Ердоган дав старт будівництву каналу «Стамбул», що стане альтернативою Босфору
Ердоган дав старт будівництву каналу «Стамбул», що стане альтернативою Босфору

Ердоган дав старт будівництву каналу «Стамбул», що стане альтернативою Босфору

Проєкт каналу «Стамбул» - нова сторінка в розвитку Туреччини  - вважає Ердоган
Фото: aa.com.tr

Проєкт у разі реалізації дасть змогу значно зменшити навантаження на протоку

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган у суботу дав старт будівництву каналу «Стамбул», який з'єднає Мармурове і Чорне моря і стане дублером протоки Босфор.

«Будівництво каналу «Стамбул» планується завершити через шість років. Вартість проєкту оцінюється приблизно в $15 млрд», – сказав Ердоган на церемонії закладки фундаменту першого моста через канал, – повідомляє aa.com.tr

Довжина каналу становитиме 45 км, мінімальна ширина – 245 м, глибина – близько 21 м. Ердоган зазначив, що новий канал дасть змогу забезпечити більшу безпеку Стамбула, оскільки через природну водну артерію між морями – протоку Босфор – щороку проходить дедалі більше суден, які «несуть потенційний ризик». «У разі, якщо будь-яке судно з вантажем, зокрема нафти, зазнає лиха в Босфорі, екології Туреччини буде завдано сильного удару», – пояснив президент.

За словами Ердогана, канал «Стамбул» найоптимальніша з усіх альтернатив, які стояли перед турецькою владою.

Як раніше повідомлялося, у Туреччині арештували 10 адміралів, які виступили проти будівництва каналу біля Босфору.

Підставою для порушення кримінальної справи проти ексадміралів став лист від імені 103 колишніх військових. У ньому адмірали висловили стурбованість у зв’язку з дискусією про можливості виходу Туреччини з конвенції Монтре про статус проток Босфор і Дарданелли. Прокуратура порахувала цю заяву такою, що порушує КК Туреччини і ставить в провину авторам заяви змову з метою підриву конституційного ладу і безпеки держави.

Турецькі чиновники кажуть, що одна з головних цілей каналу – захистити світову історичну спадщину, розташовану на берегах Босфору. Проєкт Ердогана, проте, викликає критику з різних боків. Проти виступають перш за все екологи, а також стамбульські міські активісти. Один з найбільш активних критиків проєкту – мер Стамбула Еркем Імамоглу, який вважається ймовірним опонентом Ердогана на президентських виборах 2023 року.

Найбільшу проблему плани Ердогана представляють саме для Росії, яка зараз захищена цим договором від масового входу в Чорне море, наприклад, американських кораблів. Втім, і країни НАТО, відносини з якими у Туреччині в останні роки були далеко не простими, можуть бути стривожені перспективою, що вона буде розпоряджатися стратегічно важливою водною артерією на власний розсуд.

Источник материала
loader
loader