Парламентська фракція «Слуга народу» заявила, що підтримає президентський законопроєкт, який має на меті відновлення незалежності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Про це повідомила речниця політсили Юлія Палійчук, передає "Суспільне".
Поширену в медіа інформацію про те, що нібито до 70 депутатів фракції не планують голосувати, Палійчук назвала недостовірною.
Раніше видання Financial Times повідомило, що частина народних обранців нібито побоюється можливих розслідувань з боку антикорупційних органів після ухвалення законопроєкту. Це занепокоєння, за версією журналістів, посилилося після заяви керівника САП Олександра Клименка, який у розмові з Суспільним заявив, що його відомство детально вивчатиме обставини обмеження повноважень САП і НАБУ.
Разом з тим, у коментарі FT Клименко наголосив: «боятися варто лише тим, хто має проблеми з законом».
Водночас джерела Суспільного в керівництві фракції визнають, що певна частина депутатів дійсно не підтримує ініціативу. За словами співрозмовника, така позиція пов’язана не зі страхом перед антикорупційними структурами, а з переконанням, що попередній закон був логічним у питанні підпорядкування цих органів Генеральній прокуратурі.
Ще одне джерело підтвердило наявність побоювань у частини депутатів через потенційні розслідування. Інший представник «Слуги народу» заявив, що озвучена в медіа цифра в 70 нардепів, які начебто не голосуватимуть, викликала здивування у фракційному чаті.
Нагадаємо, 22 липня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт №12414, що обмежував незалежність антикорупційних органів. Президент підписав його в той же день після голосування. Це спричинило одну з найбільших політичних криз в Україні від початку повномасштабного вторгнення – з протестами і жорсткою реакцією з боку західних партнерів.
Водночас керівник кримінальної практики Адвокатського об’єднання AZONES Микола Мягков у коментарі для ZN.UA розповів, що між ухваленим законом №12414, що ліквідує незалежність НАБУ та САП, та ухваленням президентського №13533, виникає лазівка для топ-корупціонерів з можливим використанням генпрокурора.
Чому саме тепер Банкова злетіла з котушок? У чому силовики Зеленського звинуватили НАБУ й САП, щоб прикрити політичну операцію ліквідації незалежності антикорблоку? Як ручний парламент реалізував сценарій влади, який давно розроблявся на Банковій? Відповіді у статті "Облава на НАБУ й САП. Президент Зеленський за крок до авторитаризму" дає редактор відділу внутрішньої політики Інна Ведернікова.