Президент Дональд Трамп заявив, що ХАМАС «не схотів укладати угоду» і «вони хочуть померти», стверджуючи, що угруповання прагне утримувати заручників, щоб зберегти важелі впливу на переговорах, пише Politico.
Його заява прозвучала наступного дня після того, як Сполучені Штати вийшли з переговорів між Ізраїлем і ХАМАС, у той час як союзники США посилюють тиск на Ізраїль через кампанію в Газі, яка призводить до масового голоду.
«Це дуже прикро, але ХАМАС справді не хотів укладати угоду. Я думаю, вони хочуть померти, і це дуже, дуже погано. Усе прийшло до того, що цю справу треба довести до кінця», — сказав Трамп журналістам біля Білого дому, маючи на увазі, ймовірно, продовження ізраїльського військового наступу на ХАМАС.
«Мова вже йде про останніх заручників, і саме через це вони насправді не хотіли укладати угоду», — зазначив президент.
Спецпредставник Стів Віткофф у четвер заявив, що США вийшли з переговорів з ХАМАС, оскільки це визнане США терористичне угруповання — попри те, що воно відповіло на пропозицію припинення вогню — «не вело переговорів чесно».
На тлі зриву переговорів деякі з найближчих союзників США цього тижня посилили тиск на Ізраїль. Президент Франції Еммануель Макрон у четвер заявив, що Франція стане першою країною G7, яка визнає палестинську державу.
А прем’єр-міністр Австралії Ентоні Альбанезе того ж дня сказав: «Ситуація в Газі вийшла за межі найгірших побоювань світу».
Раніше цього тижня представник Всесвітньої продовольчої програми ООН повідомив, що близько чверті населення Гази перебуває у становищі, подібному до голодомору, а майже 100 тисяч жінок і дітей страждають від тяжкого гострого недоїдання. Минулого місяця звіт, підготовлений за участі ООН, показав, що 96% населення Сектора Гази перебуває в умовах критичної продовольчої небезпеки, а ризик голоду в усьому регіоні є «дуже високим».
На запитання в п’ятницю щодо заяви Макрона, Трамп назвав президента Франції «дуже хорошим хлопцем», але додав, що «те, що він говорить, не має значення» і що його заява «нічого не важить».
На запитання, чи говорив він із прем’єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу про дозвіл на доставку іноземної гуманітарної допомоги до Гази, Трамп відповів, що телефонував Нетаньягу, але відмовився розкривати подробиці, зауваживши лише, що ця розмова його «дещо розчарувала».
Повідомлялося, що Ізраїль погодився дозволити нову хвилю іноземних гуманітарних поставок до Гази впродовж найближчих днів.
Представник адміністрації США, знайомий з обговореннями на найвищому рівні, на умовах анонімності повідомив, що зростає занепокоєння ситуацією в Газі, і посадовці намагаються знайти найкращий спосіб реагування.
За словами джерела, адміністрація розчарована діями Ізраїлю, але також вважає, що й інші сторони не є безвинними — зокрема Організація Об’єднаних Націй, яка, на думку посадовців, прагне виграти інформаційну війну.
«Але Ізраїль не може залишатися байдужим до ситуації», — додав співрозмовник. — «Ми повинні забезпечити доступ допомоги і не допустити погіршення гуманітарної катастрофи».