Віктор Медведчук та його дружина, колишня телеведуча центральних телеканалів України Оксана Марченко з початку 2000-х є кумами президента Росії Володимира Путіна та Світлани Медведєвої ‒ дружини російського прем'єр-міністра Дмитра Медведєва.
Після російської анексії Криму та початку військових дій на Донбасі Віктор Медведчук продовжує спілкуватися з російським президентом і періодично їздить до нього на переговори.
Про анексований Крим Віктор Медведчук говорить так: «Згідно з чинним українським законодавством, Конституцією, Крим ‒ територія України, але де-факто це сьогодні Росія».
Така позиція відображається і на його сімейному майні та бізнесі.
У фінансовому документі народного депутата Крим значиться і як українська Автономна Республіка Крим і як російська невизнана у світі «Республіка Крим».
Земля та будинок на кримському узбережжі.
Згідно з декларацією, дружина українського опозиційного політика Оксана Марченко має земельну ділянку в Оползневому під Ялтою площею понад п'ять тисяч квадратних метрів, а також будинок із госпбудівлями.
Земля та госпбудівлі стали її власністю у 2007 році, а будинок ‒ у 2013-му, тобто вже після того, як телеведуча стала дружиною політика.
У декларації це майно подане з українською адресою: Крим, Оползневе, Ялта, Автономна Республіка Крим, Україна.
У колишні роки в ЗМІ показували розкішну резиденцію Медведчуків біля Сімеїзу.
Вона стала відомою після того, як сім років тому там зустрічали з шампанським Володимира Путіна.
Видання «Дзеркало тижня» писало, що ця резиденція виникла на місці протитуберкульозного санаторію імені Баранова.
У генплані, затвердженому вже російською владою Ялти, цей будинок позначений як «Палац Медведчука».
У 2018 році Віктор Медведчук повідомив російському телеканалу «ТВ Центр», що продовжує їздити в анексований Крим на відпочинок.
«Крим ‒ це місце, де я відпочивав і відпочиваю сьогодні.
Це ні для кого не є секретом.
Я там цього року відпочивав і торік, і відпочиватиму надалі», ‒ сказав він.
Кримська земля з декларації Медведчука та інших українських топ-політиків потрапляє в перелік територій, якими, згідно з указом президента Росії Володимира Путіна, не можуть володіти іноземні громадяни.
Російська влада зобов'язує продати ділянки громадянам Росії або російським компаніям, або вони можуть бути викуплені державою.
Реалії намагалися з'ясувати у Віктора Медведчука, якою у зв'язку з цим буде доля його родинного маєтку на кримському узбережжі.
Але він не відповів на інформаційний запит.
Кримський бізнес у київському офісі опозиції.
Відобразив Віктор Медведчук і сімейний бізнес у Криму ‒ дві фірми в південнобережному селищі Гаспра, записані на його дружину.
Їхнім місцем розташування вказана «Республіка Крим» ‒ створена після російської анексії півострова, невизнана владою України, Євросоюзу та низки країн Заходу.
У Оксани Марченко в Криму дві фірми ‒ ТОВ «Таврія-інвест» і ТОВ «Фірма Укрснаб».
В українському реєстрі юридичних осіб такі не значаться.
Фірма «Таврія-інвест», за інформацією російської федеральної податкової служби, була зареєстрована навесні 2015 року зі статутним капіталом у понад мільярд рублів.
Основний профіль компанії ‒ управління нерухомістю та будівництво.
«Таврія-інвест», згідно з російськими відкритими базами, щорічно має мільйонні збитки.
Однак продовжує діяти.
У 2016 році «Таврія-інвест» заснувала «Фірму Укрснаб» зі статутним капіталом у три мільйони рублів.
Її основний вид діяльності ‒ будівництво споруд та автодоріг.
«Таврія-інвест», відповідно до установчих документів, у 2017 році перенесла свій офіс із Гаспри до столиці Росії Москви.
Журналісти проєкту Радiо Свобода «Схеми» раніше помітили, що «Таврія-інвест» має одну й ту ж директорку ‒ Інну Палій ‒ із московською фірмою ТОВ «ІК «Таврія Північ», що належить кіпрським компаніям.
