У Білорусі напередодні ввечері почали відпускати частину затриманих раніше учасників акцій протесту проти фальсифікації виборів президента. Після виходу на свободу вони розповіли про жахливі умови перебування в СІЗО, а також агресивне ставлення з боку силовиків.
Історії звільнених білорусів публікує портал TUT.by. Всі вони, за словами людей, трапилися в мінському "Центрі ізоляції правопорушників" (ЦІП).
Микола з Бобруйська, який чотири роки проживає в Мінську, розповів, що його затримали в центрі Мінська 9 серпня - він намагався заспокоїти провокатора, який підбурював протестуючих до агресивних дій. Його затримали, побили і посадили в автозак.
"Спочатку я потрапив в камеру, де було 24 людини, потім перевели туди, де 46, хоча камера на шість місць. На наступний день вони жартома кажуть: "Хто хоче на вулиці прогулятися, подихати свіжим повітрям?". А потім побіжно було чутно: "На ніч". Я кажу: "Хлопці, ви з глузду з'їхали, ви в сорочках і підете вночі гуляти?". Вони так робили, щоб поміняти тих, хто був в прогулянковій зоні, з тими, хто знаходився в камері" , - говорить він, додаючи, що їжу отримав лише на другу добу після затримання.
На питання про побиття чоловік відповів негативно, додавши, що іншим затриманим в цьому плані пощастило менше.
Інший протестувальник розповів про серйозні побиття після затримання. "Кричав: "Убийте мене", - додав він, показуючи покалічений палець. Чоловік розповів, що б'ють в основному в область сідниць, ніг і спину.
Як пишуть журналісти, звільнені активісти виглядали розгублено, а випускають їх без особистих речей.
Ще одна затримана - лікар бригади швидкої допомоги Анастасія. Вона каже, що затримали її 12 серпня за те, що з колегами допомагала постраждалим на мітингах.
"Спецназ зупинив машину з нами, викинули, поставили автомати до голів, ось і все - і привезли сюди", - пояснила вона.
Говорячи про умови в камері, вона зазначила, що замість чотирьох осіб там знаходилися 50. "Ми не те, що спати було неможливо, деякі ночі ми стояли, бо сісти не могли", - сказала дівчина, додаючи, що першу добу вона провела без води і їжі, які видали пізніше "зі скандалом та істерикою".
"Охоронці ходили знущалися, говорили: "Не буде вам ніякої медичної допомоги, кинемо у вас гранату - і все закінчиться", - розповіла вона.
Чоловіки, за словами дівчини, піддавалися таким побиттям, що вили від них. Їх також змушували співати білоруський гімн під час побиття.
Заступник глави МВС Білорусі Олександр Барсуков, який прийшов під будівлю ЦІП, коротко заявив, що знущань щодо затриманих не було.
Протести в Білорусі: хронологія
- 9 серпня в Білорусі пройшли президентські вибори. У ЦВК оприлюднили попередні результати. Так, за чинного президента Олександра Лукашенка проголосували 80,23% виборців, за Світлану Тихановську - 9,9%, за Анну Канопацьку - 1,68%, за Сергія Черечня - 1,13%, за Андрія Дмитрієва - 1,04%, проти всіх - 6,02%.
- 9 серпня ввечері тисячі жителів Білорусі вийшли на стихійні акції протесту, сталися сутички з силовиками. У Мінську співробітники правоохоронних органів стріляли в протестуючих гумовими кулями.
- У понеділок ввечері протести поновилися. Силовики в Мінську знову відкрили вогонь по людях. У МВС Білорусі підтвердили загибель одного з демонстрантів.
- У наступні дні по всій Білорусі також проходили мирні акції протесту. Силовики жорстоко розганяли і проводили масові затримання, б'ючи людей кийками, застосовуючи світлошумові гранати і гумові кулі. На сьогодні відомо про двох загиблих.
- В ООН засудили насильство і порушення прав людини в Білорусі, ряд країн закликав Мінськ зупинити насильство.
Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram
Автор: Юрій Годован