НАК хоче повернути "Привату" можливість скуповувати нафту "Укрнафти" за безцінь
НАК хоче повернути "Привату" можливість скуповувати нафту "Укрнафти" за безцінь

НАК хоче повернути "Привату" можливість скуповувати нафту "Укрнафти" за безцінь

НАК "Нафтогаз України «ініціює повернення до старої системи проведення аукціонів з продажу нафти «Укрнафти», що існувала до 2010 року. На думку експертів, це призведе до величезних втрат «Укрнафти» і збільшення прибутку групи «Приват» як єдиного покупця цієї сировини.

Як повідомили enkorr у НАК "Нафтогаз України«, понад два роки компанія разом з «Укрнафтою» звертається до уряду і Верховної Ради з пропозиціями про удосконалення законодавства з продажу нафти.

"Зокрема пропонується скасувати визначення аукціонним комітетом стартової ціни. Продаж нафти "Укрнафти" перенести на біржові торги з вільним визначенням ціни продажу, а стартовою ціною визначити ціну попереднього аукціону. Таким чином, в торгах зможуть брати участь іноземні покупці», — вважають в НАКу.

"Таким чином, механізм визначення ціни за імпортним паритетом буде змінений на експортний паритет, а відповідальність за успішний продаж нафти лежатиме на менеджменті «Укрнафти», — додали в НАКу.

Там також повідомили, що відповідні зміни до законодавства авторства Міністерства енергетики пройшли урядовий комітет і очікують узгодження Кабінету Міністрів і подальшої передачі до Верховної Ради.

На думку директора «Консалтингової групи А-95» Сергія Куюна, пропонований НАКом механізм проведення аукціонів діяв до 2010 року і призвів до колосальних втрат «Укрнафти». 

"Перехід до імпортного паритету і розрахунку стартової ціни на основі митних даних став наслідком величезних втрат «Укрнафти» в 2009 році. Тоді міноритарні акціонери скуповували нафту на аукціонах за цінами в 3-4 рази дешевше світових. За нашими оцінками, втрати нафтовидобувної компанії склали в 2009 році близько $800 млн», — заявив Сергій Куюн.

За його словами, розрахунок на появу нових покупців нафти, експортерів помилковий, оскільки «Приват» контролює не тільки переробку нафти, але і її експорт.

«Будь-який експортер зіткнеться з необхідністю спочатку домовлятися з» Приватом" про налив нафти в Кременчуці, а потім про перевалку нафти в Одесі. Цілком очевидно, що вони в змозі заблокувати цей експорт, будь-який трейдер це розуміє. Надії на якихось експортерів-це міф!»,- каже Куюн.

Експерт нагадав, що у 2009 році «Приват» і контрольований ним менеджмент заблокували участь в аукціонах єдиного конкурента — компанію «ТНК-Україна», яка керувала Лисичанським НПЗ. Для цього була демонтована залізнична естакада для наливу нафти, а всі відвантаження перенаправлені через контрольований «Приватом» Кременчуцький НПЗ. Після цього ТНК більше не виходила на торги.

"Відразу після нейтралізації ТНК «Укрнафта» провела аукціон, на якому продала нафту по $18/бар. при ринковій ціні на той $75 / бар. Менеджмент тоді розвів руками, мовляв, все по букві закону", - говорить Куюн з приводу відповідальності менеджменту за успішний продаж нафти. За його словами, внаслідок величезних втрат "Укрнафти" у 2010 році уряд ввів стартову ціну на основі імпортного паритету.

На думку експерта, в ситуації, що склалася, необхідний діалог між акціонерами «Укрнафти» і вироблення взаємоприйнятної формули визначення цін, виходячи з якісних характеристик української нафти, цін на світовому ринку на порівнянні сорти нафти і логістики постачання цієї сировини на Кременчуцький НПЗ.

Раніше повідомлялося, що проблема занижених цін на аукціонах знову виникла влітку 2020 року, коли в червні нафта була продана по $18/бар., тоді як на світовому ринку її вартість становила $41/бар. Тоді розмір втрат оцінювався в 1,3 млрд грн. Через місяць "Укрнафта" заявила, що не зазнала втрат, оскільки уклала договір продажу цієї нафти на умовах зворотного викупу за ціною, близькою до ціни аукціону. На аукціоні в серпні ціна нафти знову виявилася заниженою, незважаючи на зростання в ході торгів: $37 проти $44/бар.   

Теги по теме
Нафтогаз
Источник материала
Упоминаемые персоны
loader
loader