«Таврією-інвест», а через неї і «Укрснабом» володіють три українські компанії, які перебувають у власності Оксани Марченко та Віктора Медведчука: ТОВ «Інвестиційна компанія «Укркапітал», ТОВ «Інвестиційна компанія «Терра-інвест» і ТОВ «Інвестиційна компанія «Спорт-тур».
Ці компанії, за винятком «Спорт-туру», зареєстровані в Києві за однією адресою з офісом «Опозиційної платформи ‒ За життя!» на вулиці Великій Васильківській, 23-б.
Цей офіс у травні закидали петардами і димовими шашками представники організації «Національний корпус» на знак протесту проти поїздок Віктора Медведчука та його соратників до Росії на переговори з Путіним (у доповіді Держдепартаменту США про права людини за 2019 рік «Національний корпус» був визнаний «групою ненависті», яка «довільно затримувала людей з очевидної згоди правоохоронних органів, здійснювала напади на журналістів, представників нацменшин (ромів) та ЛГБТ-спільноти» ‒ ред.).
Голова Держдуми Росії В'ячеслав Володін, президент Росії Володимир Путін і український політик Віктор Медведчук (зліва направо) в Кремлі.
Москва, Росія, 10 березня 2020 року.
Плани про готельний бізнес.
Реалії намагалися знайти сліди діяльності фірм сім'ї Віктора Медведчука в Криму.
Але інформації небагато.
За інформацією з відкритого доступу, компанія «Укркапітал» (власник кримської «Таврії-інвест») декілька років тому мала намір збудувати в Криму 18-поверховий готель із реакційно-оздоровчим комплексом.
«Для компанії «Укркапітал» ми реалізували два проєкти як генпідрядник і виконання функцій замовника.
У Криму, в селищі Гаспра, наша компанія виступила в ролі генпідрядника і виконувала функції замовника при реалізації проєкту «Будівництво 18-поверхового курортного готелю з реакційно-оздоровчим комплексом» загальною площею понад 52 тисячі квадратних метрів.
Реалізація проєкту нашою компанією почалася з передачі узгодженого замовником ескізного проєкту і фундаментної плити під готельну висотну частину комплексу.
Також компанія безпосередньо брала і вела роботу з супроводу та ухвалення рішень у проєктуванні цього комплексу», ‒ повідомляла українська будівельна компанія, яка була підрядником будівництва.
Фірма навіть показала фото будівництва.
Але подальшу долю цього готелю з'ясувати не вдалося.
Ми намагалися зв'язатися з «Тріумфом», але за телефонами, вказаними у відкритому доступі, не відповіли.
Про появу в Гаспрі 18-поверхового готелю в найближчі роки не повідомлялося.
Краєвид на Ялту, архівне фото.
«Фірма Укрснаб» у колишні роки фігурувала в судових розглядах навколо земельної ділянки у десять гектарів у районі водосховища «Магобі-2» у селищі Виноградне в Ялті, яке раніше належало українському держпідприємству «Лівадія».
Як пишуть кримські ЗМІ, у 2016 році «Фірма Укрснаб» намагалася переоформити договір оренди цієї ділянки в російському правовому полі і навіть уклала з місцевою владою договір оренди на десять років.
Але втрутилася російська прокуратура Криму, яка оголосила, що договір оренди визнаний недійсним, а сама земельна ділянка «підлягає поверненню у власність Ялти».
Реалії з'ясували, що раніше сім'я Віктора Медведчука володіла ще однією фірмою в Криму ‒ ТОВ «Таврія-капітал».
Вона була зареєстрована на тих же власників і за тією ж адресою, що і «Таврія-інвест».
Її профілем була діяльність готелів та інших місць розміщення.
Фірма з'явилася в російському реєстрі влітку 2015 року.
Але вже наприкінці 2016 року була ліквідована.
Редакція намагалася дізнатися у Віктора Медведчука про долю кримських активів і плани щодо їхнього майбутнього.
У травні Крим.
Реалії надіслали йому інформзапит.
В офісі політика підтвердили його отримання, але відповіді не надали.