водопостачання, опинилися і чернівчани. Та наразі місцева влада навіть не згадує про те, чи зможуть мешканці міста заплатити за електронагрівання води на загальних підставах, без відповідного нижчого тарифу.

Щодо отримання нижчого тарифу на газ для ОСББ, то механізм нібито і є, але більшість будинків просто не може виконати вимоги монополіста.

- Для того щоб отримати газ по 7,58 грн за кубометр, потрібно заморозити на рахунку 350-400 тис. грн за умовами банківської гарантії, - пояснює голова ОСББ  Тарас Марущак. - Списання коштів відбувається у разі простроченої оплати. По-друге, фіксовані обсяги для ціни 7,58 грн за кубометр газу виробляються на базі споживання трьох останніх років, а це менше до 10-15%, ніж за попередній рік. Якщо ви хочете купити більше газу, то змушені платити за ринковою ціною. По-третє, для того щоб отримати газ за низькою ціною, потрібна передоплата до 70% від запланованого обсягу. Також з’являється необхідність у балансуванні і прогнозуванні добових обсягів споживання. Для цього ще й людину в штат додатково потрібно наймати.

Степан КРАЙНЯК

Теги по теме
Украина новости Черновцов тарифы
Источник материала
loader
loader