Лікарі продовжують наголошувати: запивайте пігулки водою! А пацієнти ні-ні та й зап’ють ліки якимось соком чи чаєм. Зазвичай це не приносить шкоди, хіба що може зменшити ефективність ліків. Але не у випадку з наступними препаратами. Їх ніколи, в жодному разі, ні за яких обставин, навіть за маму, навіть за тата не можна запивати кавою або навіть пити каву після того, як випила ці ліки. Будь уважна та обережна!
Кава є одним із найулюбленіших напоїв у всьому світі, який цінують за бадьорий ефект і насичений смак. Що ж, не будемо приховувати: ми всі любимо випити чашку кави, щоб розпочати свій день або підбадьоритись в другій половині дня. Та і як же забути про ранкову каву з корицею в четвер, щоб грошики водились? Звісно, кава може підвищити пильність і концентрацію, але вона може також негативно взаємодіяти з різними ліками, потенційно призводячи до небажаних побічних ефектів або зниження ефективності.
Почнемо з того, що кавою не можна запивати ліки взагалі. Дослідження показали, що кава стимулює шлунок, змінюючи час, за який їжа проходить через травну систему. Тому ранкова чашка кави може почати взаємодіяти з ліками, які потрапили в шлунок, і змінювати їхню швидкість всмоктування в кров. Це означає, що кава напряму впливає на ефективність дії медикаментів.
Читай статтю далі, щоб дізнатись, які ліки в жодному разі не можна міксувати з кавою, навіть у шлунку.
1. Ліки для щитовидної залози
Препарати для щитовидної залози, такі як левотироксин, відіграють вирішальну роль у регулюванні метаболізму. Дослідження показують, що вживання кави з одночасним прийомом ліків для щитовидної залози можуть зменшити обсяг засвоєних діючих речовин. І це не жарти. У випадку з ліками для щитовидки, кава зменшує всмоктування ліків більше ніж на половину, як зазначено в цьому дослідженні! Щоб уникнути цієї взаємодії, зачекай принаймні 30 хвилин, перш ніж насолоджуватися кавою після прийому ліків для щитовидної залози.
2. Ліки проти застуди або алергії
Ліки проти застуди та алергії часто містять протинабрякові та антигістамінні препарати, які в поєднанні з кофеїном можуть викликати нервозність і занепокоєння. Змішування цих ліків з кавою може посилити ці побічні ефекти, що призведе до прискореного серцебиття та нервозності. А деякі ліки проти алергії, такі як фексофенадин, взагалі не варто приймати з кавою, оскільки це може надмірно стимулювати нервову систему, посиливши тривожність. Про це пишеться у цьому дослідженні.
3. Ліки проти діабету
Кава може впливати на рівень цукру в крові, тому важливо бути максимально обережною, якщо приймаєш ліки проти діабету. Кофеїн може спричинити підвищення рівня цукру в крові, потенційно протидіючи ефектам ліків проти діабету. Уважно стеж за рівнем цукру в крові та проконсультуйся зі своїм лікарем, щоб визначити найкращий підхід до контролю споживання кофеїну.
4. Ліки проти хвороби Альцгеймера
Ліки, призначені для лікування хвороби Альцгеймера, наприклад донепезил, ривастигмін та галантамін можуть бути чутливими до кофеїну, кажуть лікарі. Кава може посилити такі побічні ефекти, як безсоння або шлунково-кишковий дискомфорт, а також зменшує кількість препарату, що потрапляє у мозок. Тому обирай інші варіанти напоїв.
5. Ліки проти астми
Багато людей з астмою приймають бронходилататори під час загострення хвороби. Вони розслаблюють дихальні шляхи, полегшують дихання, але й не без побічних ефектів, таких як головний біль, тривожність, біль у животі, дратівливість, показують дослідження.
Вживання кави та інших напоїв з високим вмістом кофеїну може збільшити ризик цих побічних ефектів, кажуть лікарі. Окрім цього інші дослідження показують, що кава зменшує обсяг засвоєних діючих речовин.
6. Ліки проти остеопорозу
Ліки проти остеопорозу, такі як бісфосфонати, можуть мати спеціальні рекомендації щодо застосування. Кава може перешкоджати засвоєнню цих ліків, знижуючи їх ефективність, кажуть лікарі. Щоб ліки проти остеопорозу діяли належним чином, уникай кави принаймні від 30 хвилин до години після прийому дози.
7. Антидепресанти
Багато антидепресантів, наприклад селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, можуть взаємодіяти з кофеїном, потенційно спричиняючи підвищену тривожність або неспокій, проблеми зі сном, прискорене серцебиття, кажуть лікарі. Важливо обговорити споживання кофеїну зі своїм лікарем, коли призначаються антидепресанти, щоб визначити, чи потрібні якісь коригування.
8. Антипсихотики
Антипсихотичні препарати використовуються для лікування таких захворювань, як шизофренія та біполярний розлад. Змішування цих ліків з кавою може збільшити ризик побічних ефектів, таких як збудження, нервозність і безсоння, а також зменшить їхню ефективність, як стверджують дослідження. Твій лікар може надати вказівки щодо контролю споживання кофеїну під час прийому антипсихотичних препаратів, і важливо до його рекомендацій прислухатись, щоб уникнути неприємних наслідків.
9. Ліки проти високого тиску
Ну, це класика. Кава тимчасово підвищує артеріальний тиск, тому просто псує всю роботу ліків проти цього самого високого тиску. Звісно, ти отримаєш користь від ліків, але не на всі 100%. Тому варто розділити час прийому ліків проти гіпертонії з часом ранкового кавування. Зазвичай все написано в інструкції до препаратів, але варто також запитати в лікаря, як правильно це зробити.
10. Мелатонін
Ну, і це також досить очевидно: добавку для покращення сну не можна мішати з напоєм, який не дає спати. Уникай споживання кави за кілька годин до сну, якщо приймаєш мелатонін, і будеш спати, як немовлятко (а якщо тебе розбудить повітряна тривога, прочитай нашу статтю «Як знову заснути після того, як розбудила повітряна тривога«).
Звичайно, ми всі просто обожнюємо каву та кавові напої. Ранковий капич з подругами по роботі, або еспресо-тонік в спекотний день… але інколи від задоволення доводиться відмовитись, бо здоров’я важливіше за кавування.
Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.