"Лукашенко є гній": у Києві проходить виставка сучасного білоруського мистецтва
"Лукашенко є гній": у Києві проходить виставка сучасного білоруського мистецтва

"Лукашенко є гній": у Києві проходить виставка сучасного білоруського мистецтва

"Кожны дзень. Мистецтво. Солідарність. Спротив". Масштабна виставка під такою назвою відкриється у Києві. Сучасне білоруське мистецтво презентують уже завтра. Це особливий день у Білорусі, адже в країні відзначають "День Волі" – річницю появи національної білоруської держави. Нині до України приїхали більше пів сотні білоруських художників, які показали деякі зі своїх робіт, що будуть на виставці, кореспонденту "5 каналу" Мирославу Солонару. 

Багато хто в Білорусі називає його автором одного з найгучніших політичних перформансів країни. "Гній для президента" створив ось цей білоруський митець Лесь Пушкін. Свою найвідомішу роботу він привіз до Києва. Щоби довести всім.

"Лукашенко є гній. І він наша біда. Білорусь його породила. Спородкувати його ми маємо самі", – розповів Пушкін.

Тачку і вила, які колись проштрикнули портрет Олександра Лукашенка - Лесь Пушкін показує і нам. Нині її готує для глядачів, підмальовує. Пригадує – за ту акцію двадцяти однорічної давності біля президентської адміністрації в Мінську він отримав два роки умовно.

Лесь Пушкін – один із близько 80-ти білоруських художників, які покажуть свої роботи в Києві в Мистецькому арсеналі - на площі в 4000 квадратних метрів. В експозиції: картини та фотографії, які привезли з рідної країни, аудіовізуальні твори та інсталяції, що демонструють спротив білоруського народу режиму Лукашенка.

"За час організації цієї виставки 6 чи 7 учасників побували в тюрмі. І це, звичайно, все нагадує ті драматичні історичні події 30-х років", – розповів співкуратор виставки Андрій Дурейко.

Андрій Дурейко співкуратор цієї мистецької події. Через політичні мотиви змушений був покинути рідну Білорусь. Каже, запланувати вдома таку виставку було б небезпечно. А тому обрали сусідню Україну.

"Мистецтво білоруське є. І воно гідне і європейське. Воно на рівні, і ми дуже-дуже раді, що це в Києві відбувається. Для нас Київ є містом сили для всіх білорусів", – каже Андрій Дурейко.

Ось, приміром, цю картину намалювала білоруська художниця Надія Саяпіна, коли перебувала у в’язниці. На Батьківщині її арештували торік за участь у протестах в центрі Мінська. Тоді жінку ув’язнили на 15 діб.

Експозицію сучасного білоруського мистецтва презентують громадськості 25 березня. Саме тоді відзначають День Волі – неофіційне національне свято в державі. Щоправда, через суворі карантинні заходи побачити картини білорусів у Мистецькому арсеналі можна буде поки що віртуально.

"Якщо там карантин перенесуть, ми готові її відкрити в будь-який день. ми орієнтуємось зараз на 25 число віртуально, і на 9 квітня реально", – розповіла керівниця публічних комунікацій мистецького арсеналу Тетяна Пушнова.

Вже після презентації частина білоруських митців роз'їдуться. Якою буде реакція на рідній батьківщині – художники чудово розуміють. Але повертатися не бояться. Це ж рідний дім.

Мирослав Солонар, Іван Лємєхов, "5 канал"

Источник материала
loader
loader