Концепція району, де всі основні об’єкти знаходяться в межах п’яти хвилин пішки, була розроблена ще у 2008 році консалтинговою компанією Ramboll та архітекторами Cobe і Sleth. А у 2024 році вона отримала архітектурну премію міста Копенгаген.
Район Нордгавн (Nordhavn) знаходиться на півострові площею два квадратні кілометри, де раніше розташовувалась вільна портова зона. Через зростання населення Копенгагена муніципалітет вирішии перепрофілювати ці землі, аби забезпечити житлом 40 000 осіб і створити стільки ж робочих місць протягом наступних 40 років. Сьогодні в Нордахвуні проживає близько 6 000 осіб.
Концепція «п’ятихвилинного міста» для Нордахвун з’явилась шляхом визначення кіл, радіусом 400 метрів навколо кожної станції метро — це відстань, яку можна пройти за п’ять хвилин. Рун Босеруп, проєктний директор архітектурного бюро Cobe, пояснював, що в цих зонах поєднуються житлові та офісні будівлі, а також важливі соціальні об’єкти — школи, дитячі садки, магазини, кафе та все, що потрібно для повсякденного життя.
Сьогодні Нордгавн — це район, орієнтований на пішоходів. Тут можна проводити час навіть у холодну пору року: займатися шопінгом, кататися на велосипеді, вигулювати собак, бігати або купатися на громадському пляжі. Район також є вуглецево-нейтральним, з новими будівлями, які відповідають найвищим екологічним вимогам.
Однією з основних особливостей Норгавн є урбаністичний підхід, спрямований на створення різноманітної та живої міської атмосфери. Широкі велодоріжки, забезпечують зручний доступ до ключових точок району.
Головна вулиця Århusgade з’єднує Норгавн із рештою міста і веде до пішохідних алей, парків і дворів. Тут розташовані магазини, дизайн-студії, маленькі бутіки, веломагазини, пекарні, кафе і ресторани, а на верхніх поверхах — житлові приміщення.
В цьому районі майже кожна будівля має декілька функцій. Наприклад, Audo House — колишня будівля торгівлі 1918 року, зараз є дизайн-шоурумом, кафе та рестораном на першому поверсі, в той час як на верхніх – розташований бутіковий готель.
Ще один приклад — Konditaget Lüders, де на першому поверсі знаходиться супермаркет Lidl і центр перероблення сміття, а на даху — зона для дитячих ігор і тренувань.
Важливою частина району є соціальна стійкість, – він орієнтований на те, щоб люди контактували один з одним.
Наприклад тут щодня проводять спільні обіди та вечері за довгими столами (за 125 данських крон, близько 14 євро). Також організовують події, майстер-класи та концерти.
Проте концепція Нордгавн має і свої мінуси. Вона може призвести до створення ексклюзивних анклавів. Так цей район вже став дуже дорогим, ціни на нерухомість тут на 20% вищі за середні в Копенгагені. У 2017 році відкрилась одна міжнародна школа з платним навчанням. Планується будівництво ще однієї школи, але наразі учні середніх класів змушені їздити за межі району на навчання.
Ще одна проблема — транспорт. Оригінальний план передбачав сім станцій метро, але їх скоротили до чотирьох, з яких тільки дві відкриті. Це обмежує ефективність концепції, адже кількість станцій стала меншою, хоча вони й розташовані ближче, ніж в інших районах міста.
Наразі Нордгавн завершений лише на 25%. Більша частина району все ще має промисловий вигляд. Однак є плани на майбутнє: наприклад, облаштувати громадський парк вздовж північного узбережжя та перетворення колишньої Тунельної фабрики на культурний центр, схожий на Tate Modern в Лондоні.
Також нагадуємо про те, як навколо концепції 15-хвилинного міста виникла теорія змови, за якою вважається, що вона створена для того, щоб «соціалістичними» або навіть «сталінськими» спробами контролювати населення.
- #Архітектура
- #Данія
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті