Найсуттєвіші порушення виборчого процесу зафіксовані у Краматорську та Українці Київської області
15 листопада в Україні відбувся другий тур місцевих виборів у п’яти обласних центрах, одному районному та одному місті районного значення. Мерів міст обирали у Луцьку, Одесі, Херсоні, Сумах, Краматорську, а також у Кам’янець-Подільському і місті Українка (Київська область).
За даними ЦВК, станом середня явка у другому турі виборів міських голів становила 24%. У Комітеті виборців заявили, що така явка є найнижчою за останні 10 років.
У Нацполіції запевнили, що день голосування пройшов без серйозних порушень, загалом відкрито сім кримінальних проваджень і складено чотири адміністративних протоколи.
Дані мережі ОПОРА
За словами голови правління ОПОРИ Ольги Айвазовської, день голосування пройшов організаційно на належному рівні. Також не виникало кричущих порушень, які могли б вплинути на кінцевий результат виборів.
За даними ОПОРИ, протягом дня виборів було зафіксовано 96 інцидентів, 22 з яких стосуються недостатньо якісного матеріально технічного забезпечення на дільницях.
Сім інцидентів пов’язані із перешкоджанням з боку членів виборчих комісій роботи спостерігачів, у тому числі громадянської мережі. Зафіксовані випадки видачі бюлетенів без паспортів або без належної перевірки безпосередньо ідентифікації особи, яка отримує бюлетені. Також фіксувалося фотографування виборчих бюлетенів.
В Українці Київської області на чотирьох виборчих дільницях, виявлено 22 виборчі бюлетені, що мають ознаки підроблення. На них також присутні позначки у вигляді печатки дільничних виборчих комісій.
На кожному такому бюлетені була печатка ДВК. Ймовірно, йдеться і про підробку печатки. Такі виборчі бюлетені, які комісія фіксувала як «сторонні предмети».
На виборчій дільниці у селі Княгинині, де обирали міського голову Кам’янець-Подільської міської громади, зафіксували вкидання кількох бюлетенів однією особою.
Один із членів ДВК вкинув у скриньку для голосування одразу кілька бюлетенів. Спостерігачі прибули на дільницю, де зафіксували в скриньці кілька складених разом бюлетенів. Також на місце події прибула слідчо-оперативна група.
В Одесі на одній дільниці зафіксували видачу бюлетеня без паспорта громадянина України, а на іншій дільниці виборець вимагав видати йому бюлетень по закордонному паспорту, однак безуспішно.
Дані Комітету виборців України
Очільник КВУ Олексій Кошель повідомив, що у двох громадах були зафіксовані серйозні порушення, які можуть вплинути на кінцевий результат.
«У двох громадах були зафіксовані технології, які можуть мати суттєвий вплив на результати виборів. Це громада Краматорська і громада міста Українка Київської області.
У Краматорську зафіксували 5 фактів підкупу: фотографування бюлетенів і звітування перед невідомими особами за результатами волевиявлення. Також Нацполіція зафіксувала технології підкупу і каруселі в місті Українка.
Кошель зазначив, що це свідчить про технології підкупу, які могли суттєво вплинути на результати виборів у цих двох громадах.
Зазначимо, що за даними партії «Європейська солідарність», в Українці перемогу отримав кандидат від цієї партії Олександр Туренко. Він отримав 2852 голосів, кандидатка від «Слуги народу» Оксана Кирилюк – 2450 голосів.
У Краматорську за останніми даними самовисуванець Олександр Гончаренко отримав 18 686 голосів виборців, що склало 57,86%. Чинний голова міської ради Андрій Панков програє, отримавши 13 070 голосів виборців, що становить 40,47%.