Перший прем’єр України, членство в КПУ, проросійські заяви: біографія Вітольда Фокіна
Перший прем’єр України, членство в КПУ, проросійські заяви: біографія Вітольда Фокіна

Перший прем’єр України, членство в КПУ, проросійські заяви: біографія Вітольда Фокіна

Ветеран радянсько-української політики й перший глава уряду незалежної України Вітольд Фокін мав шанс стати одним з тих, хто відновив мирне життя на Донбасі. Проте його скандальні заяви призвели до швидкого кінця кар’єри переговорника.

Вітольду Фокіну у жовтні виповниться 88 років. Свою молодість він провів на Луганщині. Став першим офіційним прем’єр-міністром незалежної України. Має дружину, двох дітей та двох онуків, а також правнука. Сайт 24 каналу знайомить з біографією одіозного політика.

Біографія Вітольда Фокіна

Народився у 1932 році в селі Новомиколаївка Запорізької області в родині вчителів. За фахом – розробник родовищ корисних копалин. Закінчив у 1954 році Дніпропетровський гірничий інститут. Після отримання диплома був направлений в Луганську область, де працював на керівних посадах у шахтах та на комбінатах у таких містах: Антрацит, Червоний Луч, Первомайськ та Свердловськ.

Свою політичну кар’єру розпочав у 1971 році, коли його було спрямовано на роботу до Держплану УРСР. У цьому органі Фокін дослужився у 1987 році до керівника.

Перший прем’єр України, членство в КПУ, проросійські заяви: біографія Вітольда Фокіна - Фото 1

Вітольд Фокін з онукою / Фото Маша Фокіна

Далі кар’єра пішла у гору. З 1990 року два місяці працював заступником голови Ради міністрів (рівень віце-прем’єра), а згодом він й очолив (як в.о) Раду міністрів України у жовтні цього року. У 1991 році став офіційно прем'єр-міністром й після того як Україна стала незалежною державою, зберіг цю посаду. У вересні 1992 року подав у відставку. Його наступником став Леонід Кучма.

Фокін був депутатом Верховної Ради УРСР 10-11 скликань, а також народним депутатом України у першому скликанні (1991-1994).

Він, звісно, був в комуністичній партії й входив до її центрального комітету в Україні. Вийшов з її лав у 1991 році.

Захистив кандидатську дисертацію, має звання професора.

Цікаві факти:

  • Михайло Горбачов пропонував Вітольду Фокіну очолити уряд СРСР, але він відмовився;
  • Брав участь в підготовці Біловезьких угод (є підписантом) при створенні СНД;
  • При Фокіні в 1991 році в обіг були введені купоно-карбованці;
  • Плакав через втрату Криму (У 2016 року Фокін заявив: "Мені, старій людині, чоловікові, соромно в цьому зізнатися, але коли Крим анексували, я плакав, як дитина". А в 2019 році додав, що, коли втратили Крим, переніс і сильний серцевий напад);
  • Після призначення в ТКГ, заявив, що Росія змушена була забрати Крим, оскільки його б забрали американці;
  • Співачка Маша Фокіна це його онука. Вона й познайомила діда з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком, що призвело до призначення Вітольда Фокіна в ТКГ;
  • Людина, що знає Донбас: Фокіна призначили заступником ТКГ, оскільки вважалось, що його фігуру добре сприйматимуть на окупованих територіях.

Участь в ТКГ

Фокін не довго був членом в мінській Тристоронній контактній групі щодо Донбасу, яка займається врегулюванням конфлікту на Сході України. Трохи більше одного місяця вистачило щоб президент Володимир Зеленський розчарувався в ньому.

Скандальні заяви

З перших днів роботи в ТКГ Вітольд Фокін зайняв відверту проросійську позицію. Його заяви про те як саме необхідно врегулювати військовий конфлікт між Росією та Україною на Донбасі, викликали шалений негативний резонанс.

Що він пропонував:

  • Всіх амністувати, зокрема й проросійських бойовиків;
  • Після цього провести вибори й надати Донбасу особливий статус.

Фактично Фокін запропонував погодитись з усіма умовами російських окупантів.

Одразу після цієї заяви сайт Миротворець записав Фокіна у свою базу, з такою анотацією:

А його остання заява урвала терпець навіть у Андрія Єрмака, який й повернув Фокіна у велику політику. Глава ОП заявив, що Фокін мусить піти з посади.

Нагадаємо, що 29 вересня Вітольд Фокін сказав, що "не бачить ніякого підтвердження того, що на Донбасі ведеться війна між Україною і Росією". На його думку це внутрішній конфлікт.

Зрештою, президент України Володимир Зеленський звільнив його з посадизаступника голови ТКГ. Це сталось 30 вересня 2020 року.

Глава держави вважає, що Вітольд Фокін відступив від справедливої оцінки тимчасової окупації Росією Криму та Донбасу.

Теги по теме
Новости политики Война на Донбассе расследование Публикации
Источник материала
loader
loader